Yol Bisikleti Yarışları

Zamana Karşı Yarışında Ahmet Örken İlk 30’a Girebilir miydi?

Rio Olimpiyat Oyunları’nda dün gerçekleşen 54,6 kilometrelik zamana karşı yarışında Türkiye’yi temsil eden Ahmet Örken’i en başta tebrik ediyoruz. Örken, yarısı bitiren 35 bisikletçi arasından 1:27:37.41 ile 34. oldu (tam sonuca buradan ulaşabilirsiniz).

Birkaç gün önce yol yarışında geçirdiği kazanın yaralarını saramadan ikinci bir yarışı koşmak eminim ki çok kolay olmamıştır ama daha iyi bir derece mümkün müydü? Ahmet’in dünkü fotoğraflarına bakarken dikkatimizi çeken sonuca etkisi olabileceğini düşündüğümüz teknik bazı hususlara değinmek istiyoruz.

Rio 2016 Ahmet Örken Zamana Karşı Yarışı

Rio 2016 Ahmet Örken Zamana Karşı Yarışı

Rio 2016 Ahmet Örken Zamana Karşı Yarışı

Rio 2016 Ahmet Örken Zamana Karşı Yarışı

Daha okurken “bu kadar detayın ne önemi var, mühim olan katılmaktı zaten” diyenler olabilir. Evet, sanırım federasyon görevlileri de böyle düşünmüş olmalı ki birkaç Euro’ya alınabilecek malzemenin hazırlıkları yapılmamış.

Zamana karşıda temel düşünce şudur; üretebildiğiniz güç ile daha hızlı gitmek, bunun için de rüzgâr direncini asgariye indirmek. Genel prensipte aerodinamik ile yüzde 22-24 arasında değişen bir tasarruf sağlanabildiği görülmüş, bu da  40km / saatte 60-70 watt güç demektir.

Ahmet Örken aerodinamik özelliklerin bazılarını TT bisiklet, disk arka jant, aero kask ile karşılamış. Ama eksik gördüğümüz yanları dile getirelim istiyoruz.

 • Ahmet’in kıyafetine baktığımız da aero (skinsuit) kıyafet giyilmemiş, zamana karşı bisikletlerde sürüş pozisyonunun çok da konforlu olmadığını kullananlar bileceklerdir. Esnek kıyafet sürüş sırasında önem kazanıyor. Ahmet’in kıyafeti ise omuz bölgelerinden kasan esnekliği yeterli olmayan alt üst bütün mayo şeklinde. Kollar ise kısa. Eğer vücuda tam yapışan skinsuit kullanmış olsaydı 40km’de 134 saniye avantaj sağlayabiliyor olacaktı.
 • Çok kolay ulaşılır bir malzeme olan aero ayakkabı kılıfı takılmamış. Yine 40km’de 30 saniye kazanabilirdi.
 • En önemlisi de sürüş pozisyonu herhalde. Fotoğrafın açısından da olabilir lakin kolların duruşunda sorun var gibi. Kadro büyük olabilir, selenin öne alınması gerekiyor olabilir, gidon boğazı uzun olabilir gibi temel bisiklet geometri ayar sorunları var gibi gözüküyor.
 • Düşük profilli ön jant. Arka jant disk olmasına karşın önde neden bu kadar dar (muhtemelen 28-30mm) bir jant kullanıldı bilemiyoruz. Kesik kesik şiddetli rüzgar olabilir, gerçi diğer yarışmacıların böyle bir değişikliğe gitmediğini görüyoruz. Giden zaman 30-40 saniye.
 • Aero özelliği olmayan matara. Birkaç sporcu yarış sırasında yanına matara dahi almadığı görülüyor. Örneğin birinci Fabian Cancellara.
 • Aero kask gayet güzel. Lakin yarışın başlarında olan gözlüğü, yarışın sonralarında göremiyoruz. Ne olduğunu bilemiyoruz ama akla gelen iki şey var. Birincisi çok terleyen suratını, parmaklarını gözlüğün arasına sokup temizleyemediği için açmak suretiyle düşürmüş olabilir. İkincisi ise yağmurdan dolayı önünü görmekte zorlanmış ve çıkarıp atmış olabilir.

Bu unsurların 54.6km zamana karşı parkurunda ne kadar saniye etki edeceğini listelersek :

 • Skinsuit: 182 saniye
 • Ayakkabı kılıfı: 41 saniye
 • Düşük profilli ön jant: 55 saniye
 • Matara, gözlük vs: 14 saniye

Bunlar elbette teorik hesaplar, ancak sadece bu değerler Ahmet’in derecesini 1:22:45.3 yapar, onu 32. sıraya çıkartırdı. Bunun üzerine daha verimli bir sürüş pozisyonu ile yaralarından kaynaklanan sızıların olmadığını ekleyin: Ahmet, belki de Norveçli Edvald Boasson Hagen’in 1:21:12.35’lik derecesini geçip, ilk 30’da bitirebilirdi yarışı.

Olimpiyata katılacağı 5 hafta kala belli olan Namibyalı Dan Craven klasik yol bisikletiyle yarışıp Ahmet’in sadece 10 saniye gerisinde kaldı. Dolayısıyla daha iyi sıralamalar alabilmemiz için ülke bisiklet sporu olarak kat edeceğimiz çok yol var.

Rio 2016 Ahmet Örken Zamana Karşı Yarışı

Rio 2016 Ahmet Örken Zamana Karşı Yarışı

Rio 2016 Fabian Cancellara Zamana Karşı Yarışı

Rio 2016 Fabian Cancellara Zamana Karşı Yarışı

 

Rio 2016 Tom Dumoulin Zamana Karşı Yarışı

Zamana Karşı Yarışında Ahmet Örken İlk 30’a Girebilir miydi?
1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: Olimpiyat Sonrası Ahmet Örken ile Röportaj – Dağ Bisikleti Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top