Yol Bisikleti Yarışları

UCI 2017 WorldTour Takvimini Açıkladı – Kazananlar & Kaybedenler

UCI bugün 2017 World Tour takvimini açıkladı. Güzel haber once: Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, artık WorldTour’da. Türkiye Turu (TUR) ile beraber, toplam 10 yarış bu yıl WorldTour takvimine dahil olmuş. Böylece WorldTour’daki yarışların sayısı 37’ye çıkmış durumda.

2017 WorldTour takvimi, yeni giren ve geçen sezondan gelen yarışlar

2017 WorldTour takvimi, yeni giren ve geçen sezondan gelen yarışlar

Türkiye Turu’nun WorldTour seviyesine çıkmasındaki en büyük pay sahibi olduğu gerçeğini herkesin teslim edeceği Aydın Ayhan Güney, haberi böyle duyurdu (şimdiye kadar okumadıysanız Aydın Ayhan Güney ve Pınar Arpınar Avşar ile yaptığımız, uzun “TUR nasıl düzenleniyor” sohbetine mutlaka bakın).

Aşağıdaki 2017 WorldTour takvimini büyük ekranda açın. Mavi yarışlar, takvime yeni girenler. Farkedeceğiniz üzere bu kadar çok yarışın birbiriyle kesişmeden düzenlenmesi imkansız değilse de zor. Fakat bu kesişmelerden, öyle gözüküyor ki, en şanssız çıkan bizim yarış TUR olmuş. Takvime girmek için normalde bulunduğu bahar klasikleri ve Giro arasındaki yerinden bir hafta öne alınıp, tam bahar klasiklerinin üstüne binen TUR’a katılmak isteyen takımlar, La Fleche Wallonne ve Liege-Bastogne-Liege yarışlarından feragat etmek zorunda kalacaklar.

2017 WorldTour takvimi - maviler yeni gelen yarışlar

2017 WorldTour takvimi – maviler yeni gelen yarışlar

Aynı olgu misal takvime yeni dahil olan diğer üç etaplı yarışta pek gözükmüyor. ASO’nun (Amaury Sport Organisation) organize ettiği Tour of Qatar ve Giro’nun organizatörü RCS Sport’un Abu Dhabi Tour’u nispeten kendi başlarına Şubat ayındalar. Amerika’da olup da Giro’ya gitmeyen herkes de Mayıs ayında Amgen California Tour’da olacak gibi duruyor.

Takvim, ASO Kavgayı Kazandı Demek

UCI yol bisikletinde reform girişimlerine başladığından beri Fransa Turu’nun organizatörü ASO ile kavgalı bıçaklıydı. ASO, bir ara başta Fransa Turu, yarışlarını WorldTour’dan çekme tehdidinde dahi bulundu.

Neydi sorun?

Ana anlaşmazlık, UCI başkanı Brian Cookson’ın her yıl için yeniden verilen WorldTour lisanslarını 3 yıllık yapmak istemesiydi. Cookson, bu sayede sponsorların takımlara daha uzun süreli bağlanacağını ve spora daha istikrarlı bir para akışı olacağını düşünüyor. ASO ise bu sistemin takımları rehavete iteceğini ve her yıl WorldTour lisansı için sınırlarını zorlayan takımların, bir defa kapağı atınca rehavete kapılacağını, bunun da yarışların kalitesini düşüreceği kanaatindeydi.

Bu sponsor konusu önemli, çünkü bisiklette takımların neredeyse bütün gelirleri sponsorlardan geliyor. ASO’nun bu bağlamdaki argümanı, takımlara 3 yıllık lisans verildiği takdirde, lisans alamayan takımların sponsor bulma umudunun kalmayacağı idi.

Yeni açıklanan takvimle beraber Haziran ayından beri gözüken, UCI ile ASO’nun anlaştığı sistem de kesinleşti: Üç yıllık lisans geliyor, karşılığında 2018’de 17 WorldTour takımı olacak, 2019 ve sonrasında bu sayı 16’ya düşecek.

Yeni takvim ile beraber 2017’den itibaren yarış organizatörlerinin yarışlara davet etmesi gereken asgari WorldTour takımı sayısı da 10 oldu. Yani bütün WorldTour takımları her yarışta koşacak diye bir şey de kalmıyor. Böylece hem ASO’nun istediği şekilde WorldTour lisansı alamayan takımları da öne çıkarıp soponsor bulmalarını sağlamak, hem de yarışa katılan takım sayısını kısmak, çeşitlilik yaratmak vs. kısaca yarış katılımında daha fazla esneklik mümkün olacak.

UCI ayrıca 2018’den itibaren sezon sonunda en az puanı alan WorldTour takımı ile en çok puanı alan Pro Continental takım arasında bir nevi “küme düşme” sistemi de uygulamaya başlıyor. Sondaki WorldTour takımı gruptan çıkarken, en başarılı Pro Continental takımı WorldTour’a girecek.

>Bütün bunlar, ve aslında açıklanan takvimle beraber gelmeyen yenilikler, UCI-ASO çekişmesinde ASO’nun baskın çıktığını gösteriyor. Yukarıdaki takvime bakın, 2017’de senenin yaklaşık 160 günü WorldTour yarışı koşulacak. Bu sürenin, neredeyse yarısı ASO yarışı (Fransa Turu, Vuelta, Katar Turu, Kaliforniya Turu, Paris-Roubaix, Liege-Bastogne-Liege, Fleche Wallonne, Paris-Nice, Criterium du Dauphine).

Dolayısıyla yeni takvim, ASO’nun WorldTour’da artık neredeyse monopole varan konumunu güçlendirmiş oldu. ASO ile UCI anlaştı anlaşmasına, fakat takımların bu takvimden ne kazancı olacak, orası meçhul. Daha fazla yarış, daha fazla bölünme, daha fazla yıpranma demek, karşılığında takımların aldığı bir şey yok, tam tersine bir de “küme düşme” tehlikesi belirdi. Dolayısıyla yeni takvim ve uygulamalar, takımlar açısından da kazançlı demek güç.

UCI 2017 WorldTour Takvimini Açıkladı – Kazananlar & Kaybedenler
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top