Teknoloji Donanım

Test: 2017 Ridley Noah SL Disc

Ridley, Lotto Soudal ve Türkiye’de de taraftarı bol olan Andre Greipel ile Türkiye’de de giderek artan bir meraklı kitlesine hitap eden marka. Lotto Soudal’in takım renklerindeki bisikletler (TUR2015’teki Türkiye Turu Bisikletleri yazısını hatırlayın) pek çok bisikletseverin aklında yer etti. Biz de Greipel’in kullandığı bisikleti iyi bir teste tabi tuttuk.

İlk İzlenim

”!@#$%&”””$###@”@! HMPPGFFGGHH – WOW!

Ridley Noah SL Disc

Ridley Noah SL Disc

Üretici ne diyor?

Ridley için Noah SL Disc, aerodinami ile yüksek fren performansını bir araya getirme çabası. Ridley markasına en çok etap kazandıran Noah SL modeli bu bisikletin temelini oluşturuyor, fakat haliyle hidrolik disk frenler nedeniyle değişiklikler yapılmış – ön çatal ve arka üçgende.

Ridley, 18 ay boyunca Noah SL’i disk frenli hale getirmek için uğraşmış, 15 yeni prototip üretmiş. Lotto Soudal, bu süreçte başrol almış.

Noah SL Disc, bir noktadan diğerine en hızlı şekilde ulaşmak üzere tasarlanmış bir bisiklet. Bunun için de aynı motor sporlarında olduğu gibi mümkün olduğunca geç fren, önemli bir etken. Ridley de disk frenin eninde sonunda UCI tarafından standart olarak kabul edileceğini düşünenlerden. Bu nedenle kadro UCI sertifikası taşıyor.

Dikkatimizi ne çekti?

Noah SL zaten aerodinamik odaklı bir bisiklet. Disk frenli versiyonu, bunun üzerine %15 kadar artan bir fren gücü de getiriyor. Bu fren gücünün kontrolü için önde ve arkada 12mm sokma mil (arkada 142mm göbek) kullanılmış, fren kablolarının kadro içinden aktarımı için kadro değişmiş.

Ridley “FASTConcept” adını verdiği, kendine özgü 3 teknolojik özellik geliştirmiş: F-Brake (entegre fren), F-Surface Plus (boru yüzeyi), F-Splitfork (yarık çatal). Disk frenli Noah SL, bu özelliklerden iki tanesini bünyesinde barındırıyor:

F-Surface Plus, boru yüzeyi tasarımı: aerodinamik odaklı bisikletlerde yuvarlak yerine damla formunda tasarlanan kadro boruları pek çok bisiklette olan bir özellik. Ridley’in farkı, hava türbülansının oluştuğu yerlerde girinti-çıkıntılar yaratılması.

Ridley F-Surface Plus

Ridley F-Surface Plus

Ridley, bu teknolojiyi boru tasarımında uyguluyor ve misal çatal ile tekerlekten gelen hava akımının az türbülans yaratmasını sağlıyor.

İkinci önemli özellik F-Splitfork – yarık çatal. Ön çataldaki yarıklar sayesinde hava akımı tekerlek tellerinden uzaklaştırılıyor ve tekerleklerden kaynaklanan türbülans azalıyor.

Ridley Noah SL Disc

Ridley Noah SL Disc

Her iki özellik de bisikletin yüksek hızda çok daha dengeli bir kullanım karakterine kavuşmasını sağlıyor. Bunların ayrımına varacak kadar iyi bisiklet kullandığımı iddia edecek değilim ama Ridley Noah SL, yüksek hızda çok güven veren bir bisiklet.

Kullanım esnasında gösterdiği yekpare karakter bu bağlamda bisikletin en önemli artısı: ön çatal, ana kadro ve arka kadronun bir birim halinde çalışıyorlar, birbirinden bağımsız esneyen vs kısım yok.

Bisiklet tasarımında bisikletin birimlerinin birbirinden bağımsız esnemezliği çok kullanılan bir değer. Örneğin “alın borusu X Nm/°” şeklinde veriler görmek mümkün. Noah SL’in gösterdiği ise, bu farklı verilerin bisiklette bir bütün haline geldiği zaman ortaya nasıl bir makinenin çıktığı. Bisiklet düz giderken de, sert dönüşlerde de verdiği güvenlik hissinden hiçbir şey kaybetmiyor, sadece fiziksel efor sarfettiğiniz için terliyorsunuz, bisikletin vereceği tepkiden korktuğunuz için değil.

Bu özellik, bisikletin örneğin ayakta hızlanırken (Greipel’i sprintte düşünün) pedala her basışın hiçbir kayba uğramaksızın arka tekerleğe aktarılması demek. Noah SL Disc’in hızlanması insana “ne oluyoruz?” sorusunu sormaya bile fırsat bırakmıyor.

Shimano Ultegra Di2, bunun üzerine Şam’da kayısı gibi bir şey, mükemmel bir verimle çalışıyor olması, disk frenlerin gerek dozaj, gerek fren gücü konusunda harikulade bir performans sunmaları, Noah SL Disc’in cazibesini arttıran unsurlar.

Ridley Noah SL Disc

Ridley Noah SL Disc

Bunu bilseniz iyi olur!

Bisikletin kadro geometrisi çok konforsuz değil. Fakat bu sürekli atak yapmaya yönelik karakteri, Noah SL Disc’i konfor açısından nispeten zayıf kılan bir etken. Yolun üzerinde en ufak taşı bile hissetmek mümkün, dolayısıyla bisikleti, bırakın parke taşta, mıcırlı yolda bile kullanmak zorlayabilir.

Neyi unutmayacağız?

Test parkurunun bir kısmında nispeten dar yol, uzun bir yokuştan sonra 90 derece dönüp tekrar yokuş yukarı dönüyordu.

Ridley Noah SL Disc ile yokuştan yüksek hızla gelip, tam dönüşe gelmeden frenlere asılıp, hızla dönüp yokuş yukarı ayağa fırlayıp pedallara abanmak belki de hiçbir bisiklette olmadığı kadar hızlı, güvenli, kolay ve zevkli.

Bisikletin bu değişik karakter gerektiren ve kadro ile donanıma ağır yük bindiren koşulların her birinden zorlanmadan çıkması, hakikaten akılda yer ediyor.

Ridley Noah SL Disc

Ridley Noah SL Disc

Test: 2017 Ridley Noah SL Disc
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top