Babıali’den Bisiklete Bakış

Babıali’den Bisiklete Bakış

Türk basını bisiklet konusunu manşete çekmeyeli çok seneler oldu. Bu düşünceyle sayfamızda yeni bir köşeye başlıyoruz, basını yakın takibe alarak “bir önceki hafta Türk basınında bisiklet nasıl yer aldı?” sorusuna cevap arayacağız. İlgimizi çeken, sayfamıza taşımaya değer olanları sizlerle paylaşalım istiyoruz.

İlk haber Malatya’dan. Başlıktan sanki Türkiye’de 2. defa üniversiteler arası dağ bisikleti yarışı yapılıyormuş gibi bir hava oluşsa da bu yapılan İnönü Üniversitesi’nde ki 2. yarış olduğunu belirtelim. Ayrıca kürsü gören Bayram Eroğlu, dağ bisikleti yarışlarını yakından takip edenlerin tanıdığı bir isim.

2. Üniversiteler arası dağ bisikleti yarışması

2. Üniversiteler arası dağ bisikleti yarışması

2. Üniversiteler arası dağ bisikleti yarışması

Malatya’da, İnönü Üniversitesi Bisiklet Topluluğu tarafından düzenlenen 2. Üniversitelerarası Dağ Bisikleti Yarışması’na 15 üniversiteden 100 sporcu katıldı.

Yarışmalar sonunda erkekler kategorisinde Çukurova Üniversitesinden Bayram Eroğlu birinci, Ege Üniversitesinden Hakan Arslan ikinci, Gazi Üniversitesinden Akif Bozkurt üçüncü, İnönü Üniversitesinden Talha Soku dördüncü oldu.
Kadınlar kategorisinde ise Adıyaman Üniversitesinden Simge Ekici birinci, Ege Üniversitesinden Hazal Sarar ikinci, Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Simge Gider üçüncü, İnönü Üniversitesinden Fadime Özge dördüncülüğü elde etti.

Kaynak ve yazının tümü: haberler.com

TUR’da keyfi yasak için UCI devrede

TUR’da keyfi yasak için UCI devrede

TUR’da keyfi yasak için UCI devrede


52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’ndaki akreditasyon skandalı, Uluslararası Bisiklet Federasyonu’nu (UCI) harekete geçirdi.
Cumhuriyet Gazetesi’nin de aralarında bulunduğu bazı medya kuruluşlarının TUR’u izlemelerinin ‘keyfi’ olarak yasaklanması tepkiler büyüyor. Uluslararası Bisiklet Gazetecileri Birliği (AIJC) Başkanı Raymond Kerckhoffs akreditasyon krizini çözmeye yönelik adımlar atacaklarını belirtti.
….
Kaynak ve yazının tümü: cumhuriyet.com.tr

 

Konya’nın yerel gazetesi Pusula Gazetesi’nde yazan Uğur Özteke, yol bisikleti yarışları, habersiz yerel halk ve tıkanan trafik konusunu her yönüyle anlatmaya çalıştığı köşe yazısında “Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunun keyfini çıkartabildik mi?” diye soruyor.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun keyfini çıkartabildik mi?

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun keyfini çıkartabildik mi?

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun keyfini çıkartabildik mi?


“Bundan kimin haberi var?”
“Niye daha önceden bildirmediler?”
“Alternatif yollar nerede?”
“Bunun için okul çıkışlarına, dairelerin çıkış saatine mi denk getirdiler?”

Kaynak ve yazının tümü: pusulahaber.com.tr

 

Aşağıdaki haberde yazar trafik yoğunluğundan dolayı Kadıköy-Kartal arasına yerleştirilen akıllı bisiklet uygulamasından söz ediyor. Tabii Kadıköy-Kartal arasında konuşlandırılan bisiklet istasyonları şehir için ulaşımına alternatif oluşturmak dışından daha çok haftasonu sahilde bisikleti olmayanlara bisiklet sağlama amacı taşımanın önüne geçemiyor. Sanırım bu istasyonların kaldırımda yapılması da yöneticilerin zihninde İstanbul da bisikletin yerini tarif ediyor.

İstanbul’da ‘akıllı bisiklet’ dönemi

İstanbul'da 'akıllı bisiklet' dönemi

İstanbul’da ‘akıllı bisiklet’ dönemi

Trafik yoğunluğunun her geçen gün artığı İstanbul’da ‘Kadıköy-Kartal’ sahil yolunun ardından ’Florya-Yeşilköy’ hattında da “akıllı bisiklet” dönemi başladı.

Trafik yoğunluğunun her geçen gün artığı İstanbul’da “Akıllı Bisiklet” uygulamasını pilot olarak ‘Kadıköy-Kartal’ sahil yolunda hayata geçiren İSPARK, şimdi de Avrupa Yakası’nda Florya-Yeşilköy hattını hizmete açtı. Anadolu yakasında Bostancı – Kartal hattına ilave olarak Maltepe dolgu alanında 3 yeni durak ekleyerek Bostancı – Kartal arasındaki bisiklet paylaşım sisteminde durak sayısını 13’e çıkaran ve sisteme 30 bisiklet ilave ederek 130 bisiklet ile hizmet veren İSPARK projeyi Avrupa Yakası’nda da hayata geçirdi. Florya – Yeşilköy bisiklet paylaşım sistemi hattı, yaklaşık 6 km’lik güzergâh üzerinde 5 durak ve 60 bisiklet ile hizmet vermeye başladı. Florya Güneş Plajı – Aqua Florya AVM – İBB Florya Sosyal Tesisler – Yeşilköy Marina – Röne Park duraklarından oluşan hat Florya Güneş Plajı’ndan başlayarak, Yeşilköy Polat Otel’e kadar sahil boyunca devam ediyor.

Kaynak ve yazının tümü: milliyet.com.tr

 

Saadet Partisi İzmit İlçe Başkanı Samet Gürsoy olayı kavrayamamış olacak ki İzmit’in sıkıntısının trafik ve ulaşım meselesi olduğunu, İzmit’i yönetenlerin hedefinin ve vizyonunun ise bisiklette Avrupa’yı geçmek olduğu gerekçesiyle eleştiriyor. Konusu “bisikletli ulaşım” olan STK’lara buradan bir davette bulunanım ve bir ili yönetmeye aday olan Sayın Samet Gürsol’a “trafik ve bisikletli ulaşım” konusunu derinlemesine anlatmasını istiyoruz.

Bisiklette Avrupa’yı geçmek yerine…

Bisiklette Avrupa’yı geçmek yerine…

Bisiklette Avrupa’yı geçmek yerine…

Konuşmasına devam eden Gürsoy, “İzmit’in bir sıkıntısı olan trafik ve ulaşım meselesi orta yerde dururken, yaşanan onca problemden sadece biri buyken, İzmit’i yönetenlerin hedefinin ve vizyonunun ise bisiklette Avrupa’yı geçmek olduğunu görünce İzmit adına, İzmit insanı adına üzülüyoruz. Ey İzmit’i yönetenler Bisiklette Avrupa’yı geçeceğinize trafik sorununu çözmekte, yaşam alanlarını artıracak projelerde, katma değer üreten projelerde Avrupa’yı geçmeyi deneyin. ‘’ dedi.

Kaynak ve yazının tümü: mavikocaeli.com.tr

Babıali’den Bisiklete Bakış
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top