Dağ Bisikleti Yarışları

Multivan Merida Takımı Kapanıyor

Bu hafta dağ bisikletinde bir dönem kapandı desek yeridir: Merida, 16 yılın sonunda Multivan Merida takımına desteğini bitirdiğini açıkladı. Bu adımla Merida, bu yıl sonundan itibaren XCO sponsorluğunu kaldırıyor.

Volkswagen ile beraber oluşturulan, an itibariyle Norveçli Gunn-Rita Dahle-Flesja, İspanyol José Hermida, Çek Ondrej Cink und İsviçreli Thomas Litscher’in dahil olduğu Multivan Merida Biking Team 2000’de kurulduğundan bu yana 34 dünya kupası birinciliği, 15’er Dünya ve Avrupa şampiyonluğu, sayısız ulusal birincilik, birer olimpik altın ve gümüş kazanmış ve XCO dalında tüm zamanların en başarılı UCI takımı.

Takımın resmi açıklaması pek bilgi içermiyor, yönetim “bir adım geriye çekilip izleyici rolünü üstlenmeyi” düşünmüş. “Merida dağ bisikleti yarışı sporuna dönecek” diye de muallak bir ifade var.

2013/14 sezonu kadrosuyla Multivan Merida Biking Team

2013/14 sezonu kadrosuyla Multivan Merida Biking Team

”Dağdan Çıkışın” Arkasındaki Nedenler

Kulislerdeki asıl nedenler ise farklı: olimpiyat öncesinde yazıda yazdığımız gibi Multivan Merida, dağ bisikletinde erkeklerde başa oynayan bir takım değildi uzun süredir. Kadınlarda da Gunn-Rita Dahle dışında bir varlığı yoktu. XCO sınıfının yanında dağ bisikletinin giderek farklı sahalara kayması, trail/enduro ve şimdilerde bayağı patlama yaşayan elektrikli dağ bisikleti sektörü markaya tek bir dala sıkışmayı sorgulatan unsurlar.

Dağ bisikletinde “Merida” imajının da bu 16 yıllık çabanın sonucu olduğu yadsınamaz, ne de olsa yol bisikletinin aksine, bu derece güçlü markaların bu kadar uzun süre takım yaşatmaları çok rastlanan bir şey değil. Öte yandan dağ bisikletinin XCO özünde dünyada “bisiklet” deyince ilk sırada gelmediği aşikar. Sonuçta televizyondan yayınlanmayan bir spor dalı.

İlginç bir nokta, 2013’te Cink ve Litscher’in takıma dahil oldukları zaman, yenilenen Multivan Merida takımı tanıtımından yazdığımız haberde “Merida deyince, doğruyu söyleyin, aklınıza dağ mi yoksa yol bisikleti mi geliyor?” diye sormuş, Merida’nın yeni kurulan Lampre-Merida ile yola açılımından bahsederken, Multivan Merida takımının da küçüldüğünü anlatmıştık.

Yeni Yol Takımı

Merida’nın o zaman dağ bisikletindeki küçülme ve yola açılmayla belirlenen stratejik yönünü göstermesi açısından, tam da dağ bisikleti takımını kapama kararı öncesi, Ağustos başında Vincenzo Nibali etrafında Bahrain Merida Pro Cycling Team adında yeni bir takım kurduğunu, böylece XCO/dağ bisikletinden çıkıp, tek yol bisikleti takımıyla devam edileceğini hatırlatmak önemli.

Multivan Merida’nın sporcuları için bu bir çözüm ifade etmiyor tabii. Jose Antonio Hermida, muhtemelen emekliliğe adım attığı bugünlerde gayet memnundur hayatından, fakat yaşına rağmen yarışlara devam edecek Gunn-Rita Dahle-Flesja ve erkekler Ondrej Cink ile Thomas Litscher yeni takımlar bulmak zorundalar.

Dünyanın en büyük bisiklet üreticilerinden biri gibi güçlü bir sponsorun çekilmesi ise, XCO sporu için çok büyük kayıp.

Multivan Merida Takımı Kapanıyor
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top