Teknoloji Donanım

Test: 2017 Merida Scultura Disc

Merida, bu yıl ilk defa olarak WorldTour sınıfında yarışan bir bisikletini disk frenler ile donattı. Bu yıl Flandern Turu’nda kullanılan Scultura Disc, Paris-Roubaix’den sonra disk fren kullanımı geçici olarak askıya alınmış olsa da, en üst s eviyede disk frenle yarışan ilk takım yaptı Lampre Merida’yı. Takımın kullandığı bisikleti test ettik.

Merida Scultura Disc

Merida Scultura Disc

İlk İzlenim

Bisiklette yeni ne var? Yeni Scultura Disc, özellikle kadrosu itibariyle “normal” Scultura ile aynı denebilir. İlk bakışta farkı farketmek zor, ikinci bakışta göze çarpan diskler ve evet, bu bisiklet yeni.

Üretici ne diyor?

Merida için yeni Scultura Disc, konforu, esnemezliği ve jant frenli Scultura’nın yüksek verimini disk frenlerin emniyet getirileri ile harmanlayan model. Bisiklet doğrudan disk fren etrafında tasarlanmamış, fakat “normal” Scultura’da muhtelif değişiklikler yapılmış.

Bu haliyle Merida, bisikletin Lampre Merida takımı tarafından kullanılan aerodinamik yani ağır basan Reacto ve jant frenli Scultura’yı tamamladığı görüşünde. Marka özellikle Scultura Disc’in bilhassa 28mm’ye kadar kalın lastik kullanmaya imkan vermesi nedeniyle Arnavut kaldırımında neredeyse “uzun yol” modeli Ride kadar konforlu olabileceğini vurguluyor.

Dikkatimizi ne çekti?

Bisikletin kadrosu disk frenler için çatalda ve çeki borularında yapılan güçlendirmeler nedeniyle jant frenli Scultura’dan yaklaşık 150g daha ağır. Çeki boruları 8mm uzamışlar, bu jant frenli Scultura’nın çevikliğinden biraz götürse de daha kalın lastik kullanımına imkan tanıyan unsurlardan biri.

Kadroda dikkat çeken iki kurnaz detay var: Birincisi Merida, Focus’un DT Swiss ile beraber tasarladığı RAT (Rapid Axle Technology) sokma milini kullanıyor. Bu şekilde önde ve arkada 12mm’lik sokma mil, haliyle 160mm’lik disk frenlerin getirdiği burgusal güçlere karşı en önemli direnç unsuru. RAT aynı zamanda tekerlekelerin mandalı 45 derece çevirmeyle çok çabukça sökülüp takılmalarına imkan tanıyor.

Yassı profilli (flatmount) hem önde hem arkada 160mm disk frenlerde özellikle arkada dikkat çeken ilginç ayrıntı, fren diskini soğutmak için çeki borusunun sonuna yerleştirilmiş olan fazladan hava yarıkları. Merida bu yarıkların arka diskin soğumasını yarı yarıya hızlandırdığını belirtiyor.

Merida Scultura Disc fren yarıkları

Merida Scultura Disc fren yarıkları

Bisiklet, Merida’nın belirttiği gibi gidiyor demek yanlış olmaz. Kullandığımız modelde Shimano DuraAce Di2 ve Rotor 3D aynakol ile dikkati çeken özelliklerden biri BB86 orta mil bölgesinin sertliği. Merida buraya gelen bütün boruların birleşim kısımlarının çapını mümkün olduğunca büyük tutarak bu esnemezliği yükseltmeye çalışmış.

Bisikleti “süper hafif ve hızlı” bir yarış bisikleti karakterinden uzaklaştıran etkenlerden biri ağırlığı. Kullandığımız karbon CF4 modelinin kadro ağırlığı 56cm kadroda 1kg’ya yaklaşıyordu. Bunun üzerine disk fren sisteminin eklediği yaklaşık 700g gelince Scultura Disc, jant frenli Scultura’dan neredeyse 1kg daha ağır oluyor. Kullandığımız bisiklet, 7.5kg’in üzerindeydi. Merida da zaten bisikletin hafiflik odaklı tasarlanmadığının, bilhassa nispeten düz olan Arnavut kaldırımı yarışlarında bu farkın pek de önemli olmadığı kanaatinde.

Bisiklet bu haliyle özellikle düz yolda rayda tren gibi gidiyor demek yanlış olmaz. Buna mukabil kullandığımız modelde bir dengesizlik vardı. Bu bilhassa sert dönüşlerde, bisikletin bütün dönüş açısı boyunca sabit bir tepki vermeyip, bir yerden sonra devrilmeye yatkınmış hissi yaratmasına neden oldu.

Merida Scultura Disc - RAT

Merida Scultura Disc – RAT

Bunu bilseniz iyi olur!

Bisiklet, genel paket olarak Scultura’nın ana amaçlarından uzaklaşmış ve bir nebze karakter kaybetmiş hali demek yanlış olmaz.

Scultura Disc, kötü tırmanmıyor, fakat hafif bir tırmanış bisikleti değil. Hızlı, fakat bir sprint bisikleti değil. Kadro aerodinamiği geliştirilmiş, fakat aerodinamik odaklı bir bisiklet değil. Konforlu, fakat bir granfondo bisikleti değil…

Lampre Merida, hafiflik odaklı düşündüğünde Scultura’yı, aerodinamik odaklı düşündüğünde (Türkiye Turu’nda kullandıkları üzere) Reacto Team’i, zamana karşı etaplarda WARP TT’yi tercih ediyor. Bu bağlamda Scultura Disc’in yeri tam olarak neresi, kesin belli değil.

Pardon, aslında belli: Merida, bizzat disk frenin faydalarını sayarken amatör bisikletçilerin kendilerini daha güvenli hissettiklerini ve disk frenin hırslı hobi bisikletçilerine katma değer sağladığını vurgulayarak aslında bisikletin hedef kitlesini belirtiyor: profesyonel yarışçılar (Lampre Merida) kadar, belki onlardan da fazla disk fren güvenliği arayan amatör bisikletçiler.

Neyi unutmayacağız?

Bisikletin konforundaki hissedilir artışı. Kullandığımız modeldeki kalın lastikler (28mm’lik Continental Grandprix) ile birleşince bisikletin asıl sahasının “kaymak asfalt” değil de “parke taşlar” olduğu belli oluyor.

Merida Scultura Disc

Merida Scultura Disc

Test: 2017 Merida Scultura Disc
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top