Teknoloji Donanım

Test: 2017 Cannondale Slate Force CX1

Cuneyt Kazokoglu

Geçtiğimiz model yılının en ilgi çeken bisikletlerinden biri Cannondale’ın giderek büyüyen “toprak yol – gravel” kategorisindeki modeli Slate idi. İlk çıktığında henüz gravel diye bir kategori de tam oluşmadığından bayağı tantana çıkaran, neredeyse “gravel” kategorisinin temelini atan Slate serisinin en üst modeli Slate Force CX1’i test ettik.

İlk İzlenim

“Yol desem yol değil, kros desem kros değil, hibrid desem hibrid değil…” – Amortisörlü bir yol bisikleti gibi duruyor, fakat lastikler kabak ve kalın, ama gidon yol gidonu… İlk defa 2015 Eurobike’ta görücüye çıkan Cannondale Slate ilk bakışta kafa karıştıran, provoke eden bir bisiklet.

Cannondale Slate Force CX1

Cannondale Slate Force CX1

Üretici ne diyor?

Cannondale, Slate’in “acaip eğlenceli zaman geçirmek için” tasarlandığını bağıra bağıra söylüyor. “Tam teşekküllü, ama toprak yola da sapmaktan çekinmeyen bir yol bisikleti” sözleriyle tanımlıyor Slate’i. Bu haliyle bisiklet, bir lastiği asfaltta, bir lastiği toprakta bir model.

Cannondale, Slate’i 4 ana noktayla açıklıyor:

1) Büyük lastikler, küçük tekerlekler: bisiklette 42mm’lik Panaracer ile ortak üretim lastikler, 27.5”’lik jantlar üzerinde kullanmış. Bu şekilde lastiğin dış çapı standart yol bisikleti lastiği (700c jantlar) ile hemen hemen aynı, fakat büyük lastiklerin yol tutuşu ve konforu ile yol bisikletinin hızı bir arada.
2) Eğlenceli geometri: Cannondale’ın eğlenceli geometri dediği, nispeten yatık bir alın açısı ve kısa çeki boruları ile nispeten uzun bir ön kısım. Slate’in alın açısı 71 derece, “normal” bir yol bisikletinden yarım ile 1 derece daha yatık. Ayrıca gidon boğazı nispeten kısa.
3) Lefty Oliver: Elbette bisikletin önemli özelliklerinden biri 30mm’lik Lefty Oliver amortisör. Cannondale, Oliver’in süspansiyon eğrisini fabrika çıkışı mümkün olduğunca yol bisikleti hissi verecek şekilde ayarlamış.
4) Save Plus Micro-Suspension: Arka üçgenin üst ve alt çeki borularının orta kısımları yassılaştırılmış, esneyerek konfor sağlasın diye.

Cannondale Slate Force CX1

Cannondale Slate Force CX1

Dikkatimizi ne çekti?

Slate, son derece hızlı bir bisiklet. Asfaltta giderken yol bisikletinden eksiği yok demek mümkün. Bunda en büyük etken bisikletteki SRAM Force CX1 (1×11, arkada 10-42 kaset, önde Cannondale Si 44’lük aynakol) çekiş sistemi ve hidrolik disk frenler, ama lastiklerin payı tartışılmaz.

Lastiklerin orta kısımları kabak, fakat profillerine yakından bakınca yanaklarında yarıklar var. Düz yolda giderken kabak lastikler, hele hava basıncı da yüksekse, resmen sıradan bir yol bisikletinden farksız bir performans veriyorlar. Dönüşlerde ise lastikteki yarıklar sayesinde yol tutuşu had safhada güven veriyor.

Cannondale Slate Force CX1 lastik detay

Cannondale Slate Force CX1 lastik detay

Lastiklerin önemli artılarından biri haliyle konfor unsuru. Bisiklet ne de olsa yol bisikleti, fakat sıradan (örn. 21-23mm) bir yol bisikleti lastiği ile mukayese edildiğinde 42mm’lik lastikler ufak darbeleri çok daha fazla emme kapasitesine sahipler. Buna bir de bisikletin donanımındaki en önemli konfor unsuru, Lefty Oliver amortisör var. Ayrıca eklemek gerek, istenince Lefty’nin üzerindeki düğmeye basarak (“push to climb”) amortisörü kilitlemek de mümkün.

Cannondale Slate Force CX1 Lefty Oliver ayar düğmesi

Cannondale Slate Force CX1 Lefty Oliver ayar düğmesi

SRAM Force CX1 hidrolik disk frenler, bisikletin kullanım sahasını genişleten bir diğer etken. Bilhassa kalın lastikler ile birleştiğinde fren gücü inanılmaz oluyor asfaltta. Daha önce anlatmıştık, yol bisikletinde disk frenlerde en önemli sınırlayıcı unsur lastiğin yolla temasının çok küçük olması, yani diske aktarılan fren gücünün yola yansıtılamaması, ki bu nedenden ötürü disklerin çapı sadece 140mm.

Cannondale Slate’de önde 160mm disk kullanmış, bir de tabii kalın lastikler ve Lefty Oliver’in esnemezliği var, dolayısıyla doğrudan yola aktarılabilen fren gücü çok yüksek.

Bu haliyle Slate, aslında günümüzde giderek daha fazla yayılan ve oldukça geniş bir kullanım sahası sunan “toprak yol” bisikletlerinin bütün artılarını bünyesinde barındırıyor. Dolayısıyla aslında ideal “günlük hayat” bisikleti demekte beis yok. İşe gidip gelirken, alışverişe gidip gelirken, spor yaparken, gerektiğinde asfalttan kısıtlı da olsa çıkılabilecek bir bisiklet.

Bu noktaya dikkat!

Yoldan çıkma demişken… Slate, asfalttan köşeyi dönüp araziye de girilebilen bir bisiklet, fakat doğruya doğru, bir dağ bisikleti değil. Slate’in bilhassa stabilize toprak yollarda kullanımı çok rahat, çok zevkli. Lefty, esneyen çeki boruları ve kalın lastikler birleşince girdiğiniz yol çok büyük çukurlu ve kayalı değilse, bisiklet aslında sabit kadrolu bir dağ bisikleti performansına yaklaşıyor. Tamam, Lefty Oliver sadece 30mm süspansiyon mesafesi sunuyor olabilir. Lakin en nihayetinde (yaşımız belli oluyor ama) amortisör denince gözünü 25mm’lik Rock Shox Mag’a açmış insanlarız.

Cannondale Slate Force CX1 arka üçgen ve çeki boruları

Cannondale Slate Force CX1 arka üçgen ve çeki boruları

Ancak dikkat! Zemin sertleşince haliyle Slate de sınırlarına yaklaşmaya başlıyor. Burada sınırlayıcı bir unsurlar bisikletin gidonu ve lastikleri. Lastikler, yolda yüksek hızlara ulaşmaya imkan tanıyorlar, fakat toprak zeminde yüksek hızlarda yol tutuşu bir yere kadar, hele hızlı girilen virajlarda yere yapışmak işten bile değil.

Keza gidon da arazide yüksek hıza uygun değil. Bir süre sonra denge için gidonu üstten tutmaya başlıyorsunuz, fakat bu frenlere erişim imkansızlaşıyor. İyisi mi arazide hızı fazla abartmadan, zevkini çıkararak binmek.

Neyi unutmayacağız?

Slate’in nasıl sınıflar arası geçiş yapabildiğini. Yolda giderken sıradan bir yol bisikletinde hissettirip, araziye girince bir “hardtail”miş gibi kullanılabilmesi hakikaten etkileyici. Fakat kendini fazla kaptırınca Slate sınırları hemen gösteriyor, “sakin ol şampiyon” diyor, “o kadar da değil!”

Test: 2017 Cannondale Slate Force CX1
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top