Dağ Bisikleti Yarışları

2016 UCI XCO Dünya Kupası Vallnord’da Bitti

Haftasonu Vallnord’daki yarışlarla 2016 UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası da sona erdi. Enteresan bir şekilde, Rio 2016 olimpiyatı sırasında beklentilerin hayli gerisinde kalan iki favori, erkeklerde Fransız Julien Absalon (BMC), kadınlarda İsviçreli Jolanda Neff (Stockli Pro Team), sezonun son yarışını kazandılar. 2016 UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası Absalon ve Pendrel’in oldu. Aşağıda hem Vallnord yarışının, hem 2016 UCI Dünya Kupası’nın ilk 15’leri.

Vallnord XCO Sonucu

Vallnord XCO Sonucu

2016 UCI XCO Dünya Kupası Sonucu

2016 UCI XCO Dünya Kupası Sonucu

Elit Kadınlar

Elit kadınlarda Danimarkalı Annika Langvad (Specialized Racing) ve Kanadalı Catherine Pendrel (Luna Pro Team) çekişmesi çok önemliydi, çünkü Langvad Vallnord’a UCI sıralamasında lider geldi ama Pendrel de buradaki sonuca göre kupayı alabilecek kadar yakındı. Pendrel, Langvad’ı yarışın ilk yarısından itibaren geride bıraktı. İkinci turdan itibaren önde kaçan Gunn-Rita Dahle Flesja (Multivan Merida) işe yarışın sonuna doğru Jolanda Neff’e geçildi. Kursu Neff/Dahle Flesja/Pendrel şeklinde oluştu. Yarıştan ilginç bir ayrıntı, Neff’in ilk defa çift süspansiyonlu bir bisiklet kullanması oldu.

Jolanda Neff Vallnord'da

Jolanda Neff Vallnord’da

Catharine Pendrel Vallnord'da

Catharine Pendrel Vallnord’da

Kadınlar kürsü (soldan): Jenny Rissveds, Gunn-Rita Dahle Flesja, Jolanda Neff, Catharine Pendrel, Maja Wloszczowska

Kadınlar kürsü (soldan): Jenny Rissveds, Gunn-Rita Dahle Flesja, Jolanda Neff, Catharine Pendrel, Maja Wloszczowska

Yarışı bir düşüş nedeniyle 13. bitirebilen Annika Langvad, kupayı da Pendrel’e kaptırmış oldu. Kupanın üçüncüsü ise Pendrel’in vatandaşı Emily Batty (Trek Factory Racing).

Elit Erkekler

Julien Absalon, olimpiyatta yaşadığı hayal kırıklığını, herhalde kariyerindeki 33. Dünya Kupası birinciliği ve 7. Dünya Kupası’nı kazanmış olması sayesinde bir nebze unutmuştur. Elit erkekler yarışının ilginç bir ayrıntısı, UCI Dünya Kupalarındaki 200. yarış olmasıydı.

Julien Absalon 2016 UCI XCO Dünya Kupası ile

Julien Absalon 2016 UCI XCO Dünya Kupası ile

Yarışın başında Çek Ondrej Cink (Multivan Merida) aradaki farkı bayağı açtı, Absalon ve Schurter beraber takipte kaldılar. Bu yarış, Absalon ve Schurter’ın çok büyük ihtimalle son kez beraber yarıştıkları müsabaka oldu.

Dördüncü turdan itibaren Cink, Absalon ve Schurter bir arada gitmeye başladılar, fakat bir tur sonra Schurter arka lastighini patlattığı için yaklaşık 1 dakika kaybetti. Bunu fırsat bilen Absalon’un atağına da Cink karşılık veremeyince birincilik Fransız sporcuya kaldı.

Julien Absalon Vallnord'da

Julien Absalon Vallnord’da

Schurter, bitiş çizgisini, bu yarış ile kariyerini noktalayan İspanyol Jose Hermida (Multivan Merida) ile geçti.

Aşağıdaki triko, Hermida’nın çocuklarının babalarına Vallnord’daki son yarışı öncesinde hediyeleri.

Jose Antonio Hermida, UCI Dünya Kupası’ndaki ilk derecesini 2000’de Houffalize’de (Belçika) 3.lük olarak kazandı. UCI Dünya Kupasi’ni 4 defa 2. (2001, 2005, 2007, 2009), 2 defa da 3. (2006, 2008) bitirdi. http://www.dagbisikletiturkiye.com/2016/08/20/rioda-dag-bisikleti-buyuk-rekabette-son-viraj/ 2004 Atina olimpiyatında gümüş madalya aldı, Londra 2012 olimpiyatında 4. oldu. 2005’te UCI dünya şampiyonasında ikinci, 2010’da dünya şampiyonu, 2013’te gene ikinci oldu. Başarıları bir yana, Hermida her halükarda dağ bisikleti sporunun en sempatik ve canayakın temsilcilerindendi.

2016 UCI XCO Dünya Kupası Vallnord’da Bitti
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top