Teknoloji Donanım

Merida BIG.NINE, BIG.SEVEN ve BIG.TRAIL

Dünyanın en büyük bisiklet üreticilerinden Merida, 2017 model yılında sabit kadrolu (hardtail) bisikletlerde iki tane evrim, bir tane de devrim haberi ile geliyor denebilir. “Evrim” geçirerek yenilenen modeller BIG.NINE ve BIG.SEVEN, “devrim” kabilinden yeni model ise BIG.TRAIL.

BIG.NINE & BIG.SEVEN

Gedikli okuyucular, BIG.NINE ve BIG.SEVEN modellerini 2013 başında Merida basın kampından yaptığımız geniş tanıtımdan da hatırlayacaklardır. BIG.SEVEN o yıl Merida’nın ilk 27.5” tekerlekli sabit kadrolu modeli olarak piyasaya çıkmıştı. BIG.NINE’in ise ilk piyasaya çıkış tarihi 2011. Dolayısıyla bu iki bisiklet tamamen yani model olmaktan ziyade devam eden bir gelişim sürecinin sonucu.

Merida BIG.SEVEN

Merida BIG.SEVEN

XCO odaklı her iki bisikleti de yeni model yılına hazırlarken ağırlık, konfor, esnemezlik, geometri, kablo aktarımı, tasarım ve aerodinami gelişimin odaklandığı sahalar olmuş.

Ağırlık: Merida “Medium” boy BIG.NINE’in kadro ağırlığını 900g olarak veriyor. Buna vites kulakçığı, sele borusu kelepçesi, karbon koruyucusu vb ıvır zıvır da eklenince ağırlık 1.004 grama çıkmış. Bu haliyle XC dünyasındaki en hafif kadro olmaktan çok uzak, fakat aşağıda görüleceği üzere önemli de değil. BIG.NINE’in toplam ağırlığı yaklaşık 8.5 kg.

Konfor sahasında ise ince üst çeki boruları, esneyen alt çeki boruları, darbe emen BIO karbon lifleri ve yeni bir sele borusu tasarımı ana unsurlar.

Merida BIG.SEVEN

Merida BIG.SEVEN

Esnemezlik için kadronun alt borusunun eni arttırılmış, Shimano BB92 orta mil yatağı kullanılmış.

Geometride de değişiklikler var. Daha alçak bir alın borusu (1cm kısaltılmış) bisikletin kullanım şeklini daha saldırgan kılmış. 7mm kısalan çeki boruları çevikliği arttırmış. Bunları dengelemek için bisikletin efektif üst boru uzunluğu 25mm artmış ve kısa boğaz ile kullanıldığında bisikletçi bisikletin daha içine oturur bir hale getirilmiş. Geometri konusunda bir nokta da kadro boylarının tekerleğe göre dağılması. BIG.NINE’in XS boy kadrosu yok, buna mukabil XXL’e kadar giden kadro boyu var. BIG.SEVEN’da ise en küçük kadro XS ama büyük kadro boyu L’de bitiyor.

Kablo aktarımı markanın “smart entry” adını verdiği, kabloların kadroya girerken bir kopça ile sıkıştırılması ve bu sayede ileri geri kaymamalarını içeren bir tasarıma kavuşturulmuş. Orta mil kısmında kablolar gene sabitleniyorlar, ayrıca çıkışların çeki borularında olması da temizliği olumlu etkileyen bir unsur.

Merida BIG.SEVEN

Merida BIG.SEVEN

Tasarım ve aerodinamide hem güzel gözüken, hem de hafif bir bisiklet elde edilmeye çalışılmış. Ana hedef olarak BIG.SEVEN’in ilk piyasaya sürülmesinden beri devam eden Merida tasarımına sadık kalmak güdülmüş. Aerodinamiyi arttırmak için alt borunun tasarımı Scultura Disc modeli ile aynı olarak belirlenmiş ve bisikletin aerodinamisi bilgisayarda şekillendirilmiş.

Bunlar dışında kadroda

BIG.TRAIL

Merida’nın asıl yeniliği denebilecek model BIG.TRAIL sabit kadrolu bit “trail” bisikleti. Markanın daha ziyade XCO/Tur odaklı diğer sabit kadrolu modellerinin aksine uzun ve yatik geometrisi, 130mm amortisoru ve 27.5” tekerlekleri ile daha “eğlence” odaklı bir model.

Merida BIG.TRAIL

Merida BIG.TRAIL

Geometride önemli unsur 67.5 derecelik alın açısı, 427.5mm’lik çeki boruları ve sadece 35mm’lik gidon boğazı.

Merida BIG.TRAIL

Merida BIG.TRAIL

Önde 130mm süspansiyon mesafesine sahip olan bisiklet 2.8”e kadar (yani PLUS ölçüsüne) lastik ile kullanıma imkan tanıyor. Diğer modellerde görülen “smart entry” kablo aktarım ve Shimano BB92 orta mil tasarımı paketi tamamlayan unsurlar.

Bu haliyle bir XC bisikleti değil. M boyunda kadro ağırlığı 1965g ile terazinin nispeten üstünde başlıyor, kadroya eklenen ıvır zıvır ile 2 kilonun üzerine çıkıyor.

Bisiklet zaten hafiflikten ziyade, özellikle “PLUS” lastiklerle beraber kullanıldığında çift süspansiyonlu bir “trail” bisikletine kafa tutmak için tasarlanmış. Dolayısı ile ön vites attırıcı istense de takılamıyor, ISGC 05 zincir rayı ile beraber kullanılabiliyor.

Merida BIG.TRAIL

Merida BIG.TRAIL

Merida BIG.NINE, BIG.SEVEN ve BIG.TRAIL
2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: Eurobike’tan 2017 Model XC Bisikletleri – Dağ Bisikleti Türkiye

  2. Pingback: Eurobike’tan 2017 Model Trail/Enduro Bisikletleri – Dağ Bisikleti Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top