Teknoloji Donanım

SRAM’dan Yeni Tek Vites Eşiği: SRAM NX

Geçtiğimiz yaz Eurobike fuarında bisiklet dünyasındaki gelişmeleri derlediğimiz yazıda “Önde tek ayna dişlili sistemler giderek yaygınlaşıyorlar” demişiz. SRAM, bu konudaki önemli markalardan biri, önde tek dişli tasarımını ilk olarak piyasaya sokan marka aynı zamanda.

Marka bu sezon piyasaya sürdüğü giriş sınıfı NX serisi ile de bu geleneği devam ettiriyor. NX serisi sadece dağ bisikletine yeni başlayanlara değil, tecrübeli olup nispeten hesaplı bir tek ayna dişlili sistem arayanlara da hitap ediyor.

NX grubu aynakol, arka attırıcı, trigger ya da gripshift vites kolu, zincir ve kasetten oluşuyor. Grup standart olarak 1×11 sistemi üzerine kurulmuş.

Aluminyum aynakol seti BB30 ya da GXP orta mil standardında, X-SYNC diş tasarımına sahip, ikişer ikişer 28-40 arasında 7 farklı ayna dişlisi seçeneği sunuyor. Uzunluğu 155/165/170/175 seçenekleri var.

SRAM NX aynakol

SRAM NX aynakol

Arka attırıcı markanın en üst sınıfı XX1’de de olan X-HORIZON (arka attırıcı sadece yatay düzlemde hareket edebiliyor) tasarımına sahip, SRAM bunun piyasada bulunan en ucuz arka attırıcı olduğundan dem vuruyor.

SRAM NX arka vites attırıcı

SRAM NX arka vites attırıcı

Vites kolu olarak trigger ya da tek defada bütün kaset dişlisinin üzerinden geçmeyi sevenler için gripshift seçenekleri mevcut.

SRAM NX Trigger

SRAM NX Trigger

SRAM NX gripshift

SRAM NX gripshift

Kasetin kapsama aralığı 11’den 42’ye kadar olduğu için bayağı geniş. Buna mukabil “hesaplı”nın karşılığı burada kendini gösteriyor: NX grubunun kaseti 538g. Örneğin gene bayağı giriş sınıfı diyebileceğimiz X5 grubunun 10’lu dişlisi 395g iken bayağı bir ağırlık demek.

SRAM NX kaset

SRAM NX kaset

SRAM’dan Yeni Tek Vites Eşiği: SRAM NX
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top