Yol Bisikleti Yarışları

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu – 3. Etap

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Aksaray-Konya arasındaki 3. etabına rüzgar ve Lotto Soudal damga vurdular.

Yazının sonunda söylenecek şeyi başında söyleyelim: Bugünkü etapta asıl gözüken şey bir WorldTour ekibi istediği zaman yarısı nasıl yönetiyor, zor şartlarda nasıl fark yaratıyor. Bu performansı ekran başında seyretmek çok güzel, fakat bu seviyeye iki günlük çalışmayla gelinmediği aşikar.

Lotto Soudal 1985 yılında kurulmuş, bugüne kadar 30’un üzerinde Fransa Turu etabı dahil olmak üzere 900’den fazla birincilik elde etmiş bir takım. Belçika milli piyangosu (Lotto) ve tutkal şirketi Soudal sponsorlar. Lotto, kuruluşundan beri takımla, Soudal 2015’te 6 yıllık bir imza atarak 2020 sonuna kadar ana sponsor oluyor.

Bütün bunlar neden önemli? Çünkü takımı bugünkü performansı gösterme seviyesine 30 yıllık bir çalışma, büyük bir bütçe ve hepsinden önemlisi istikrarlı bir plan ile geldiğini gösteriyor.

MTBTR sayfalarında Torku’nun eski antrenörü Lionel Marie ile yapılmış ve bir takım ne kadar zamanda, nasıl, hangi seviyeye gelir sorularına cevap veren iki güzel röportaj var. Bu konuları merak edenlerin okuması lazım.

TUR2015 Torku Şekerspor Serisi 3: Lionel Marie – Biraz daha zaman…
Torku’nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj

TUR2016 3. etap finish

TUR2016 3. etap finish

Etaba dönelim. Etabı Lotto’nun Alman sprinteri Andre Greipel kazandı. Genel klasman liderinin turkuaz mayosu Przemyslaw Niemiec’ten (LAM), Pello Bilbao’ya (CJR) gecti.

3. etap sonucu:

1. André Greipel (Lotto Soudal) 158.9 km in 3h 48′ 33″
2. Alberto Cecchin (Tema Roth)
3. Kris Boeckmans (Lotto Soudal) in s.t.

3. etap sonunda mayo listesi:

Turkuaz mayo (yarış lideri): Pello Bilbao (Caja Rural – Seguros RGA)
Kırmızı mayo (tırmanıcı): Rémy Di Gregorio (Delko Marseille Provence KTM)
Beyaz mayo (Türkiye güzellikleri): Lluís Mas (Caja Rural – Seguros RGA)
Yeşil mayo (sprintler): José Gonçalves (Caja Rural – Seguros RGA)

Yukarıdaki liste aslında bayağı etkileyici bir resim, daha etkileyicisi ise 3. etap sonunda genel sıralama. Buna göre ilk 3 Caja Rural, ilk 5’te 4 kişi Caja Rural’dan. İkinci 5 kişi ise tamamen Lotto Soudal. Caja Rural’den ilk 15 içinde olmayan bir tek José Goncalves, ki o da yeşil mayoyu sırtlamış durumda.

TUR2016 3. etap sonunda genel klasman ilk 15

TUR2016 3. etap sonunda genel klasman ilk 15

Son derece rüzgarlı geçen etapta, Belçikalı takımın bastırması sayesinde etabın ilk 15 dakikası bittiğinde önde 25 kişilik, Lotto Soudal’ın tamamını, Caja Rural’ın 4 sporcusunu içeren bir grup kopmuş durumdaydı., onların arkalarından 13 kişilik bir başka grup, en arkadan da peloton geliyordu.

Rüzgara ve yer yer yağmura rağmen öndeki grup ilk saatte 52km yol yaptı ve arkadan gelen gruplarla farkı giderek açtı. 80km geçildiğinde arkadaki birinci grupla fark 3 dakika 40 saniye, üçüncün grupla 8 dakikanın üzerindeydi. Lider grup ile ikinci grup arasındaki fark 50km kala 5 buçuk, 30km kala 7 dakikaya çıktı.

TUR2016 3. etap

TUR2016 3. etap

Son 30km’ye girince Lotto Soudal adeta bir takım zamana karşı psikolojisine girdi denebilir. Grupta takımın altı bisikletçisi (Broeckx, Doçkx, Frison, Greipel, Henderson ve Boeckmans) ile iki Team Roth bisikletçisi (Cecchin ve Toffalı) kalana kadar inanılmaz bir performansla teker teker herkesin kopuşunu seyrettik – bkz. aşağıdaki ekran görüntüsü.

TUR2016 3. etap

TUR2016 3. etap

Hal böyle olunca etap sonunda beklenmedik bir şey olmadı. Bir tek acaba Greipel etap birinciliğini geçen yıl Vuelta’nın 8. etabında son derece ağır bir kaza geçirip bisiklete dönmeyi başaran Boeckmans’a bırakması ihtimali vardı, o da kendisinin belirttiğine göre takım yönetiminden gelen istek doğrultusunda gerçekleşmedi.

Rüzgar arkadan gelenleri o derece dağıttı ki, Pello Bilbao, Greipel’in 2 dakika 14 saniye arkasından gelip turkuaz mayoyu sırtladı. Bu etaba kadar genel klasman lideri Niemiec ise etabı Greipel’in 25 dakika arkasından bitirebildi.

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu – 3. Etap
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top