Teknoloji Donanım

Mekanik Doping – Nasıl Yapılıyor ve Nasıl Yakalanıyor?

Bugün UCI bir basın bildirisi ile Tour de Romandie’de 347 bisikletin mekanik doping kontrolünden geçtiğini ve bütün bisikletlerin “normal” çıktığını söyledi. UCI Tour de Romandie’de toplam 507 bisikleti testten geçirmiş.

Bisiklet kontrolleri sene başında Belçika’daki UCI kros bisikleti dünya şampiyonasında Belçikalı Femke Van den Driessche’nin bisikletinde motor olduğu ortaya çıktığından beri bayağı gündemde olan bir konu. Van den Driessche geçtiğimiz hafta bisikletten 6 yıl men edildi, fakat bu dedikoduları durdurmadı.

Örneğin geçtiğimiz hafta İtalyan Corriere della Sera bir video yayınlayarak termal kamerayla bu yıl İtalya’da iki önemli yarışta (Strade Bianche ve Coppi e Bartalı) yedi bisikletçinin motor kullandığını tespit ettiğini iddia etti. Gazete UCI kontrollerinin bu motorları yakalamadığını da eklemiş.

UCI bu yıl Londra’daki pist bisikleti dünya şampiyonasında 274 bisikleti, kadınlar yarışı Trofeo Alfredo Binda’da 164 bisikleti, Flandern Turu’nda 216 bisikleti, Paris Roubaix’de 232 bisikleti, Liege-Bastogne-Liege’de 173 bisikleti kontrol etmiş.

İş ciddiye bindiği için UCI tablet üzerinden çalışan tarama yöntemleri kullanmaya başlamış. Bu şekilde bir dakikadan kısa bir sürede bisiklette bir garabet olup olmadığını anlamak mümkün. UCI bu yöntemden önce termal kamera, X-Ray, ultrason da denemiş. Fakat her üç yöntemin de zaafları ortaya çıkmış.

#notmotorsports

A video posted by Tom Hopper (@tqhopper) on

Termal kamerada motorun ısı yayması gerekiyor, bunun için de çalışması lazım. Dolayısıyla yarış başlamadan önce yapılan testler ise yaramıyor. X-Ray’de aletin kendisini taşımak, kurmak vs her seferinde çok uğraştırmış. Ultrasonda kalibrasyon sorunları yaşanmış.

UCI Yönetmeliği Ne Diyor?

UCI yönetmeliğinin 12. kısmının 1. maddesinin 13. fıkrası “teknolojik hile”nin tanımı ve cezasını kapsıyor. Buna göre bisikletleri gayrinizami yapacak her şey bu başlığa dahil, haliyle bisiklete motor takmak da. Bu durumda bisikletçi diskalifiye ediliyor, asgari 6 ay yarışlardan men cezası ve 20 ile 200 bin İsviçre frangı para cezasına çarptırılıyor. Keza takım da diskalifiye ediliyor, 6 ay men cezası alıyor, ve 100 bin ile 1 milyon İsviçre frangı arasında para cezasına çarptırılıyor.

Motorize Doping Nasıl Yapılıyor?

UCI tarafından yakalanan motorize dopingin tam nasıl çalıştığı bilinmiyor, çünkü UCI hiçbir zaman çıkıp “işte bulduğumuz motor bu!” demedi. Fakat muhtemel sistemler içinde en mantıklısı Gruber/Vivax Assist sistemi.

Vivax / Gruber Assist

Vivax / Gruber Assist

Sele borusu içine yerleştirilen bir motorun ucundaki dişli ile orta mile güç aktarılıyor.

MTBTR’de bundan günü gününe tam 9 yıl önce 28 Nisan 2007’de, aşağıdaki haberi yayınlamışız.

Gruber Assist

Yokuş çıkarken bâzen diliniz bir karış dışarıda biraz arkanızdan ittiren olsa ne güzel olurdu diye düşünüyor musunuz? Beraber yokuş çıktığınız arkadaşlarınız sizi sollarken renkten renge mi giriyorsunuz? Öyleyse bu ürün tam size göre.

Internette bayağı uzun süredir konuşulan Gruber motoru sonunda gerçekten üretilip pazarlanmaya başladı.

Vivax / Gruber Assist

Vivax / Gruber Assist

Gruber motoru bisikletin oturma borusu içine yerleştirilen ince bir motor. 31.6mm çapındaki borulara uyumlu motor gidon boynuzunun ucundaki bir düğmeden çalıştırılıp anında 200 Watt’a kadar ek güç aktarıyor orta mile, dolayısıyla pedala. Yani anında arkanızdan biri itiyormuş, ya da düz yola çıkmışsınız gibi oluyor. Aküsü ile Gruber motoru 1.5 saat kadar çalışabiliyor. Bütün set akü dahil 2400 gram ağırlığında, akü sele çantasında taşınıyor. Bisikletin çekiş sisteminin çalışmasında hiçbir değişiklik olmuyor. Fiyatı mı? Takımı dahil 1100 avro.

Mekanik Doping – Nasıl Yapılıyor ve Nasıl Yakalanıyor?
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top