Teknoloji Donanım

Eurobike’tan 2017 Model Kadınlar İçin Dağ Bisikletleri

Cuneyt Kazokoglu

Uzun yıllar kadınlar dağ bisikletinde sadece küçük boy kadro ile yetinmek zorunda kaldılar. Bugün özellikle birkaç marka, baştan sona kadınların anatomisi hesaba katılarak tasarlanmış bisikletleri üretip, hem XC yarışlarında, hem trial/enduro sınıfında tatmin edici seçenekler sunuyorlar.

Scott

Scott kadın bisikleti deyince ciddi ölçüde emek sarfeden ender markalardan. Contessa Spark, Spark serisinin geometrisi kadın vücuduna göre değiştirilmiş, üst seviye donanımdan da feragat etmeyen modeli. Contessa Spark 700, 27.5”x2.0 tekerlekli model, Contessa Spark 710 Plus’da ise 27.5”x2.80 ölçüsü kullanılmış. Her iki modelde de Shımano XT (2×111) çekiş sistemi ve önde Fox 34 Float Performance Air, arkada Fox Nude Trunnion amortisörler (120mm süspansiyon mesafesi) kullanılmış.

Scott Contessa Spark 700

Scott Contessa Spark 700

Scott Spark 710 Plus

Scott Spark 710 Plus

Liv

Kadınlar söz konusu olduğunda çok az marka özenle hem donanım, hem tasarım üzerine yoğunlaşıp yeni ürünler yaratıyor. Giant’ın kadın markası Liv bunlardan biri. Yeni Liv Hail, giderek yayılan enduro tipi kullanımı kadınlara getirmek için tasarlanmış ve Giant’ın kendi geliştirdiği Maestro arka süspansiyon tasarımına sahip. Yatik 66 derecelik alın açısı bütün Hail modellerinde sabit. Serinin en üst modeli Hail Advanced 0 önde 130-160mm’lik Rock Shox Lyrik RCT3 Dual Position amortisor, arkada 160mm’lik Rock Shox Deluxe RC3 ile donatılmış. Çekiş sistemi olarak SRAM X01 Eagle tercih edilmiş.

Liv Hail Advanced 0

Liv Hail Advanced 0

Liv Pique, markanın “XC Trail” olarak nitelediği, sınırların nispeten geçişgen olduğu bir sahada yer alıyor. Pique serisinin en üst modeli Pique Advanced 1’de arkada Maestro süspansiyon tasarımı ile çalışan Fox Float Factory, önde Fox Float CTD Factory 120mm’lik süspansiyon mesafesi sunuyorlar. Çekiş sistemi ve frenler Shımano XT M8000.

Liv Pique Advanced 1

Liv Pique Advanced 1

Cannondale

Cannondale Scalpel Si, markanın 29” tekerlekli elden geçmiş XC roketi denebilir. Karbon kadro, amortisor ve arka sokma mil dahil 2118g hafifliğinde, önde ve arkada Lefty ve Rock Shox Monarch ikilisi 100mm süspansiyon mesafesi sunuyorlar. Bir nebze yatırılmış 69.5 derece alın açısının yanında kadroda iki şişe taşımaya imkan tanıması, özellikle maraton yarışçılarını sevindirecek bir detay. Scalpel Si’nin kadınlar için tasarlanmış, Cannondale Czero Hi-Impact Carbon tekerlek seti ve SRAM XX1/X01, Shimano XT frenler ile donatılmış bir modeli olduğunu da hatırlatalım. Yalnız kadın modelleri 27.5” tekerlekli.

Cannondale Scalpel Si Carbon Women's 1

Cannondale Scalpel Si Carbon Women’s 1

Eurobike’tan 2017 Model Kadınlar İçin Dağ Bisikletleri
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top