Dağ Bisikleti Yarışları

Arnavutköy’de Zafer Maja ve Martin’in

İstanbul'da HC Kategorisinde İlk MTB Yarış Yapıldı

HC kategorideki Salcano Arnavutköy Dağ Bisikleti Yarışı tarih değişikliğiyle 24-25 Eylül’de alınmıştı, bugün 46’sı Elit toplam 138 sporcu ile gerçekleşti. Böylelikle federasyonun düzenlediği 2016 dağ bisikleti yarış sezonu kapanmış oldu.

Yarışta Elit Kadınlarda sürpriz olmadı ve olimpiyat ikincisi Maja Wloszczowska birinci olurken Yana Belomoina ikinci, Alexandra Engen üçüncü oldu.

Maja Wloszczowska

Maja Wloszczowska

Elit Erkeklerde yarışın favorisi Martin Gluth, beraber bitişe kadar geldiği rakibi Rus sporcu Anton Sintsov ‘un önünde sprint finişiyle birinciliği aldı. Gluth ile 10 tur bitiş düzlüğüne kadar gelen Anton Sintsov ikinci, Avusturyalı sporcu Karl Markt ise son tura kadar grubu liderliğindeyken son turda yükselen tempoya ayak uyduramayarak üçüncü oldu.

Önde Anton Sintsov, ikinci sırada Martin Gluth

Arnavutköy’e Yeni Parkur, Seneye Avrupa Şampiyonası

Eski Arnavutköy parkuru üzerinden yol geçirdiği için başka bir bölgede Hacımaşlı Köyü yolu üzerindeki Domuz Deresi mevkiinde yeni baştan yapıldı. Pazar günü gerçekleşen yarış bir haftalık bir çalışmayla tarihi değiştirilen HC kategorisindeki yarışa yetiştirildi. Arnavutköy Belediyesi ve Salcano’nun şimdiye kadar ki yarışların da göremediğimiz kadar imkânı seferber edildiğini gördük. Seneye aynı alanda Avrupa Şampiyonası yapılacağının heyecanı olmalı. Parkurun mimarları Ali Taşkıran ve Temuçin Garzan olduğunun da notunu buraya düşelim.

Tabi bu hali ile geniş bir görüşe sahip alana konumlanan parkurun uzunluğu 3,7km idi. Sporcular her turda 125m irtifa aldılar.

Temuçin “Yaklaşık bir hafta uğraştık. Yeni yolların açılması, temizliği, haritalanması bir haftamızı aldı. Yarışın HC kategorisi olması nedeniyle biraz daha akıcı olmasına dikkat ettik, işaretlemelerinin düzgün olması önemliydi. Seyircinin de izleyebileceği bir parkur yaratmaya çalıştık, yüksek görselliği olan köprü geçişi ve “wall ride” dönüşler ekledik, sanırım başardık da.

Parkuru yaparken de eğlenceliydi bizim için. Parkur direktörü Ali Taşkıran’ın fikri ile parkurun bazı pasajlarına isimler verdik, güzel oldu.

Yarış tarihi değiştiği için yabancı ve yerli sporcular organize etmek gerekiyordu. Bunun için yabancılarla iletişime geçtik. Gelmek isteyenler de bizimle iletişime geçti. Değişikliğin nedenlerini onlara anlattık, gayet olgun karşıladılar. Otellerinden transferlerine kadar ayarladık. Ayrıca sezon sonu transfer dönemine yaklaşırken HC kategorisinin vereceği cömert puanları da kaçırmak istemediler. Ayrıca hepsi parkuru da eğlenceli buldular.“

Türk Elit Sporcular Ne Yaptı?

Elit Kadınlarla 8. sırada tamamlayan Esra Kürkçü “Artık tam zamanlı çalışıyorum. Bir yandan da bu sporu devam ettirmeye çalışıyorum. Başkent Üniversitesinde akademisyenliğin yanı sıra Radyoloji teknikerliği yapıyorum. Bir yandan da master’ı bitirdim, doktora için hazırlanıyorum. Geçen senelerde olduğu kadar bisiklete zaman ayıramasam da performansımın iyi olduğunu düşünüyorum.

Eskiden gelen bir birikim var, bu şekilde bisikletten kopmadan devam etmek istiyorum.”  

Elit Erkeklerde iyi bir çıkış yakalayan Kadir Kelleci “ Taktik hatası yaptım. İlk 4 tur kendi tempomu korumaya çalıştım, iyi de başlamıştım. Hatamın farkındaydım. Pedal kestim ama kimse öne geçmedi. 5. Turda yokuş olan etapta atak yaparak beni geçtiler, biraz tutundum ama tempo benim için yüksekti. Geride 6 tur daha vardı, kendi tempomda çevirdim. HC kategorinden iyi bir puan çıkartarak sezonu kapamış oldum.

Parkuru arkadaşlar çok güzel hazırlamışlar. Sıkışan takvimden dolayı çok vakitleri yoktu. Belki parkura ikinci bir çıkış eklenebilirdi. Özellikle patika inişleri çok keyifliydi. Seyirci alanı güzel düşünülmüş.  

[rev_slider HCArnavutkoy]

Kelleci – Gluth Karşılaştırması

 25 yaşındaki Martin Gluth iyi bir sporcu. Bu sene etap yarışı olan Cape Epic’i 11. olarak tamamdı. UCI Dünya Kupası’nda 54. sırada, kendi ülkesi Almanya’da ulusal şampiyonayı 5. sırada bitirdi.

Arnavutköy MTB Kupası’nda ise tur zamanları söyle. 1 tur 9:25, 2. tur 9:03, 3. tur 9:13, 4. tur 8:43 ( Burada temponun arttığını görüyoruz, aynı zamanda Kelleci arkada kalıyor) 5. tur 8:58, 6. tur 9:00, 7. tur 9:12, 8. tur 9:22, 9. tur 8:56 ve 10. tur 8:08.

Bu sonuçlara baktığımızda 1-4. turları ile 5-8 arasındaki tempolar birbirine yakın. Hatta 7 ve 8. turlarda grubun dinlendiğini görüyoruz. Sadece temponun yükseldiği 4. turda Kelleci geride kalıyor. Kendisinin de dediği gibi taktik hatası yapmamış olsa Abdülkadir Kelleci bu gün ilk üçte olması muhtemeldi.

 

Abdulkadir Kelleci ile Martin Gluth arasındaki performans grafiği. (Kırmızı renk) Kelleci ile (Siyah) Martin Gluth arasındaki saniye farkını gösteriyor.

Abdülkadir Kelleci ile Martin Gluth arasındaki performans grafiği. (Kırmızı renk) Kelleci ile (Siyah düz çizgi) Martin Gluth arasındaki saniye farkını gösteriyor.

Sonuçlar

img_7840 img_7839 img_7838 img_7837 img_7836 img_7835

Kürsü Fotoğrafları

dsc_0419 dsc_0415 dsc_0414 dsc_0411 dsc_0406 dsc_0401 dsc_0395 dsc_0392 dsc_0387

Arnavutköy’de Zafer Maja ve Martin’in
2 Comments

2 Comments

 1. Alp Çapa

  28 Eylül 2016 at 14:05

  Selam,
  Yarış fotoları yayınlanmayacak mı? Genelde hep yayınlanırdı? Tşkler.

  • Alptekin Başkır

   29 Eylül 2016 at 13:46

   Merhaba, maalesef Arnavutköy yarışı ile ilgili bu kadar fotoğraf var, diğer yarışlarda bunun sayısı arttıracağız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top