Yol Bisikleti Yarışları

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu – 1. Etap

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Pazar günü İstanbul’da ilk etabını tamamladı. Araya karışan birkaç kaza olmasa gayet güzel geçti denilebilecek bir etap, hem İstanbul’da yarış düzenlemenin ne kadar zor olduğunu gösterdi, hem de parkur denetlemenin ne kadar önemli olduğunu.

TUR2016’nin birinci etabını Leh Przemysław Niemiec (Lampre – Merida) gayet beklenmedik bir atakla kazandı.

TUR 2016, 1. etap bitişi: Niemec

TUR 2016, 1. etap bitişi: Niemec

Etap Sonucu ve Genel Klasman

1. Przemysław Niemiec (Lampre – Merida), 129.2 km, 3h10’18”
2. José Gonçalves (Caja Rural – Seguros RGA) +11”.
3. Marco Zanotti (Parkhotel Valkenburg) +16″.

İlk etabın sonunda formalar da aşağıdaki gibi:

Lider turkuaz mayo: Przemysław Niemiec (Lampre – Merida)
Kırmızı mayo: Rémy Di Gregorio (Delko Marseille Provence KTM)
Beyaz mayo: Lluís Mas (Caja Rural – Seguros RGA)
Yeşil mayo: Przemysław Niemiec (Lampre – Merida)

TUR 2016, 1. etap

TUR 2016, 1. etap

Yarış daha başında, boğaz köprüsü geçildikten sonra bayağı ağır bir kaza ile açıldı denebilir. Kaza sonucunda 4 sporcu özellikle kötü etkilenip hastanaye kaldırıldı: Nippo-Vini Fantini’den Yuma Koishi ve Nicolas Marini, Caja-Rural’dan Carlos Barbero ve Hrinkow Advarics’den Sebastian Baldauf etaba dönemediler ve 1. etap sonunda yarışı bırakan ilk isimler oldular.

Andre Greipel’in sözleri, kazanın mahiyeti hakkında fikir verebilir.

Günün tek tırmanma primine gelinirken giderek kopmalar artarken en nihayetinde dört kişilik bir grup oluştu: Przemysław Niemiec (Lampre – Merida), José Goncalves (Caja Rural), Rémy Di Gregorio (Delko Marseılle Provence KTM), Nikita Stalnov (Astana City), bunların arkasından Adam Hansen (Lotto Soudal) ve Lluis Mas (Caja Rural) geldiler. Kapıya 100m kala Goncalves’in tekerlek problem ile durduğu TUR2016’nin ilk dağ primi, aşağıdaki gibi geçildi.

1. Di Gregorio (DMP)
2. Stalnov (TSE)
3. Niemiec (LAM)
4. Mas (CJR)

İnişte pelotonun 2 dakika 16 saniye önünde giden bu beşlinin arkasında içinde Nazım Bakırcı’nın da (Torku) olduğu 4 kişilik bir grup oluştu. Nikolay Mihaylov (CCC), Prado Magno (FSC), Nazım Bakırcı (TRK) ve Giovanni Çarboni (UNI). Boğaz kıyısına inildiğinde sola dönüşte Prado Magno kötü şekilde kaydı, fakat pelotonla beraber yarışa devam edebildi.

Birinci sprint kapısından aşağıdaki gibi geçildi:

1. Hansen (TLS)
2. Stalnov (TSE)
3. Di Gregorio (DMP)

Boğaz köprüsünden tekrar geçildikten sonra bu sefer Türkiye Güzellikleri kapısı, pelotonun 2 dakika 11 saniye önünde geçildi:

1. Mas (CJR)
2. Di Gregorio (DMP)
3. Niemiec (LAM)

Yarışın bundan sonrası asıl ilginç kısım oldu. Etabın üç defa turlanacak bölümüne geçildiğinde gene kazalar seyrettik. Muhtemelen bunlar nedeniyle de pelotonda bir motivasyonsuzluk hasıl oldu denebilir. Önden kaçan grubun içinde Niemeç, bitişe 40 km kala Niemec tek başına kaçmaya başladı. Bu esnada aradaki fark 1 dakikanın altında olduğu için, tek başına bir kaçış biraz boşa kürek gibi gözükmedi değil. Peloton tempoyu öyle düşürdü ki Niemec önde tek başına, bitişe 20km kala farkı 3 dakikanın üzerine çıkardı tekrar. Pelotonda Southeast takımı tempoyu arttırdıysa da son 2 km’ye gelindiğinde fark hala 1 dakika civarındaydı.

TUR 2016, 1. etap bitişi: Niemec

TUR 2016, 1. etap bitişi: Niemec

Doğruyu söylemek gerekirse sonda peloton Niemec’i yakalamadığına sevinmiş dahi olabilir. Tekrar Sultanahmet’e çıkan yolun dönemeçli hali, darlığı, bariyerlerin konumu nedeniyle, bu kadar düşüşün olduğu bir etap sonunda bir de toplu sprint olsa maazallah demek yanlış olmaz.

TUR’un birinci etabında toplam 7 kişi yarısı bıraktı. Daha ilk etap için ağır bir bilanço, umarız tekrarlanmaz.

Her halükarda olaya iyi yanından bakmak gerek: İstanbul etabı, parkuru nedeniyle kazaya gayet müsait bir etap. Bu zor etabın daha TUR’un başında geri kalması, TUR’un ağızda kalan tadına müsbet etki yapar (tabii yarış hakeminin notlarını etkilemez).

TUR 2016, 1. etap kürsü: Gonçalves (CJR) / Niemiec (LAM) / Zanotti (PVC)

TUR 2016, 1. etap kürsü: Gonçalves (CJR) / Niemiec (LAM) / Zanotti (PVC)

TUR2016’nın 2. ve diğer etapları için 52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Hakkında Herşey yazımıza bakabilirsiniz.

52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu – 1. Etap
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top