Teknoloji Donanım

Test: 2017 Giant TCR Advanced Pro 1

Yol bisikletlerini artık üç ana kategoriye ayırmak mümkün: uzun mesafeli yarışlar, granfondolar vs için tasarlanmış endurance / mukavemet modelleri, zamana karşı etaplar (hatta triatlon) için tasarlanmış aerodinamik modeller ve bu iki sınıfın arasında yer alan, iki uçtan da özellikleri bünyesinde barındıran ara modeller.

Test ettiğimiz Giant’ın artık klasikleşmiş denebilecek TCR serisinin disk frenli 2017 modeli TCR Advanced Pro 1, mukavemet modeli Defy ve aerodinamik Propel’in arasındaki konumuyla tam bu “orta kategoriye” oturuyor.

Giant TCR Advanced Pro 1

Giant TCR Advanced Pro 1

İlk İzlenim

Yeni bir disk frenli model akıl karı mı? Yol bisikletinde disk fren, UCI’ın Nisan ayında test sürecini askıya almasından sonra biraz soru işareti yarattıysa da, bu hafta granfondo yarışları için disk fren izni çıktı. WorldTour vb yarışlarda hala disk fren yok, fakat görüştüğümüz bütün üreticiler (haliyle Giant dahil) disk frenin kaçınılmaz olduğu kanaatinde.

Giant TCR Advanced Pro 1

Giant TCR Advanced Pro 1

Üretici ne diyor?

TCR (Total Compact Road), Giant’ın 1995 yılında ilk olarak piyasaya sürdüğü bir model. Dolayısıyla köklü bir geçmişi var. Marka için 2017 TCR’ın rolü, “her işe gelen – hiçbir şeyden feragat etmeyen” şeklinde özetlenebilir. Giant, özellikle kullanımda verdiği güven ve kontrol kazanımının hissedilir ölçüde arttığını vurguluyor.

Çok yönlü bir yarış bisikleti olmasının sonucunda tırmanırken de, sert virajlı ınişlerde de, kısacası her türlü yolda yüksek verim almayı mümkün kılan bir bisiklet yeni TCR Advanced. Markanın “kontrol” açısından vurguladığı bir unsur, bisikletin kendi sınıfındaki en iyi “esnemezlik/ağırlık” oranına sahip olduğu.

Dikkatimizi ne çekti?

Genel olarak karbon kadro, entegre sele borusu, Overdrive 2 alın borusu ve çatal yatağı tasarımı bisikletin esnemezliğine katkıda bulunan unsurlar. Fakat bisikleti dengeli kılan iki farklı etken önde ve arkada 12mm sokma mil kullanıyor olması. Bu, disk frenin getirdiği ek burgusal güçler hesaba katıldığında son derece mantıklı bir adım olmuş.

Bilhassa dönüşlerde bisikletin ani tepki vermemesi, son derece sert bir orta mil ile birleştiğinde TCR Advanced Pro’yu tam Giant’ın dediği aralığa oturtuyor. Bisikleti had safhada sportif kullanmak mümkün, fakat nispeten konforlu geometrisi ile birleştiğinde insanı yormuyor.

Bisiklette Shimano disk frenlerin yanında Shimano Ultegra Di2 vardı, fazla söze gerek yok, mükemmel çalışıyor. Vites geçişlerindeki kesinlik, şaşmazlık son derece etkileyici.

Giant TCR Advanced Pro 1

Giant TCR Advanced Pro 1

Giant TCR Advanced Pro 1

Giant TCR Advanced Pro 1

Giant, “flat mount” (yassı profilli) disk frenlerde 140mm kullanmış. Fren gücünün aşağı yukarı %70’inin önden kaynaklandığı düşünüldüğünde, arkada 140mm sorun değil, fakat önde 160mm disk daha mantıklı gibi. Ön disk fren kablosunun, dağ bisikletinde olduğu gibi çatalın yanından açıktan inmesi haliyle pek göze hitap etmese de bu bisikletin bir ön seri olduğunu hatırlatalım. Muhtemelen bisikletin piyasaya girmesi ile bu kablo da bir şekilde saklanacak.

Giant TCR Advanced Pro 1

Giant TCR Advanced Pro 1

Bunu bilseniz iyi olur!

Giant TCR Advanced Pro’da kendi ürettiği Giant SLR 1 tekerlekler ile Giant Gavia SLR Tubeless lastikleri kullanmış, yani bisiklet kutudan iç lastiksiz çıkıyor.

Lastikler 25mm’lik, gayet mantıklı bir genişlik. Giant Propel’de 23mm, TCR ve Defy serilerinde 25mm lastik kullanıyor. Daha geniş lastiğe geçilebilir, fakat bunun bisikletin sportif karakterinden biraz götüreceği de aşikar.

Neyi unutmayacağız?

Orta mil sertliğini, ki TCR Advanced Pro 1 serisinin üstten ikinci modeli, bunun bir üstünde daha hafif, dolayısıyla esnemezlik/ağırlık oranı daha da iyi olan TCR Advanced SL yer alıyor. Bu yüksek esnemezlik, bisikletin konforlu ama sportif bir geometrisi ile de birleşince, TCR Advanced Pro 1 için “bu bisikletle Fizan’a gidilir” dedirtiyor.

Test: 2017 Giant TCR Advanced Pro 1
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top