Teknoloji Donanım

Eurobike’tan 2017 Model Yol Bisikletleri

Cuneyt Kazokoglu

Bianchi

Bianchi Oltre XR4’te, bir önceki modele oranla 20W güç tasarrufu sağladığını iddia ediyor. CFD programı ile tasarlanmış kadroda kullanılan Countervail karbon sayesinde de hissedilen darbe etkisi %80 azaltılmış. “Celeste” adındaki Bianchi turkuazı bisiklette donanım seçenekleri Fulcrum, Campagnolo, Rotor, FSA etrafında dönüyor.

Bianchi Oltre XR4

Bianchi Oltre XR4

BMC

İsviçreli marka BMC’nin Roadmachine serisi hem konforlu uzun sürüşlere, hem de yarış ortamına uyum sağlayabilecek şekilde tasarlanmış. Serinin en üst modeli Roadmachine 01, Shimano Ultegra Di2 ve 54cm’de 920g’lik bir kadro ile geliyor. Bütün kablolar haliyle kadro içinden aktarılmış, modüler gidon boğazı ve gidon değişik konumlarda kullanıcının tercihlerine göre ayarlanmaya imkan tanıyor.

BMC Roadmachine 01

BMC Roadmachine 01

Cannondale

Cannondale CAAD Optimo, meşhur alüminyum kadrolu CAAD 12’nin arkasında gelip CAAD 8’in yerine geçiyor. Kadro 1450g ağırlığında ve şimdiye kadar CAAD12’den tanıdığımız bir takım detaylara sahip. Shimano 105 vites sistemi, FSA Gossamer aynakol, Tektro R741 frenler Cannondale’in CAAD kadrosunu nispeten hesaplı kılmak için tercih ettiği donanım.

Cannondale CAAD Optimo

Cannondale CAAD Optimo

Cannondale SuperSix Evo Hi-MOD Disc, her işe gelen yol yarışı bisikleti: Hafiflik, esnemezlik, aerodinamik bir arada. Adından da anlaşılacağı üzere disk frenli bisiklette frenler yassı (flat mount) yerleştirilmişler, önde çatalın esnemezliğini artırmak için 12mm’lik sokma mil kullanılırken arkada standart mandal tercih edilmiş. Kadro ağırlığı 56cm boyda 830g, çatal 360g sadece. Shimano Ultegra Di2 çekiş sistemi, Shimano BR805 frenler (önde 160mm disk), HollowGram Si Carbon Clincher tekerlek seti var.

Cannondale SuperSix Evo Hi-MOD Disc

Cannondale SuperSix Evo Hi-MOD Disc

DeRosa

DeRosa SK Pininfarina Luxury serisi, üç kat boyası, havyar karası, elmas gümüşü, pininfarina mavisi renk seçenekleri, SK DeRosa bisiklet bavulu ile bisikletinin performansı kadar gösteriş faktörüne de önem verenler için. Meşhur İtalyan tasarım firması Pininfarina ile beraber geliştirilen ve aerodinamisine özel ihtimam gösterilmiş bisikletin disk frenli modeli de mevcut, kadrosu 990g ağırlığında, çatal 400g. Campagnolo Super Record EPS vites grubu, Campagnolo Bora 80 tekerlekler kullanılmış.

DeRosa SK Pininfarina Luxury

DeRosa SK Pininfarina Luxury

DeRosa Nuovo Classico modeli, biraz gençliğinin çelik kadrolu bisikletlerinin modern üretim ve tasarım imkanlarının avantajları ile bezenmiş hallerini arayanlar için. Elbette bu güzelliğin bir maliyeti var, o da ağırlık. Çelik kadro 1890g ağırlığında, çatal ise 660g. Vişne çürüğü, lacivert ve siyah renkli üç modeli olan bisiklette Campagnolo Chorus/Record/Potenza çekiş sistemi, Campagnolo Shamal ve FSA Metron tekerlekleri kullanılıyor.

DeRosa Nuovo Classico

DeRosa Nuovo Classico

Lapierre

Lapierre’in yol sınıfında en çok dikkat çeken yeniliği Xelius SL. Yeni kadro, seçeneğe bağlı olarak jant ya da disk fren, karbon kadroda üst çeki borularının doğrudan üst boruyla birleşmeleri, entegre Di2 çekiş sistemi hazırlığı en önemli özellikleri. Lapierre markasının 70. yıl için hazırladığı Xelius SL modelinde DuraAce Di2 donanımı ve Mavic Ksyrium Pro Carbon tekerlekler var.

Lapierre Xelius SL

Lapierre Xelius SL

Look

Look’un yeni uzun mesafe kullanımı için tasarladığı 765 HM modelinin en önemli özelliği karbon kadrosunda karbon liflerinin yanında keten lifleri de kullanılıyor olması. Look’un “Carboflax” adını verdiği bu tasarım, hem kadronun hafifliğini garantilerken (990g), hem de bir nebze konfor unsuru olarak kendini gösteriyor. Elektronik vites sistemleri için kadro içinden kablo aktarımı, asımetrik çeki boruları diğer göze batan unsurlar.

Look 765 HM

Look 765 HM

Merckx

Merckx EMR 525, Eddy Merckx’in kariyeri boyunca elde ettiği 525 birinciliğe ithafen tasarlanmış yeni model. Kadro ve çatal beraber set halinde 1390g ağırlığında, günün modasına uygun olarak nispeten konforlu, fakat aerodinamiğe de önem veren bir tasarım tercih edilmiş. Flat Mount (yassı profilli), 140mm’lik disk frenler ve 12mm’lik sokma miller bisikletin diğer özellikleri. Bir tanesi daha yarış odaklı olmak üzere 2 ayrı versiyonu var.

Merckx EMR 525

Merckx EMR 525

Merckx EMR 525

Merckx EMR 525

Merckx EMR 525

Merckx EMR 525

Storck

Storck bu yıl Fascenario serisini tekrar üretime sokuyor. Fascenario Platinum, serinin en üst modeli, kadro, çatal, sele borusu ve çatal yatağı beraber 5.999 avro. Fascenario D formundaki boruları ile, aerodinamik model Aernario’ya oranla dahi %15 daha aerodinamik, kadronun 56cm boyda 800g olması cabası. Fascenario 3 ise, Storck’un Aston Martin ile beraber tasarladığı 77 bisikletlik özel bir seri. Ağırlığı 5.9kg, fiyatı 17.777 avro.

Storck Fascenario Platinum

Storck Fascenario Platinum

Storck Fascenario 3

Storck Fascenario 3

Storck Fascenario 3

Storck Fascenario 3

Wilier

Wilier, Cento10Air ile aerodinami ve hafifliği bir araya getirmeye çalışmış. Cento1Air modeli ile mukayese edildiğinde %8 aerodinamik verim artışı, %15 ağırlık tasarrufu (yeni kadro 1190 gram, çatal 390g), Alabarda adındaki yekpare gidon ve boğaz birimi, iki vidalı vites kulakçığı, asımetrik çeki boruları, doğrudan üst çeki borularına monte edilen (direct mount) frenler bisikletin öne çıkan özellikleri.

Wilier Cento10Air

Wilier Cento10Air

Wilier Cento10Air

Wilier Cento10Air

Wilier, Cento10Air

Wilier, Cento10Air

Eurobike’tan 2017 Model Yol Bisikletleri
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top