Teknoloji Donanım

Eurobike’tan 2017 Model XC Bisikletleri

Cuneyt Kazokoglu

XC/XCO kategorisi dağ bisikletini dağ bisikleti yapan, en köklü kategori. 80-120mm süspansiyon mesafesi, dik alın ve oturma açıları, düşük ağırlıklar, yüksek hız… Son yıllarda trail/enduro ağırlığı XC kadrosuna uygulanan kalın lastikli (Plus Size) modellerle kendini hissettirse de, XC kategorisi dağ bisikletçiliğinin hala en sportif sınıfı.

Cannondale

Cannondale Scalpel Si, markanın 29” tekerlekli elden geçmiş XC roketi denebilir. Karbon kadro, amortisör ve arka sokma mil dahil 2118g hafifliğinde, önde ve arkada Lefty ve Rock Shox Monarch ikilisi 100mm süspansiyon mesafesi sunuyorlar. Bir nebze yatırılmış 69.5 derece alın açısının yanında kadroda iki şişe taşımaya imkan tanıması, özellikle maraton yarışçılarını sevindirecek bir detay.

Cannondale Scalpel Si

Cannondale Scalpel Si

Lapierre

Lapierre, XC sınıfı modeli XR’da, all-mountain serisi Zesty’de kullandığı OST+ arka süspansiyon tasarımını kullanmış. Bisikletin Rock Shox amortisörlerinden gelen 100mm süspansiyon mesafesi, kadroya entegre Shimano XT Di2 çekiş sistemi en önemli özellikleri. Amortisörsuz kadro sadece 1800g ağırlığında, alın açısı 69 derece ile nispeten XC tarafına doğru. Serinin bir modeli elektronik e:i amortisor tasarımı ile donatılmış.

Lapierre XR

Lapierre XR

Lapierre XR

Lapierre XR

KTM

XC yarışçıları için sabit kadrolu Myroon’un karbon kadrosu yenilenmiş, bir önceki yıla oranla %15 daha hafif, esnemezlik %20 artmış. Bisikletin 74.5 derecelik oturma borusu açısı tırmanma odaklı olduğunun kanıtı, sokma miller ve Boost standardı esnemezlik sağlıyor.

KTM Myroon

KTM Myroon

XC sahası için tasarlanmış çift süspansiyonlu Scarp en üst modelde sadece 9.1kg ağırlığında ve 8.000 avro. KTM’in “straight-line-link” konsepti (üst çeki boruları ve arka amortisor aynı hat üzerinde) ve arka üçgende eklem olmaması dikkat çeken özelliği bisikletin.

KTM Scarp

KTM Scarp

KTM Scarp

KTM Scarp

Merida

Big.Nine, Merida’nın 29” tekerlekli XC yarışı için tasarlanmış sabit kadrolu modeli. M boyunda sadece 900g ağırlığında kadroya sahip bisikletin detayları burada.

Merida Big.Nine

Merida Big.Nine

Scott

Scott’ın Spark serisi, bu yıl en çok yönlü dağ bisikletlerinden. Spark Plus ile başlayıp, Spark ve Spark RC grupları altında XC’den trail kullanımına geniş bir sahayı kaplıyor. Spark 900 Premium, 1749g kadro ağırlığı, 13mm kısalmış çeki boruları 100 ya da 125mm süspansiyon mesafesi (27.5” veya 29” tekerlek) ile göz dolduruyor. 2017 Scott Spark Ultimate & Spark Plus modellerinin test ettik, burada okuyabilirsiniz.

Scott Spark RC

Scott Spark RC

Scale RC 900, 849g ağırlığındaki kadrosu ile en hafif sabit kadrolu XC bisikletlerinden. Geçen yıla oranla bu yıl esnemezlik/ağırlık oranı %20, konfor (darbe emiş) %21 artmış. Scale serisi 29”, 27.5” ve 27.5” Plus ölçülerinde tekerlekli modellere sahip.

Scott Scale RC

Scott Scale RC

Canyon

Canyon’un son sabit kadrolu XC modeli Exceed CF SL 7.9 Di2, Shimano XT Di2 çekiş sistemine sahip, 100mm’lik Fox 32 Performance Air amortisörü, 1050g’lik kadrosu ve yarış geometrisi ile amatör yarışçılara hitap ediyor.

Canyon Exceed CF SL 7.9 Di2

Canyon Exceed CF SL 7.9 Di2

Pivot

Pivot Mach 429 SL, dünya kupasında da yarışan, XC ve maraton sınıfında çift süspansiyonlu model. Kadro ağırlığı sadece 2.4kg, bisiklet 10.4kg. 2017 model yılında Boost göbekli arka üçgen ve DW-Link süspansiyon tasarımı, kadronun esnemezliğini arttıran en önemli etken. Önde ve arkada 100mm’lik Fox süspansiyon kullanılmış. Bisiklet istenildiğinde 2.8” kalınlığında tekerlek ölçüsüne kadar çıkabiliyor.

Pivot Mach 429 SL

Pivot Mach 429 SL

Pivot Mach 429 SL

Pivot Mach 429 SL

Marin

Bu yıl 30. kuruluş yıldönümünü kutlayan Marin’in klasikleşmiş tasarımlı modellerinden çelik kadrolu Pine Mountain One, 2017 model yılına Plus lastikleri ile uyum sağlıyor. Rock Shox Recon Silver amortisor 120mm süspansiyon mesafesine sahip.

Marin Pine Mountain One

Marin Pine Mountain One

Marin Pine Mountain One

Marin Pine Mountain One

Rocky Mountain

Rocky Mountain Element 999 RSL, Kanadalı bisiklet firmasının XC/maraton sınıfındaki en üst model çift süspansiyonlu bisikleti. Önde 120mm, arkada 100mm süspansiyon mesafesine sahip bisiklet 29” tekerleğe sahip. Bu serinin 970 RSL modelinin testini ve aynı kadro detaylarını burada okuyabilirsiniz.

Rocky Mountain Element 999 RSL

Rocky Mountain Element 999 RSL

Giant

Giant’ın artık klasikleşmiş sabit kadrolu modeli XTC, 2017 model yılına tamamen yeni bir kadro ile giriyor. Bisikletin kadrosu, zamanın gereklerine uygun olarak sadece 27.5 ve 29” değil, aynı zamanda “Plus Size” lastik alacak şekilde de tasarlanmış, ayrıca tek vitesli modele de çevrilebiliyor. Tabii bu demek değil ki, bisiklet geldiği yeri inkar ediyor. XTC Advanced 29er 0, önde 100mm’lik bir Rock Shox SID WorldCup ve SRAM XX1 Eagle çekiş sistemi ile dört dörtlük bir XC/maraton bisikleti. Haliyle Plus size lastik kullanan XTC Advanced +1 gibi modellerde geometri bir nebze farklı, önde de 120mm’lik amortisörler var.

XTC Advanced +1

XTC Advanced +1

Eurobike’tan 2017 Model XC Bisikletleri
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top