Dağ Bisikleti Yarışları

“Down-Olympos III ” 2016’nın En Heyecanlı MTB Enduro Macerası Olacak

Ömer Nizam

2014 yılında Türkiye’de MTB-Enduro sınıfında ilk defa gerçekleştirilen ve ülkemizin bisiklet çevrelerinde büyük yankı uyandıran Çamlıca Gazozuna Kapışalım Down-Olympos yarışmasının üçüncüsü bu sene 3-4-5 Haziran 2016 tarihlerinde yine Antalya Tahtalı (Olympos) Dağı zirvesinden start alacak.

Bu yılın yine en büyük MTB Enduro organizasyonu olan ve yine Kemer Belediyesi’ nin iş birliği ve katkılarıyla gerçekleşecek olan yarışma Kemer Kaymakamlığı himayesinde yine 2365 mt. lik Tahtalı dağı zirvesinden başlayarak Bey dağlarının en güzel manzaralarının arasından akıp giden 27 km. lik bir iniş parkuru ile Kesmeboğaz Mevkiinde son bulacaktır.

Ön kayıt formuna http://goo.gl/forms/27IgG0g3e4 bağlantısından ulaşılan yarışmaya daha şimdiden geçen senelerdeki katılımdan daha fazla başvuru bulunmakta ve kayıtlar 15 Mayıs 2016 tarihine kadar devam etmekte.Yarış hakkında bilgilere www.facebook.com/downolympos adresinden ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl haberlerine Avrupa’daki çeşitli bisiklet mecralarında da yer verilmiş olan Down Olympos yarışına bu yıl çeşitli ülkelerden de katılım olması beklenmekte ve 250 civarında yarışmacının kayıt yaptırması beklenmektedir.

Bu yıl hazırlıkları devam eden yarışma parkurunun geçen yıla oranla cok daha fazla iniş parkurlarından oluşması planlanmıştır. Toplamda yaklaşık 29 km. uzunluğunda planlanan parkurun 17 kilometresi geçiş etabı ve yaklaşık 12 km. si de özel etap olarak belirlenmiştir.

Down Olympos 3 Afiş

Down Olympos 3 Afiş

Enduro Dağ Bisikleti Nedir?

Enduro, dağ bisikleti yarışlarının yeni nesil formudur. Dağ bisikletine hâkim, bütün günü dağda bisikletle geçiren, teknik hâkimiyeti ve genel dayanıklılığı ön plana çıkan tecrübeli sürücülere hitap eder.

Enduro Dünya Serisi – EWS şu anda bu disiplinin en büyük ve resmi organizasyonlarını yapan oluşumdur.

Tahtalı Hakkında

Tahtalı zirvesi 2365 metre yüksekliğinde mitolojide de adı Olimpos olarak geçen zirvedir. Bu zirve Tahtalıdağlar silsilesinin en büyük üyesi olup Antalya ilinden denizin Kuzey – Güney paralelinin ucuna bakıldığında ise yüksek ve denize yaklaşık 10 km. kadar yakın olan birdenbire yükselen bir dağdır.

Tahtalıdağ’ın zirvesine çıktığımızda ise Akdeniz’in en yüksek dağını yani “Kızlarsivrisini” (3070m) görebiliriz.

Kurulmuş olan teleferik 700 metreden 2365 metre zirveye çıkarken Dünya’nın eklentisiz en uzun 2. teleferik hattı olduğu söylenmektedir. Dünya üzerinde inşa ettiği 13.000 teleferik hattı bulunan Doppelmayr/Garaventa grubunca inşa edilmiş ve Alman / Türk ortaklığı Olympos Teleferik şirketince işletilmektedir.

“Down-Olympos III ” 2016’nın En Heyecanlı MTB Enduro Macerası Olacak
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top