Dağ Bisikleti Yarışları

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası – 2. Ayak Cairns

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlamışken, UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası da Avustralya’da başladı, daha doğrusu XCO kategorisinin ilk yarışı koşuldu. Downhill sınıfında iki hafta önce Fransa’da ilk yarış düzenlemişti.

Downhill

Dünya Kupası açılış yarışı Fransa’da Lourdes’de iniş yarışlarında favoriler şaşırtmadı denebilir. Kadınlarda sondan ikinci çıkış alan Rachel Atherton, kendisinden önce en iyi zamanı yapan Manon Carpenter’in önünde bitirdiğinde herkes yarışı sonuçlandı sanmıştı, fakat son çıkış alan Tahnee Seagrave onu da geçmeyi başardı.

Yarışın sonucundan çok kürsüde sadece Britanya hakimiyeti olması daha ilgi çekici. Kadınlarda özellikle 1987’li Atherton, 1993’lü Carpenter ve 1995’li Seagrave ciddi bir süreklilik demek.

Rachel Atherton - Cairns

Rachel Atherton – Cairns

Erkeklerde Amerikalı Aaron Gwin, Fransız Amaury Pierron ve Britanyalı Danny Hart çekiştiler denebilir, buna bir de sıralama turlarındaki en hızlı sporcu Fransız Loic Bruni’yi eklemeli . Gwin bayağı erken çıkış alıp en hızlı zamanı yaptıktan sonra, Bruni kendi inişinde ara zamanlarda teker teker Gwin’den hızlı inmeye başladı… ta ki kaza yapıp düşene ve yarışı 14. bitirene kadar.

Fakat Fransiz bisikletci Lourdes’de, kendi evinde kaybettiğini Avustralya’da aldı. Yarışta ilk olarak kürsü adayı zamanı yapan Avustralyalı Josh Button oldu, ta ki Aaron Gwin’e geçilene kadar. Akabinde Bruni – bu sefer sağ salim – inişi tamamladı ve Gwin’in tahtına oturdu. Onun arkasından kürsüye iki diğer Avustralyalı Troy Brosnan ve Mick Hannah çıktılar.

Loic-Bruni - Cairns

Loic-Bruni – Cairns

Kadınlarda gene bir Britanya mücadelesi vardı, bu sefer araya bir de Avustralyalı Tracey Hannah dahil oldu. Onun önünde Rachel Atherton rahat kazandı, üçüncülük mücadelesi ise Manon Carpenter (üçüncü oldu) ve Tahnee Seagrave arasında geçti.

XCO

Cairns’in yağmur ormanlarında, 2015 sezonu dünya şampiyonu İsviçreli Nino Schurter ve Danimarkalı Annika Langvad altın madalya alan isimler oldular. Kadınlarda geçen yılın şampiyonu Jolanda Neff, Pauline Ferrand-Prevot, Gunn Rita Dahle 2016’nin olimpiyat yılı olması ve antrenman planlarını ona göre ayarlamaları nedeniyle yoklardı Avustralya’da.

Kadınlar yarışında bu nedenle Ukraynalı Yana Belomoina birinci olarak yarışa başladı, fakat tahmin edileceği üzere Annika Langvad’ın ve İsviçreli Linda Indergand’ın fiziksel kapasiteleri, Catherine Pendrel’in tecrübesi ile mücadele edemedi ve ikinci turda yaptığı bir kazadan sonra Langvad ve Indergand liderliği ele aldılar. Onların arkalarından Catherine Pendrel ve Avustralyalı Rebecca Henderson geldi.

Annika Langvad - Cairns

Annika Langvad – Cairns

Langvad’ın bu geçen yılın Val di Sole’deki son yarışından sonra ikinci dünya kupası zaferi. Indergand içinse ikincilik çok iyi, çünkü bu derece ile İsviçreli sporcu Rio vizesi aldı.

Erkeklerde Julien Absalon bayağı şanssız bir yarış çıkardı. Daha ilk yokuşta lastik patlattı, gerçi beslenme bölgesine yetişebildi, fakat yarışa 25. sıradan devam etmek zorunda kaldı.

Nino Schurter - Cairns

Nino Schurter – Cairns

Absalon düşünce önde Schurter tek başına yarışın hakimi kaldı denebilir. İsviçreli dünya şampiyonunu vatandaşı Mathias Flueckiger ve Fransız Maxime Marotte bir süre takip edebildilerse de onlar da başarılı olamadılar. Flueckiger özellikle son inişte lastiği hava kaçırdığı için geride kaldı, Schurter ile devam edebilen Marotte ise farkı ancak üç saniyeye kadar indirebildi bitiş çizgisinde.

Bu esnada Absalon arkadan sırasıyla bütün bisikletçileri tesbihe dizer gibi gelip en son Flueckiger’i de yakaladı, fakat Marotte ve Schurter için yeterli tur kalmadı denebilir.

Julien Absalon - Cairns

Julien Absalon – Cairns

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası – 2. Ayak Cairns
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top