Dağ Bisikleti Yarışları

UCI 2016 XCO Dünya Şampiyonası

Haftasonu Çek Cumhuriyeti Nove Mesto’da XCO dünya şampiyonası vardı. Favorilerin hem kazanıp hem kaybettiği, bayağı kazalı, eğlencesi bol, seyretmesi zevkli yarışlar oldu.

Elit Kadınlar

Elit kadınlarda daha 2.8km’lik çıkış turunda sekiz kişilik bir grup oluştu. Kanadalı Catharine Pendrel’in peşinde Danimarkalı Annika Langvad, İsviçreli Jolanda Neff, Çek Katerina Nash, Kanadalı Emily Batty, Alman Sabine Spitz, Leh Maja Wloszczowska ve İsviçreli Linda Indergand. Yarış kısaca bu ekibin iyice kopması, Langvad’ın arayı açması ve dördüncü turda araya bir de ABDli Lea Davison’ın girmesi üzerine kuruldu.

Annika Langvad

Annika Langvad

Bu tek cümlelik özet bir kenara, yarışta trajedi üzerine trajedi yaşandı denebilir. Daha yarışın çıkış turunda Gunn Rita-Dahle Flesja’nın asfalta düşüşüyle büyük bir kaza yaşandı. Dahle Flesja’nın bisikleti yarışa devam edemeyecek durumda kaldı.

Üçüncü turda Pauline Ferrand-Prevot, parkurun kayalık bölümünde yüzüstü yere çakıldı dense yalan olmaz. Buna rağmen Fransız bisikletçi yarışı 16. sırada birtirebildi. “Cadılar bayramına hazırım” diye kendiyle dalga geçtiği tweet olayın vehametini ve nasıl ucuz kurtulduğunu daha iyi anlatıyor.

Son turda Sabine Spitz, üçüncülük sırasındayken arka lastiğini yarınca inip bisikleti itmek zorunda kaldı ve dokuzuncu olabildi. Yarışı o anda ikinci sırada sürdüren Wloszczowska da Spitz’den 1km sonra arka lastiğini patlattı. Gerçi teknik bölgeye yakınlığı nedeniyle lastiği değiştirip yarışa döndü, fakat final sprintinde Emily Batty’e geçilip birkaç santimetre ile dördüncü bitirebildi yarışı.

Elit Kadinlar ilk 10

Elit Kadinlar ilk 10

Elit Erkekler

Elit erkeklerde İsviçreli Nino Schurter, geçen hafta test ettiğimiz Scott Spark bisikleti ile beşinci dünya şampiyonluğunu kazandı ve böylece Fransız Julien Absalon’un rekorunu egale etmiş oldu. Kendi ülkesinde yarışan Jaroslav Kulhavy, yarışı Schurter’ın arkasında ve Absalon’un önünde ikinci bitirdi.

Nino Schurter

Nino Schurter

Elit Erkekler kürsü: Jaroslav Kulhavy, Nino Schurter, Julien Absalon

Elit Erkekler kürsü: Jaroslav Kulhavy, Nino Schurter, Julien Absalon

Yarışın başında Schurter, Kulhavy ve bir diğer Çek bisikletçi Ondrej Cink üçlü şekilde farkı açtılar, bir diğer favori Absalon ancak 3. turda onları yakalayabildi. Dördüncü turda Schurter atağa kalkıp yaklaşık 20 saniye fark açtı ve bundan sonra yarışı bırakmadı. Arkada Cink düştü, son turda da Kulhavy Absalon’la arayı 13 saniye açabildi. Schurter’in form eğrisi bu şekilde devam ederse İsviçreli sporcu önümüzdeki ay Rio’da olimpiyat şampiyonluğu için en büyük favori.

Elit Erkekler ilk 20 ve Kadir Kelleci

Elit Erkekler ilk 20 ve Kadir Kelleci

Şampiyonadaki tek Türk Kadir Kelleci, dört turu tamamlayıp yarısı bir tür geriden, 82/104 sırada bitirdi. Kadir Türkiye’nin en iyi dağ bisikletçisi. Temmuz başında Türkiye şampiyonu olması kesin gibi. Fakat dünya şampiyonasındaki farkı göstermesi açısından: Kadir’in yarışta ortalama tur zamanı 15 buçuk dakika. İlk 50’ye girebilmesi için 1 dakika daha hızlı tur atması, yani 14:30’un altına inmesi gerekiyordu. En tepede Schurter’in ortalama tur zamanı bundan da 1 dakika hızlı, 13:30’un da altında.

UCI 2016 XCO Dünya Şampiyonası
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top