Teknoloji Donanım

Test: 2017 Giant Full-E+ 0

Elektrikli bir modeli ürün yelpazesine ilk dahil eden markalardan Giant, 2017 model yılı için Full-E’yi tamamen yenilemiş. Bu bisikletin 2016 modelini, elektrikli dağ bisikletleri hakkında kapsamlı bir yazı çerçevesinde değerlendirmiştik (bkz. Elektrikli dağ bisikletleri ne getiriyor?). Bu yıl iki modellik serinin üst modeli Full-E+ 0’ın test ettik.

İlk İzlenim

Aşağıdaki fotoğrafı geçen yılki model ile mukayese edince ilk izlenimin ne olduğunu tahmin edersiniz: çift süspansiyonlu bir dağ bisikletine sonradan akü takılmış gibi duran bir bisiklet gitmiş, yerine entegre akü sistemi ile kendi içinde daha yekpare bir tasarıma sahip bir model gelmiş. Yeni Full-E+ serisi bambaşka bir bisiklet olmuş.

Giant Full-E+ 0

Giant Full-E+ 0

Üretici ne diyor?

Giant, Full-E+ 0’ın dağ bisikleti maceralarının menzilini artıracağından emin. Tırmanışlarda bisikletçilerin gücünü koruyup, inişlerde de çift süspansiyonlu bir dağ bisikleti performansından ödün verilmediğini vurguluyor. Bu tasarımı Giant “Hybrid Cycling Technology” olarak adlandırmış. “Melez” tanımı, insan gücü ile elektrik gücünün bir araya getirilmesine gönderme.

Markanın bisiklette öne çıkardığı ana unsurlar

  • 140mm’lik, Maestro arka süspansiyon tasarımlı, bisiklete binen ek ağırlık için elden geçmiş ALUXX SL alüminyum kadrosu ve
  • Yamaha SyncDrive motor.

Giant, motorun 500Wh’lik bir lityum-ion aküye sahip olduğunu ve 80 Nm tork ürettiğini, ayrıca piyasadaki pek çok motordan %25 daha uzun menzil sunduğunun altını çiziyor (öte yandan bu “menzil” konusunda bisikletçinin ağırlığının çok önemli bir etken olduğunu belirtelim). Bütün bu değerler elektrikli bir dağ bisikleti için dahi çok iyi.

Giant Full-E+ 0

Giant Full-E+ 0

Dikkatimizi ne çekti?

Anlaşılacağı üzere Giant, bisikleti teknolojik açıdan bayağı ilerletmiş. Full-E+’in ana motoru 4 tane sensor barındırıyor. Bunlar, pedala verilen torku, bisikletin hızını, motorun ve pedalın devrini ölçüyorlar. Sürekli alınan bu ölçümler sayesinde bisikletin elektrik takviyesi birden beklenmedik şekilde değil, nispeten doğal bir şekilde veriliyor. Motoru daha az hissedilir kılan ve kullanım zevkini arttıran bir unsur.

Motor demişken, 80 Nm az buz değil. Uzun yokuşları ağır bir bisikletçinin dahi son derece rahatça, terlemeden (!) çıkmasını sağlıyor. Oldukça sessiz çalışmakla beraber, hafiften tramvayı andıran bir elektrik sesi de mevcut, dışarıdan bakan bir bilmeyen için dışarıdan bisikletin “normal” olmadığını hakkındaki tek ipucu denebilir.

Bisikleti arazide zevkli kılan unsurlardan biri hiç şüphesiz Maestro arka süspansiyon. Giant’ın artık “trail” tipi bisikletçilikte en iyi süspansiyon tasarımlarından biri olduğu teslim edilmesi gereken Maestro’da, köprü parçası sıkıştırılmış karbondan yapılmış. Bu, bisikletin herşeye rağmen hala bir dağ bisikleti karakteri taşımasındaki en önemli etken.

Giant Full-E+ 0 Maestro

Giant Full-E+ 0 Maestro

Bu konuda önemli bir husus da Rock Shox Lyrik ve Fox amortisörlerin yanında SRAM’ın elektrikli bisikletler için tasarladığı EX1 (1×8) grubu. Sistem, arkada 11-48 gibi oldukça geniş bir vites aralığı sunuyor.

Giant Full-E+ 0 - SRAM EX1

Giant Full-E+ 0 – SRAM EX1

Avrupa’da satılan bütün elektrikli bisikletlerde olduğu gibi bu modelde de elektrik motor desteği 25km/s ile sınırlandırılmış. Bunun ötesinde son derece ağır bir bisikletle başbaşa kalıyorsunuz. İniyorsanız o kadar önemli değil, fakat düz yolda bu bisikletle saatte 30 km hız yapmak mümkün değil dense yeridir.

Bisikletin sistemi 3 kademeli kullanıma izin veriyor. “Ridecontrol” adındaki bilgisayar biriminde ECO, Normal ve Power arasında seçim yapmak mümkün. Anlaşılacağı üzere ECO en az, Power en fazla elektrik desteği demek.

Giant Full-E+ 0 Ride Control

Giant Full-E+ 0 Ride Control

Ayrıca gene bütün elektrikli bisikletlerde olduğu üzere yapılacak turları iyi planlamak şart. Evden uzakta bir yerde bitik bir aküyle kaldınız mı haliniz harap. Çünkü bisiklet 22kg.

Bunu bilseniz iyi olur!

Ağırlık, giderken değil ama bisikletin (gönüllü ya da gönülsüz) durduğu her an bayağı bir dert demek. Dert, çünkü bisikleti normal yolda kaldırmak, tutmak vs. belki o kadar sorun değilken, 40cm eninde, yokuş yukarı bir patikada bu ağırlıkta bir bisikleti sabit tutmak sorun olabiliyor.

Sürüş stili, bisikletin hem elektrikli olması nedeniyle, hem de ağırlığı nedeniyle tamamen değişiyor. Elektrik motoru, arazide yokuş yukarı çıkarken çok büyük bir yenilik. Çünkü bir anda oflaya puflaya yokuş çıkmak yerine nereye gittiğinize bakmaya başlıyorsunuz.

Ağırlık, inişlerde bisikleti bir dağ bisikleti olmaktan çıkarıyor dahi denebilir. Özellikle sert dönüşlü patikalarda, bisiklet haliyle istediğiniz kadar çabuk dönmüyor, çabuk devrilmiyor, yeteri kadar çevik, atik değil. Engellerden atlayarak geçmek istediğiniz zaman bisikleti kaldıramıyorsunuz.

Bütün bunlar elektrikli dağ bisikletine geçince önünüze bir seçenek sunuyor: dağ “bisikleti”ni unutup bir motokros aleti gibi davranacaksınız. Örneğin bir süre sonra sert virajlardan “gaz” vererek çıkmaya başlıyorsunuz.

Bu haliyle Giant Full-E+0, bütün elektrikli dağ bisikletlerinin ikilemini bünyesinde barındırıyor: teknik olarak çok iyi, fakat bir dağ bisikleti mi? Herkes kararını kendi versin.

Giant Full-E+ 0 kontrol birimi ve "yürüme destek düğmesi"

Giant Full-E+ 0 kontrol birimi ve “yürüme destek düğmesi”

Neyi unutmayacağız?

Giant, çok akıllıca bir şey yapmış ve bisiklete bir “yürüme desteği” eklemiş. Kontrol birimindeki minik bir düğmeye basınca bisiklet kendiliğinden yürüme hızında gitmeye başlıyor, size de sadece dengesini sağlamak için tutmak kalıyor.

Giant Full-E+0 Teknik Özellikler

Kadro: Giant ALUXX SL, 140mm Maestro arka süspansiyon, Boost 148×12 arka mil

Amortisörler: RockShox Lyrik RCT3 (130-160mm) / Fox Float Performance DPS

Tekerlekler: DT Swiss EX 1501 Spline ONE

Lastikler: Schwalbe Nobby Nic 27.5×2.6

Çekiş sistemi: SRAM EX 1

Frenler: SRAM Guide RSC (200mm diskler)

Test: 2017 Giant Full-E+ 0
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top