Teknoloji Donanım

Test: 2017 Rocky Mountain Element 970 RSL

Rocky Mountain Kanada/British Columbia’da 1980’ler başlarken kurulmuş. Dolayısıyla dağ bisikleti ile özdeşleşmiş, geçtiğimiz otuz yılda efsane olmuş modelleri bünyesinde barındırmış bir marka. Markanın internet adresi www.bikes.com – bu kadar basit. Anlayacağınız artık nicelik bakımından her ne kadar büyük markaların arkasında kaldıysa da, Rocky Mountain deyince – hele bir de dağ bisikleti ile tanışmanız 90’ların ortasındaysa – kendinize bir çeki düzen veriyorsunuz.

Markanın 2017’de çok yönlü modellerinden, Element 970 RSL’i test ettik.

Rocky Mountain Element 970 RSL

Rocky Mountain Element 970 RSL

İlk İzlenim

Herkesin plus size lastikler, egzantrik süspansiyon tasarımları, elektronik vites vb. çabalamaları arasında Rocky Mountain Element, 29” tekerlekleri ve klasik görüntüsü ile insanı rahatlatan bir “özüne dönüş” hissettiriyor.

Üretici ne diyor?

Rocky Mountain’in Element için sloganı “Be in your element” bisikletin nispeten çok yönlü karakterinin göstergesi. Marka, XC/maraton bisikleti olarak tasarladığı Element’in bir “trail bisikleti”nin verdiği kadar güven verdiğini vurguluyor. XC yarışı dediğimiz şeyin bayağı evrildi. On yıl önce sadece iniş yarışlarında gördüğümüz parkurların bugün XC yarışlarına da ev sahipliği yapması bisikletin tasarımındaki en önemli etken olmuş.

Rocky Mountain Element 970 RSL

Rocky Mountain Element 970 RSL

Bu bağlamda her ne kadar 29” tekerlekli bir XC/maraton bisikleti sınıfında yer alsa da, Element, gerek “normal” halinde, gereksedaha trail odaklı “British Columbia edition” halinde gayet ağır parkurlarla da başedebiliyor.

Rocky Mountain, bisikletin geometrisi bağlamında Ride-9 ayar ve kadro içinde iki şu şişesi taşıma imkanının altını çiziyor.

Dikkatimizi ne çekti?

Bisikletin yeni nesil “trail” modellerine oranla ilk hissedilen farkı, ne kadar hızlı ve rahat tırmandığı. Hafifliğinin sağladığı katkı da (kadro orta boyda süspansiyon ve çatal yatağı vs. dahil 2.250gram) burada yadsınamaz. Fakat asıl etken akıcı bir sürüş hissinden feragat etmeden azami pedal verimi hedefleyerek tasarlanmış dört mafsallı arka süspansiyon Smoothlink.

Rocky Mountain Element 970 RSL

Rocky Mountain Element 970 RSL

Test ettiğimiz modelde önde Fox 34, arkada Fox Float amortisor vardı. Özellikle ortadaki lineer kısmı uzun tutulduğu hissedilen 120mm süspansiyon mesafesi ve 29” tekerlek büyüklüğü, Element’i çok becerikli bir bisiklet yapıyor. Çünkü bu kadar hızla ve pedal sallantısı olmadan tırmanan bisiklet, işler biraz çatallaşınca, teknik inişlerde şaşılacak derecede fazla rezerv sunuyor.

Bisikletin bu derece verimli olmasında geometrisinin tamamen elden geçmesinin payı şüphesiz büyük. Bisikletin oturma borusu açısı (75 derece) yüksek pedal verimi hedeflenerek seçilmiş. Öte yandan uzanma mesafesi uzatılmış ve yüksek hızda nispeten dik (70 derece civarında) alın açısının yaratacağı titrekliğin önüne geçilmiş.

Buna rağmen Element 970’in gayet ağresif bir bisiklet olduğunu belirtmek gerek. “Smoothwall” karbon kadrosunun özellikle orta mil civarındaki neredeyse yol bisikletleri ile yarışacak sertliği (BB92 standardı), bisikletin geometrisi ile birleşince ortaya çok hızlı bir alet çıkıyor.

Rocky Mountain Element 970 RSL

Rocky Mountain Element 970 RSL

Bunu bilseniz iyi olur!

Bisikletin çok yönlülüğünü arttıran iki unsur var. Bunlardan biri Ride-9 geometri ve süspansiyon ayar mekanizması. Rocky Mountain’in XC parkurlarının değişen karakterlerini hesaba katıp, arka süspansiyonun bağlantı kısmına yerleştirdiği parça ile bisikletin geometrisi (alın açısını 69° ile 70° , oturma borusu açısını da 74.5° ile 75.5° arasında değiştirmek) ve süspansiyon eğrisi ile oynamak mümkün. Marka bunun özellikle parkur karakterinin değiştiği etaplı yarışlar ve dünya kupası gibi birbirine benzemez parkurlarda yarışılan seriler için ideal olduğunu belirtiyor.

Rocky Mountain Element Ride-9

Rocky Mountain Element Ride-9

Rocky Mountain’in diğer serilerinde olduğu gibi Element’te de daha trail odaklı tasarlanmış, önde daha uzun süspansiyon mesafeli “British Columbia Edition” olduğunu da hatırlatalım.

Neyi unutmayacağız?

Rocky Mountain Element 970’in, nasıl günümüz dağ bisikletçiliğinin gereklerini, dağ bisikletinin klasik yıllarının karakterleri ile birleştirdiğini.

Bundan on yıl önce dağ bisikleti yapanlar, “trail bike” diye bir kavramdan habersizdi. İnişçiler hariç hiçbirimiz de dağ bisikletine bineceğimiz zaman teleferikle çıkmıyorduk tepelere. Yavaş ya da hızlı, herkes pedala kuvvet yokuş çıkıyordu. Element 970, düz yolda ve yokuşlarda üst seviyede olsa da tam o günleri hatırlatıyor. İnişlerde ise bisiklet 2017 senesinde ne lazımsa veriyor.

Rocky Mountain Element Team Only kadro

Rocky Mountain Element Team Only kadro

Rocky Mountain Element 970 RSL

Kadro: Smoothwall karbon kadro (arka amortisör ve çatal yatağı dahil 2.250 gram), 100mm süspansiyon mesafesi

Amortisörler: Fox 34 Float Performance (120mm)/ Fox Float DPS

Tekerlekler: Stan’s / Neo Ultimate / Valor

Lastikler: 2.35’e kadar

Çekiş sistemi: Race Face Turbine Cinch 32 / Shimano XTR

Frenler: Shimano XT

Test: 2017 Rocky Mountain Element 970 RSL
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top