Dağ Bisikleti Yarışları

Pauline Ferrand-Prevot Bisikleti Bırakıyor mu?

Eylül 2015’te, Fransız bisikletçi Pauline Ferrand-Prevot, aynı yıl hem dağ, hem yol, hem kros bisikletinde dünya şampiyonu olarak bisiklet sporu tarihinde bir ilki başarıp tarih yazdı.

Bu inanılmaz başarıdan sonra Prevot, dağ bisikletine odaklandı ve 2016 yılında 6 tane yarış koştu (bkz. Rio öncesi yazı, Olimpiyatta Dağ Bisikleti: Büyük Rekabette Son Viraj ).

Temmuz ayında UCI dünya kupasında Nove Mesto’daki berbat kazasından sonra dahi yüzündeki gülümsemesini kaybetmemesi ve hala espri yapabiliyor olmasını kimse unutmamıştır.

Ready for Halloween 😱 #mtb #worldchampionship

A photo posted by Pauline FERRAND-PREVOT (@paulineferrandprevot) on

Rio’da kadınlar yol bisikleti yarışında 26. olup, dağ bisikletinde kaza yaparak yarışı bırakan Prevot, bugün facebook hesabından ve internet sayfasından yaptığı bir açıklama ile bisikleti bıraktığını açıkladı sezonu bitirdiğini, bisiklete ne zaman döneceğini bilmediğini söyledi. Aşağıdaki bayağı uzun metni okuyun. 24 yaşında tarih yazmış bir sporcunun, orada tutunmasının zoruklarını anlatıyor.

Sakatlıklar, alerjiler, tedaviler… İlginç bilgiler de var. Prevot’yu tedavi etmek için kortiko-steroid kullanmayı düşünüyorlar, fakat haliyle doping ihlali ihtimali engel oluyor – Prevot 200 wattı geçemiyor, bisiklete binmek işkence gibi gelmeye başlıyor.

Ve çok önemli bir söz: “3 branşta aynı yıl dünya şampiyonu olmak başıma gelebilecek en kötü şeydi”.

Temmuz başında tedavide başarı sağlıyorlar, olimpiyata 2 dalda katılması eleştiriliyor. Dağ bisikleti yarışında bitirmek istediğini, ama artık vücudunun kaldıramadığını anlatıyor. Ağlayarak yarışı bıraktığını, herkesin kendisini yargıladığını… Sezon sonunda bisikleti bırakacağını ve dönüp dönmeyeceğini söylüyor.

Prevot, (şimdilik) kısa kariyerinde inanılmaz bir başarıya imza attı. Türkiye’de de yolda canlı seyredenler, çok şanslılar.

Fakat son sözleri, profesyonel sporun ne kadar zor olduğunu bir kere daha hatırlatıyor: “bisiklet en sevdiğim şeydi, en büyük kabusum oldu”.

Pauline Ferrand-Prevot Bisikleti Bırakıyor mu?
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top