Blog

Şimdiki Hedefim Haugesund 70.3, Norveç

Fotoğraf: Ömer Hayta

Genç yaşta aktif spor hayatı olmayan, otuzundan sonra tanışanlar benim gibi durumu biraz abartıyor olabilirler ama her gün bir antrenman yapmak iyi gelir insana. Bazen antrenmanlar günde iki olur. Durum öyle bir hal alır ki haftada 15 saat antrenman yaparsın.

Zamanla hayat tarzın, yeme içme alışkanlığın değişir, 6 saat bisiklet üzerine koştuğunda bunu duyan “delilik” olarak görmeyen bir çevren olduğunu görürsün. Gün içinde uyku krizleri geçirsen de erken yatar, sabah 5’te kalkmak zor gelmez. Antrenman yapmadığında huzursuz hissedersin…

İşte yukarıda saydıklarım son 10-15 sene de yaşadıklarımın özeti.

Her sene sezon kapanışında gelecek senenin yarışları belirlenir ve sene içinde de bu yarışlara dönük antrenmanlar birbiri ardına sıralanır. Bu antrenmanlar Ayşin’le (eşim) benim için günün içine sığdırılması gereken, olmazsa olmaz etkinliklerdir.

Bu yazıyla bir süredir aklımda olan, antrenman günlüğüm de diyebileceğimiz biraz da kişisel olacak bu sayfayla sizlerle paylaşmak istiyorum, en azından bir kişiye ilham olması niyetiyle.
Bu paylaşımlarda çok derinlemesine bir bilgi beklemeyin. Zaman içerisinde şekillenecek; bazen bir fotoğraf, bazen de bir paragraf cümle veya belki de bir video olacak bu.

Şimdiki Hedefim Haugesund 70.3, Norveç

2016 yılında ikinci büyük hedefim 3 Temmuz’da Norveç’te yapılacak Half Ironman (Orta mesafe triatlon yarışı) hazırlıkları kapsamında yaşadıklarıma yer vereyim istiyorum.
2016’nın ilk hedef yarışı Paris Maratonu idi. İstediğim gibi koşamadım, belki ileriki günlerde detaylarına değinirim.
Neyse son 3-4 senedir kış aylarını maraton hazırlığında geçiriyorum. Bu süreçte bisiklete keyfe keder biniyorum diyebilirim. Bu da genellikle haftasonları dağ bisikletine binerek oluyor. Triatlonun 3. branşı yüzmeyi azaltsam da hiç bırakmıyorum. Haftada 2 gün yüzmeye çalışıyorum.

Ormanlı Sahili

Ormanlı Sahili

Şimdi ise triatlon yarışına hazırlık döneminde üç branşı bir arada yapıyorum. Haftalık antrenman saatleri işlerimin de araya girmesinden dolayı istediğim düzeye gelmese de yine de birçok amatör sporcuya göre fazla olabilir. Son haftalarda 7-8 saatler civarında. Geçen sene katıldığım Avrupa Şampiyonası olan Wiesbaden 70.3 yarışı için haftada 15-16 saatlere çıkmıştım.
Yarışa 2.5 ay kaldı. Bisiklete biraz geç başladım gibi geliyor bu sene. Bu yüzden tam toparlamadan yarışa gireceğim için biraz tedirginim. Cumartesileri uzun bisiklet günü ve 6. kez bisiklete çıkıyorum.

Kalabalık bir grubumuz var, ekseriyet Avrupa yakası boğaz hattında oturanlardan oluşan bir grup bu. IRONBIKE ve bisiklet kulübü tarafı ise HI RIDE. İki grupta da çok sağlam genç ve master sporcular mevcut.

Miami’ye Antrenmana!

Bugün yine kalabalığız, Tayakadın tarafından çıkıp uçsuz bucaksız kumsalı olan Ormanlı köyü sahiline yani HI RIDE ağzıyla Miami’ye gidilecek.
Bu güzergâhta 1100m irtifalı 80- 100km arasında bir mesafe yapabiliyorsunuz. Doğası ve köy yaşantısı güzel görüntüler veriyor. Hemen yakınındaki 3. köprü yolu ve hava limanı inşaatı hızla devam ediyor, o nedenle bu bölgenin son sakin zamanları, biz de bu fırsatı yol bisikletiyle değerlendiriyoruz.

Asfaltı da iyi, daha deniz sezonu açılmadığı içinde deniz trafiği yok. Sabah 6:45’te Durusu’da buluşuyoruz. Katılımcı sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Aynı anda hareket ediyoruz, ısınma dakikalarından sonra grup antrenman seviyesine uygun olarak doğal olarak bölünüyor, mutlaka herkese uygun bir grup çıkıyor. Tabi bu grupta hemen hemen herkes uzun mesafe triatlon yapıyor.


Ormanlı Köyü Yolu, Miami from MTBTR @ Ömer Hayta on Vimeo.

Sene başından beri sadece 500km bisiklete binmişim, bu nedenle öncelikli hedefim ön gruptan düşmemek. Bir önceki binişten hatırladığım parkurun orta yerine yakın bir noktada uzun çıkışta, grubun iyileri kaçabiliyor. Neyse ki giderken de gelirken de öndekilerin kaçmasına izin vermiyorum ama önlerine geçip çevirecek gücümde yok. Daha bacaklar tam dolu değil, nabız da yüksek.
Neyse daha anlatacak çok şey var ama yazı 550 kelimeyi geçmiş bile.

Yakında görüşmek üzere, şimdilik hoşçakalın!

NOT: Bugün Türkiye Turu İstanbul’dan başladı. Güzergâhta bizimde bindiğimiz alanlar mevcut. Bunlardan biri de Anadolu yakasındaki Yoros Kalesi Climb. 600m uzunluğundaki yokuş %13 eğimli. Tırmanıştaki KOM’u Caja Rural adına yarışan, aynı zaman da etabı 99. bitiren İspanyol sporcu Lluís Guillermo Mas almış, bende böylelikle 70. sıraya gerilemişim.

Şimdiki Hedefim Haugesund 70.3, Norveç
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top