Dağ Bisikleti Yarışları

Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası 2016

Alptekin BAŞKIR

Bugün Yalova’nın Altınova ilçesi sınırları içindeki Bayraktepe’de 2016 Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonlarının belli olduğu gün.  10 farklı kategoride 142 sporcunun bitirdiği yarışlarda elit kadınlarda Ayşe Çakır, erkeklerde de Abdülkadir Kelleci birinci oldu.

Aslında bu haber tek başına 2016 Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası’yla ilgili değil. Eğer vakit ayırır da okursanız şunları da öğreneceksiniz; Abdülkadir Kelleci rahat bir birincilik alırken Rio Olimpiyatları’na gidemeyişimizin sebeplerini sıralıyor. Keza Cumhur Boyraz yarışta ikinci oldu ama nasıl bir hazırlık yaptı? Nevzat Kıral 22 yıldan bahsediyor! Mehmet Bozdemir, bisiklet konusunda Türkiye’nin dolu insanlarından. 3 farklı saatte yapılan yarışlarda en güzel mücadele Zeki Kaygısız ve Serdar Anıl Tepe arasında gerçekleşti. Yazının devamında her ikisi de kendi ağızlarından bu mücadeleyi anlatıyorlar.

Abdülkadir Kelleci

Abdülkadir Kelleci

Yarış Öncesi Tepki Çekmiş!

Dağ bisikleti Şampiyonası’na 2016 sezonu içinde kendi kategorilerinde yapılan yarışların en az ikisine katılan sporcuların girebilme şartı getirildi bu sene. Yarış öncesi bu kurala itirazlar olmuş. Federasyonun bu kuralı koyarken hedeflediği ise tecrübesi az sporcuyu eleyerek daha düzeyli bir yarış sağlanmanın yanı sıra, kaza riskini de azaltmak olmuş.

Yarışı Ne Zorlaştırdı?

Hava hayli sıcaktı, ısı öğle saatlerinde 36,5 dereceye kadar yükseldi.  Isının yanında dik çıkışın yanı sıra zeminin yer yer çakıllı olmasından dolayı bisikletin kontrolünü zorlaştıran etkenlerin başında sayabiliriz.

Parkurda geçen seneye göre ufak farklılıklar var, ormanlık alanın içine yorucu olan, daha çok patlayıcı kuvvet gerektiren bir pasaj eklenmiş, genelde kısa ve sert çıkışların olduğu, Kamil Alev’in elinden çıkmış bir yarış parkuru bu.

Kamil Alev Başlama Noktasında

Kamil Alev Başlama Noktasında

Şampiyonlarla Kısa Kısa

Halil İbrahim Doğan / U17 Şampiyonu/ Brisa Spor

Rakibimi tanıyordum, başta onun önünde yer aldım, son iki turda da farkı açarak birinci oldum. Haftaya da Türkiye Yol Şampiyonası’na katılacağım için kendimi çok yormak istemedim.

Halil İbrahim Doğan

Halil İbrahim Doğan

Zeki Kaygısız Genç Erkekler Şampiyonu / Sakarya Üniversitesi

Rakibim Serdar Anıl Tepe’de benim kadar iyi bir sporcu. İlk üç tur birlikte gittik, kontrollüydüm. Üçüncü turda bir yerde takıldığını fark edince atak çekip farkı açarak birinci oldum. Bundan sonra tempoyu biraz daha düşürüp sezondaki yarışlara devam edeceğim.

DSC_0999

Serdar Anıl Tepe / Genç Erkekler İkincisi/ Antalya Ferdi

Yarışa başladıktan sonra Zeki’nin taktik değiştirdiğini fark ettim, daha önceki yarışlarda patlayıcı kuvvetini kullanarak yokuşlarda farkı açıyordu, üçüncü turda ona karşı bir hamle uygulamaya başladığım sırada küçük bir aksilik yaşayınca aramız açıldı, yarışın sonuna kadar da bu farkı kapatamadım.

 

Ayşe Çakır / Elit Kadınlar Şampiyonu / Alanya Doğa Sporları

Daha ilk turun yarısında en yakın rakibine 30 saniye fark atmayı başardı Ayşe. Teknik bir sorun yaşamayınca da şampiyonluk geldi. Ayşe “Hedefim şampiyonluktan daha öte 2020 Tokyo olimpiyatları ve bu büyük hedef doğrultusunda çalışmak.” dedi.

Ayşe Çakır

Ayşe Çakır

Azize Bekar / Yıldız Bayanlar Şampiyonu / Alanya Doğa Sporları

Çok güçlü rakiplerim yoktu. Yıldız Bayanlar kategorisinin ilk 6 sporcusu Alanya Doğa Sporları sporcusu. İkinci olan arkadaşım Gülnur 2004 doğumlu, aramızda 3 yaş var, yani çok denk değiliz. Parkur da bana uygundu, zemin olsun, yokuş olsun.

12 ile 15 yaşındaki bu 3 genç; Şampiyon Azize Bekar, ikinci olan Gülnur Çankaya ve üçüncü Dilara Şahin bisikletin geleceğinden umutlu olmamız için sebeplerimiz.

Şimdiden büyük konuşuyorlar “ hedeflerimiz büyük, her zaman bir adım daha atmaya devam!”

Şampiyon Azize Bekar, ikinci olan Gülnur Çankaya ve üçüncü Dilara Şahin

Nevzat Kıral / Master +50 / Brisa Spor

Bu üst üste 6. dağ bisikleti şampiyonluğum. Bisiklet sporunda  22 yılı devirdim, hiç ara vermedim. Bu sene yol bisikleti zaman karşı yarışı +40 Master’da da Türkiye Şampiyonu oldum. Önümüzdeki günlerde yapılacak Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası’nda da Türkiye Şampiyonu olmayı hedefliyorum.

22 Yıllık Tecrüben var, bu takımına nasıl bir katkı sağlıyor?

Aslında iyi bir örneğim. Benim bildiğim Türkiye de 22 yıl aralıksız spora devam eden yok. Çoğu sporcunun ömrü 6-7 sene, sonra göremiyorsunuz. Umarım iyi bir örnek teşkil ediyorumdur.

Nevzat Kıral

Nevzat Kıral

Abdulkadir Kelleci / Elit Erkekler Şampiyonu/ Brisa Spor

Açıkçası ben de bu kadar erken daha yarışın başında diğer sporculardan kopacağımı beklemiyordum. Kendi hedeflediğim bir tempo vardı, onu yakalamaya çalıştım. Şampiyon formasını uluslararası arenada giyebilmekti amacım. Rio Olimpiyatları’na gidemiyoruz. Bu benim bireysel çabalarımla olabilecek bir şey değil, yönetimsel hatalar da yapıldı.

Olimpiyatlara gidememizi yorumlar mısın? Sence neden gidemedik?

En basitinden bir örnek vermek gerekirse sezon başı Yunanistan’da etap yarışı vardı, federasyona da bildirdim, anlatmaya çalıştım, gidilse güzel puanlar alabileceğimiz bir yarıştı, sonuçta gidemedik. Yönetimde olimpiyatlara gitmek istiyorsa kesinlikle imkân yaratmalı. Dağ bisikleti çok basit bir spor değil, ben hayatımı veriyorum. Emeklerin böyle kolayca silinmemesi gerekiyor. Ben buna çok kızıyorum. Hedefe ulaşamayınca hayallerimiz kırılıyor, kalbimiz kırılıyor en önemlisi de emeklerimiz boşa gidiyor.

Bundan sonraki dönemlerde daha bilinçli antrenörler gelir, yurt dışında kamplarda kalıp, oradaki iyi rakiplerle yarışsak başarılı olabiliriz. Türkiye’de yarışarak olabilecek bir şey değil.  Yurt dışında bir yarışta tecrübemiz çok fazla olmadığı için çok zorlanıyorum. Mesela dünya kupasında kaza yaptım. Bunun en büyük nedeni Türkiye’ye göre daha teknik gerektiren parkurlar olması. Türkiye’de o şekilde hazırlanan parkur yok.

Başa dönecek olursak Olimpiyatlara gitmek Türkiye’de dışarıdan bakıldığında kolay gibi gözükse de, planlı olmadan mümkün değil. Yunanistan nasıl Rio’ya gidebiliyorsa 90 milyonluk Türkiye neden gidemesin! Hatta “gidebilir miyiz – gidemez miyiz”in ötesinde en iyi sporcuların arasında ilk 20’de olmamız lazım.

Bu sistem yanlış, kendimizi dinletemiyoruz ya da yöneticiler kendilerine inanmıyorlar!

 

Cumhur Boyraz / Elit Erkekler İkincisi / Osmaniye Genlik Hizmetleri Spor Kulübü

Sezonun ortasından beri hedefim tamamen Türkiye Şampiyonası idi. Parkur grafiği elimde ve buna uygun çalıştım. Haftada 2-3 gün parkurun benzerini Isparta’da oluşturarak antrenman yaptım. Bu çalışmayı Süleyman Demirel Üniversitesi laboratuvarlarında testlerle bilimsel bir çalışma ile sürdürdüm. MaxVO2 ve laktat testleri ile gelişimi kontrol ettik. Bunun dışında kuvvet çalışmaları yaptık. Fonksiyonel antrenmanlar yaptık, sadece bisiklet üstünde antrenmanla olmadı bu gelişim. Sonuçta rahat çıkarttığım bir ikincilik oldu.

Cumhur Boyraz

Cumhur Boyraz

Mehmet Bozdemir / 50 + Master / Kocaeli Gençlik Hizmetleri

İyi hazırlanmış bir parkur geçen sene ile neredeyse aynı, 200m’lik teknik bir alan eklenmiş olması sporcuları rahatlattı. Katılım iyiydi ama Türkiye Şampiyonası heyecanı göremedik. Özellikle elit erkeklerde yarışın ilk turunda Abdulkadir diğer sporculardan hemen koptu, rekabet oluşmadı. Önümüzdeki hafta Türkiye Yol Şampiyonası biraz etkilemiş olabilir. Özellikle U 15, U17 ve Gençler kategorilerinde daha yoğun bir katılım bekliyordum. Geleceğe umutla bakmak için yeterli bir sayı değil. Özellikle gençler kategorisinde hiç sporcumuz yok gibi bir şey.

Dünya Şampiyonasına gidildi, hiç biri yarışı bitiremedi, buna karşın bir hafta ardından Balkan Şampiyonası’nda da bir başarı göremedik. Elit kategoride siz de seyrettiniz seviye belli.

Dünya Şampiyonası gibi büyük organizasyonlar değil de, sporcuların hem mental hem de fiziki olarak ezilmeyeceği örneğin Balkan ülkelerinin yaptığı uluslararası yarışlara katılarak kürsü ya da kürsüye yakın dereceler alarak o sporcunun daha da heyecanlanmasına, bir daha ki yarışa daha iyi hazırlanmasına ve daha iyi yerlere gelmesine sebep olacaktır.

Bir Sporcu Neden Türkiye Şampiyonu Olmak İster?

Bu sadece bisiklet sporcu için değil, Türkiye’de yönetimsel açıdan Milli Eğitim ile Spor Bakanlığı’nın protokolleri doğrultusunda bir şeyler değişti. Sporcu olanın geçmişine bakıyorlar. Buna artı puan veriyorlar, okullara girişte sınavdaki başarısından çok geçmişteki spor kariyerine bakılıyor. Türkiye Şampiyonluğundan ziyade ne kadar geçmişin var ona bakılıyor. Her seneye 10 puan veriyorlar. Milli sporculara devlet burs veriyor. Tabi burada devletin amacı genel düşünüp spordaki katılımı ve performansı dürtülemek. Günümüzde burs verilen sporcular takip edilmiyor. Buna üniversiteler destek verebilir. Geçmişte bunu yapmışlardı. Milli sporcu olup burs alıp da aktif sporculuğa devam etmeyenlerin bursunu kesmişti. 2-3 yıl sürdü sanıyorum YÖK’e baskı gitti ki geri adım attılar.

Dağ bisikleti sporu son birkaç yılda gerilemeye başladı. Organizasyon açısından gelişirken sporcu kalitesi ise çok düştü. En kötüsü de alttan gelenlerin bireysel sporcu olup çok ciddi bir hedeflerinin olmaması, kulüp sporcusu olmayıp desteğinden ve disiplininden yararlanamıyor olmasıdır.

Bir de antrenörlerin yeterliliğine bakmak lazım. Spor Genel Müdürlüğü burada devreye girmesi gerekir. Araştırma Geliştirme Daire Başkanlığı olarak şimdiye kadar bunu başaramadık. Koordinatörlerde kanunu yorumlamayacak, Ağrı’da neyse Edirne’de de o uygulanması lazım. Kasım’da federasyon başkanı seçimleri var ama bu dediğim olayı etkilemez.

Türkiye’de bisiklet son 3 senede çok ön plana geldi. 3 Kasım 2015’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir yasa çıkarttı. Artık yerel yönetimler bisiklete hizmet etmek zorunda. Artık “zorunluluk” geldi. Bisiklet yolları yapmak zorunda, kaldırımları bisiklete göre düzenlemek zorunda, bisiklet park yerleri yapmak zorunda, metroların, tren garlarının büyük AVM’lerin ulaşımlarını bisiklet entegresinin planlanması artık kanunla zorunlu kılınmıştır.

Bir diğer gelişme ise yürürlükte olan kanunlarımızda bisiklete binme alt sınırı 11 yaşı ile sınırlıdır. 8 yaşa kadar indirilmesiyle ilgili önergeyi Bisiklet Federasyonu meclise sundu. Yönetim Kurulu kararıyla genel müdürlükten geçti, henüz meclisten geçmedi. Bunun sonucunda bisiklete binme yaşı 7’e, lisans çıkartma yaşı ise 8 yaşına inecek. Bu son saydıklarım bisikletin Türkiye ‘de gelişmesi için yapılan girişimler ama bunları kimse bilmiyor.

Mehmet Bozdemir

Mehmet Bozdemir

 

Konuştuklarımız dışında konuşamadığımız şampiyonlar da var, Master +30’da Gökhan Uzuntaş, U15’te Samet Bulut ve genç bayanlarda ise Damlanur Bayraktar. En azından isimlerini buradan duyuralım, hepinizi tebrik ediyoruz.

Not: Haftaya Düzce’de yapılması planlanan Türkiye Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası’nın yeri ve zamanının değişmesi söz konusu. Bir ihtimal Yenice’de yapılacak. Gelişmeleri bizden takip edebilirsiniz.

Bisiklet Federasyonu Hakemleri 2016

Bisiklet Federasyonu Hakemleri 2016

Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası 2016
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top