Teknoloji Donanım

Eurobike’tan 2017 Model Trail/Enduro Bisikletleri

Cuneyt Kazokoglu

Dağ bisikletinde zamanla sınıflar arası kaymalar oluyor, kategoriler değişiyor. Son yıllarda giderek ağırlığını hissettiren, nispeten hafif, 120-160mm süspansiyon mesafesine sahip, akıcı kullanıma imkan tanıyan, bisiklet parkına da, uzun patikalara da gelen, ama gerektiğinde tırmanışta da bisikletçiyi ağlatmayan Trail/Enduro sınıfı.

Merida

Big Trail, Merida’nın adından da anlaşılacağı üzere Trail odaklı sabit kadrolu modeli. Detayları burada.

Merida Big.Trail

Merida Big.Trail

Nicolai

Alman el yapımı bisiklet üreticisi Nicolai, daha akıcı trail kullanımı için “longer, lower, slacker” sloganı etrafında daha uzun tekerlek mesafeli, daha alçak ve daha yatik alın açılı bisikletler çıkarıyor. Argon-GLF sabit kadrolu, 27.5” tekerlekli, 160mm süspansiyon mesafesine sahip, Fox 36 Float ya da Rock Shox Pike RCT3 ile donatılabilen model. Alın açısı sadece 63 derece.

Nicolai Argon-GLF

Nicolai Argon-GLF

Nicolai ION-G19 ise önde 200mm, arkada 193mm ile neredeyse ciddi bir iniş bisikleti. Fox 40 Float ve Roc Float X2 amortisörler ve HOPE parçalar ile donatılmış, 16.2kg ağırlığında, alın açısı 62.2 derece.

Nicolai ION-G19

Nicolai ION-G19

Nicolai ION-G19

Nicolai ION-G19

Scott

Scott’ın Spark serisi, bu yıl en çok yönlü dağ bisikletlerinden. Spark Plus ile başlayıp, Spark ve Spark RC grupları altında XC’den trail kullanımına geniş bir sahayı kaplıyor. 2017 Scott Spark Ultimate & Spark Plus modellerinin test ettik, burada okuyabilirsiniz.

Scott Spark Plus

Scott Spark Plus

Canyon

Sender, Canyon’un yeni iniş bisikleti, 200mm süspansiyon mesafesine sahip, 63 derece alın açısı yüksek hızda dengeyi, nispeten kısa (446mm) çeki boruları da bir nebze olsun çevikliği sağlıyor.

Canyon Sender

Canyon Sender

Canyon Sender

Canyon Sender

Santa Cruz

Santa Cruz Hightower serisi, Kaliforniyalı markanın yeni modelinin geniş arka üçgeni 27.5” veya 29” tekerlek kullanımına imkan tanıyor. Karbon kadro amortisor dahil 2700g, arkada 135, önde tekerleğe göre 140-150mm arasında değişen süspansiyon mesafesine ve 67 derece alın açısına sahip. Hightower 29 CC XX1 modelinde Rock Shox Pike 29 RCT3 ve Rock Shox Monarch amortisörler var, SRAM XX1 çekiş sistemi ile bisikletin ağırlığı sadece 12kg.

Santa Cruz Hightower

Santa Cruz Hightower

Santa Cruz Hightower

Santa Cruz Hightower

Pivot

Pivot Switchblade, trail/enduro sınıfında, amortisor dahil 2.9kg ağırlığındaki, bütün kabloları içeriden geçiren karbon kadrosu ile nispeten hafif bir bisiklet. 27.5” tekerlekte 3.5” lastik kalınlığına kadar imkan tanıyor. Çeki boruları 428 mm kısalığında, çevik bir karakter katiyor bisiklete. Arkada 135mm’lik süspansiyon mesafesi, önde 150-160mm’lik amortisörlerle birleştirilebiliyor.

Pivot Switchblade

Pivot Switchblade

Pivot Switchblade

Pivot Switchblade

Yeti

Yeti’nin SB5.5 Carbon modeli, 140mm süspansiyon mesafesi, 29” tekerlekler ile her işe gelen bir bisiklet olma iddiasında. Yeti’nin Switch-Infinity adını verdiği arka süspansiyon tasarımı (amortisor çalışırken belli bir sıkışma mesafesinden sonra yönünü değiştiren mafsal), süspansiyonu çekiş sisteminden bağımsız kılıyor. Markanın kendine has turkuaz renginin yanında kadro 66.5 derece alın açısına sahip ve amortisor ile 2.72kg ağırlığında. 125mm’lik Rock Shox Reverb sele borusu da cabası.

Yeti SB5.5 Carbon

Yeti SB5.5 Carbon

Yeti SB5.5 Carbon

Yeti SB5.5 Carbon

Norco

Norco Optic, çok yönlü bir trail bisikleti. Geometrisi XC’den hafif enduroya kadar geniş bir sahayı kapsayacak şekilde tasarlanmış bisiklet hem 27.5”, hem 29” tekerleklerle kullanılabiliyor. 29” modeli 110mm süspansiyon mesafesine, 27.5” modeli ise 120mm süspansiyon mesafesine sahip.

Norco Optic

Norco Optic

Marin

Marin Hawk Hill, bu yıl 30. Kuruluş yıldönümünü kutlayan markanın nispeten hesaplı trail bisikleti. 120mm’lik süspansiyon mesafesi, Rock Shox Recon Silver SL ve X Fusion amortisörler, sokma mil, Shımano Deore çekiş ve fren sistemi ilk göze çarpan özellikler.

Marin Hawk Hill

Marin Hawk Hill

Rocky Mountain

Rocky Mountain Slayer 790 MSL, markanın ciddi enduro modeli. Fox Factory Enduro Tüned amortisörler, önde 170mm, arkada 165mm süspansiyon mesafesi sunuyorlar. Shımano XTR, Race Face çekiş sistemi, 27.5” Stan NoTubeş XTR Flow tekerlekler (DT Swiss 350 göbekler ile) bisikleti ciddi bir iniş odaklı alet yapıyor.

Rocky Mountain Slayer 790 MSL

Rocky Mountain Slayer 790 MSL

Rocky Mountain Slayer 790 MSL

Rocky Mountain Slayer 790 MSL

Rocky Mountain Pipeline 770 MSL, markanın Element ve Slayer arasındaki boşluktaki modeli. Kabloları içeriden taşıyan karbon kadro, 27.5” tekerlekler, önde 150mm, arkada 130mm süspansiyon mesafesi, Fox Factory Enduro Tüned amortisörler, Shımano XT ve Race Face çekiş/fren sisteminin yanında bisiklet Plus Size lastik kullanımına da 3.25”e kadar izin veriyor. Ayrıca Ride-9 sistemi ile bisikletin geometrisini, Element serisinde olduğu üzere az da olsa değiştirmek mümkün.

Rocky Mountain Pipeline 770 MSL

Rocky Mountain Pipeline 770 MSL

Rocky Mountain Pipeline 770 MSL

Rocky Mountain Pipeline 770 MSL

DeVinci

DeVinci Django Carbon 29, adından da anlaşılacağı üzere 29” tekerlekli trail modeli. Önde 130mm’lik, arkada 120mm’lik Fox Float Factory serisi süspansiyon, SRAM X01 Eagle çekiş sistemi, SRAM Level frenler dikkat çeken özellikler.

DeVinci Django Carbon 29

DeVinci Django Carbon 29

Giant

Giant’ın trail modeli Trance, biraz “büyüyor” demek yanlış olmaz. 27.5” tekerlekli bisiklet arkada 140mm, önde 150mm süspansiyon mesafesine sahip. Trance serisinin en üst modeli Trance Advanced 0, önde Rock Shox Pike RCT3 Solo Air, arkada Rock Shox Süper Deluxe RC3 ile donatılmış, SRAM X01 Eagle ve SRAM Guide Ultimate çekiş/fren sistemine sahip. Bisikletin üst borusu eski Trance’a oranla 10mm uzamış, orta mil yatağı 5mm aşağı inmiş, bu sayede daha akıcı bir sürüş karakteri kazanması amaçlanmış.

Giant Trance

Giant Trance

Giant Trance

Giant Trance

Lapierre

Lapierre Edge+ 27.5” tekerlekli, 120mm’lik sabit kadrolu bir all-mountain bisikleti. Çeki boruları 420mm, fakat kadro erişim mesafesi uzun, bu sayede hem çevik, hem akıcı bir sürüş karakteri hedeflenmiş. Rock Shox Reba amortisor ve SRAM GX vites sistemi ile donatılmış.

Lapierre Edge+

Lapierre Edge+

Ghost

Ghost Pathriot, Alman bisiklet üreticisinin 27.5” tekerlekli, karbon kadrolu, önde Fox 36 Float (170mm), arkada Fox DHX2 (150mm) amortisörlerle ve Shımano XTR çekiş sistemi ile donatılmış enduro modeli. Ağırlığı 13kg’in altında.

Ghost Pathriot

Ghost Pathriot

GT

GT, trail kullanımı için sabit kadrolu modeli Pantera’yı piyasaya sürüyor. Rock Shox Revelation amortisor 120mm süspansiyon mesafesi sunuyor, Shımano XT ve SLX çekiş grubu seçilmiş. Bisikletin kadro geometrisi markadan aşina olduğumuz tasarımda (triple triangle), nispeten hesaplı bisiklet ayrıca 27.5”x2.80” lastiklere sahip.

GT Pantera

GT Pantera

Eurobike’tan 2017 Model Trail/Enduro Bisikletleri
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top