Teknoloji Donanım

Test: 2017 Scott Spark Ultimate & Spark Plus

Spark, 2017 model yılı ile beraber Scott’in en “çok kullanışlı” bisiklet serisi olmaya aday. Karbon modellerin hepsinin arka süspansiyon dahil en hafif versiyonda 1.749 g kadro ağırlığına sahip seriden iki modeli, 120mm’lik Spark ve 130mm’lik Spark Plus’ı test ettik.

Scott Spark Ultimate

Scott Spark Ultimate

İlk İzlenim

Spark, XC bisikleti değil miydi? “Trail” tarafına ne zaman bu kadar kaydı?

Üretici ne diyor?

Spark serisinde 100mm süspansiyon mesafesine sahip Spark RC, hala XC yarışçıları için düşünülmüş ve Nino Schurter’in dünya kupasında kullandığı bisiklet. Spark daha uzun süspansiyon mesafesine sahip, daha trail odaklı. Spark Plus adından da anlaşılacağı üzere Plus lastikler ile trail faktörünü bir kademe daha yükseltip, hafif all-mountain/enduro tarafına kayan model.

2017 Scott Spark serisi

2017 Scott Spark serisi

Bisikletin kadrosunun baştan aşağı yenilendiği Scott’ın özellikle vurguladığı bir unsur. Tek aynadişlili 1x vites sistemleri için tasarlanmış ve daha fazla esnemezlik sunan orta mil bölgesi, 148mm’lik Boost göbekler, Scott’ın Fox ile ortak tasarladığı Trunnion arka amortisor sistemi, amortisor bağlantı eklemi karbon olan arka üçgenin mafsalsız tekerlek kısmı ve bu nedenle üçgenin içine monte edilen arka fren kaliperi, yenilenmiş geometrisi, donanım için Syncros ile ortak çalışmanın ürünü daha hafif parçalar markanın bilhassa üzerinde durduğu unsurlar.

Dikkatimizi ne çekti?

Test ettiğimiz Spark 700 Ultimate, HMF (high modulus fiber) liflerden %20 daha fazla esnemezlik sunan HMX karbon lifleri ile örülmüş 2.008 gramlık karbon kadrosu ve 1×12 SRAM XX1 / Eagle vites sistemi, 120mm süspansiyon mesafesi, Fox 34 Float Factory ve Nude amortisörler, Syncros XR1.0 karbon tekerlekler ile son derece etkileyici bir donanıma sahip.

Scott - bisiklet teste hazirlaniyor

Scott – bisiklet teste hazirlaniyor

Kadroların erişim mesafesi (reach) 17mm uzamış, ayrıca alın açısı 1.3° yassılaşmış. Her iki özellik de bisikletin bilhassa teknik patikalarda daha emin ve kontrol edilebilir bir karakter kazanmasını sağlamış.

Scott Spark Ultimate 1x12

Scott Spark Ultimate 1×12

Scott Spark Ultimate fren kaliperi

Scott Spark Ultimate fren kaliperi

Tırmanışlarda Scott’ın alamet-i farikası TwinLoc süspansiyon sistemi kadar iyisi hakikaten yok. Tek kol ile üç farklı süspansiyon karakteri arasında seçim yapmak, hele de gene gidondan kontrol edilen Rock Shox Reverb Stealth teleskop sele borusu ile birleştiğinde, değişken parkur şartlarında “bundan iyisi Şam’da kayısı” dedirten bir unsur.

Scott TwinLoc

Scott TwinLoc

Peki Scott 700 Ultimate ile Plus arasında ne fark var? Önde 120 yerine 130mm süspansiyon mesafesi sunan Plus’ta lastikler 2.8” kalınlığında. Bunun getirileri olduğu kadar götürüleri var. 2.8” lastikler doğal olarak yerle daha fazla temas ediyorlar, yol tutuşları ve darbe emişleri daha iyi. Arazide, kötü zeminde her metrede aradaki farkı hissediyorsunuz.

Scott Spark Plus

Scott Spark Plus

Öyleyse götürüsü ne? Plus lastikler/tekerlekler ile Scott Ultimate’teki 2.35” lastikler/tekerlekler arasında bariz bir ağırlık farkı var. Bisiklet ile ilgilenen herkesin bildiği üzere, yokuş aşağı inmiyorsanız bu ağırlık başa dert. Yokuş yukarı çıkarken Spark Ultimate, Spark Plus ile mukayese edildiğinde “uçuyor” desek yalan değil. Aynı ağırlık kullanım karakterine de yansıyor. Bisiklet özellikle teknik parkurda ani hareketler için daha fazla güç istiyor. Bir de bu yokuş yukarı ağaç köklerinin basamak gibi olduğu bir yerdeyse daha da kötü.

Scott Spark Plus - Boost gobek ve arka amortisor

Scott Spark Plus – Boost gobek ve arka amortisor

İki bisiklet arasındaki en önemli farklardan biri haliyle Plus lastiklerin boyutu nedeniyle değişen kadro geometrisi. İki modelin de kadro açılarında fazla fark yok. Fakat erişim mesafesi (orta milden dikine çıkan bir doğrudan alın borusunun üstüne olan mesafe), Spark Ultimate’ta, Spark Plus’a oranla 1.1cm kadar daha uzun. İşte bu 1.1cm uzunluk, teknik ve çok dik inişlerde daha ince lastiklerine ve Spark Plus’un 10mm fazla süspansyon mesafesine rağmen Spark Ultimate’i, Spark Plus’a oranla kullanımı daha olgun, daha güven veren bisiklet yapıyor.

Bu noktaya dikkat!

Yeni Spark’ın en etkileyici kısmı Trunnion arka süspansiyon tasarımı. Fox Nude amortisorun bu kadroda iki özelliği var: sadece 165mm kısalığında ve ters monte ediliyor. Bu iki özellik, kadronun amortisor kısmını ufak tutup hem üst boruyu alçaltmaya, hem ağırlık merkezini aşağı indirmeye yarıyor.

Scott Spark Ultimate arka amortisor

Scott Spark Ultimate arka amortisor

Scott Spark Plus

Scott Spark Plus

Amortisorun progresyonunu gösteriş tarzı çok tatmin edici. Toplam 120mm’nin ilk yarısı, zaten sag’le beraber ufak darbelere karşı son derece hassasken, 100mm’ye kadar olan adım adım hissedilecek bir şekilde sertleşiyor. Son 20mm ise, tam uzun trail inişinde bir yerden atlayınca dibi görmek için. Pratikte bu sistem şahane çalışıyor. Uzunluğu 7km’den biraz fazla ve kalın ağaç köklerinden büyük kayalara, akıcı tahta yollardan, lastik genişliğinde patikalara kadar pek çok farklı unsur içeren iniş parkurunda arka amortisor, yenilenen kadro geometrisi ile beraber çok güzel kontrol edilen ve çok net geri bildirim sunan bir paket yaratmış.

Neyi unutmayacağız?

Spark Ultimate’in nasıl hem tırmanıp hem inebilen bir bisiklet olduğunu. Scott, kadronun muhtelif yerlerinde ufak değişikliklere ek olarak, yıllardır sürdürdüğü kendine has arka süspansiyon tasarımı geliştirme tutkusunun sonucunda Spark ile dengeli ve çok yönlü bir bisiklet çıkarmış. Markanın TwinLoc sistemi bu pastanın kreması denebilir.

Scott’ın Spark sayfasını ziyaret edin.

Test: 2017 Scott Spark Ultimate & Spark Plus
3 Comments

3 Comments

  1. Pingback: UCI 2016 XCO Dünya Şampiyonası – Dağ Bisikleti Türkiye

  2. Pingback: Eurobike’tan 2017 Model XC Bisikletleri – Dağ Bisikleti Türkiye

  3. Pingback: Eurobike’tan 2017 Model Trail/Enduro Bisikletleri – Dağ Bisikleti Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top