Teknoloji Donanım

Shimano’dan Elektrikli Motor Sistemi

Bu sıralarda Shimano’nun yenilik hızına erişmek biraz güç. Dağ bisikletinde yeni SLX ve XT seviyesinde Di2 sisteminden sonra Shimano şimdi “elektriklenme” olayında bir adım daha ileri gidip daha ziyade gezi/trekking bisikletleri için tasarlanmış elektrik motor sistemi STEPS’i dağ bisikletine getiriyorlar.

Elektrikli dağ bisikletleri hakkında MTBTR’de bayağı etraflı bir inceleme var. Nasıl çalışıyorlar, artıları, eksileri neler, gerekli mi… bu soruların hepsine “Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?” yazımızda cevap aradık.

E8000’in Shimano’ya göre en önemli kısmı (haliyle) “drive unit – sürüş birimi”. Nispeten ufak boyutlarda tasarlanmış olan bu birim sayesinde dağ bisikleti kadrolarındaki daha kısa çeki borusu tercihine imkan tanınmış. Aynakolların Q faktörü nispeten düşük, yani bacaklar fazla açılmıyor, “normal” bir dağ bisikleti hissi kaybolmuyor. Birimi sol elle üç farklı kademeyle kontrol etmek mümkün: “Eco, Trail ve Boost”

SHIMANO STEPS MTB E8000

SHIMANO STEPS MTB E8000

 

Shimano STEPS E8000 MTB

Shimano STEPS E8000 MTB

 

Sürüş birimi dışında asıl önemli parça elbette 500Ws’lik akü (BT-E8010). Güç aktarımı 70Nm tork seviyesinde ve 34 veya 38 dişli bir ayna dişlisi üzerinden yapılıyor.

SHIMANO STEPS E8000 MTB

SHIMANO STEPS E8000 MTB

Gidona takılan bilgisayar, düğme ve arka tekerlek için bir hız ölçer sistemi tamamlayan ögeler.

Shimano’nun Di2 sistemlerinde kullandığı E-TUBE programı ile E8000 sistemi de bilgisayara bağlanıp ayarlar yapılabiliyor, bilgi aktarımı sağlanabiliyor.

Sistem bu Ekim’den itibaren piyasada olacak.

Shimano’dan Elektrikli Motor Sistemi
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top