Teknoloji Donanım

Yeni Shimano Deore XT Di2 M8050

Shimano, iki yıldır profesyonel sınıfı XTR’de kullanıma soktuğu elektronik vites sistemi Di2’yi şimdi daha geniş kitlelere ulaşması için XT grubuna da indiriyor, “Deore XT Di2 M8050” koduyla.

Shimano Deore XT M8050 grubu

Shimano Deore XT M8050 grubu

Teknik olarak XTR Di2’de olan ne varsa XT’de de var. Tek düğme ile kesin vites geçişi, ön vites attırıcıyı kendiliğinden zincir hattını düzgün tutacak şekilde ayarlayan Synchro Shift teknolojisi, aynı XT mekanik arka attırıcıda olduğu gibi zincirin sarsılmasını önleyen Shadow RD+ tasarımı XT Di2 M8050 grubunda da mevcut.

Elbette en büyük yeniliklerden biri kablosuz Bluetooth bağlantısı ile Shimano’nun E-TUBE programını kullanabilme imkanı. Bu program, kişinin değişik vites kombinasyonlarını bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon ile önceden programlamasını, kişinin isteğine ve kullanım tarzına göre belirleyebilmesini sağlıyor. Akıllı telefon önemli, çünkü evde/atölyede bu programı yapmanın yanında, uzun turlar esnasında vites programında değişiklik yapmayı da mümkün kılıyor.

Bunlara ek olarak Shimano’nun kablosuz D-FLY veri yönetim sistemi sayesinde sistemin gerek vitesle ilgili verilerini, gerekse akü durumu vb. gibi bilgileri üçüncü cihazlarda görmek de mümkün. Bu özellik, Shimano XT Di2 grubu ile ilk defa piyasaya sürülüyor ve XTR Di2 için de piyasada olacak.

Donanım

Donanıma gelince, asıl konu haliyle çekiş sisteminde nelerin değiştiği.

SW-M8050 FIREBOLT vites kolları tek dokunuş ile mekanik sistemlerden farklı olarak sadece ufak bir dokunuş ile vites geçirmeyi sağlıyorlar. Vites kollarında düğmeleri de programlamak, yani hangi düğmenin vites yükseltip, hangisinin düşüreceğini belirlemek mümkün.

Shimano Deore XT M8050 vites kolları ve dijital ekran

Shimano Deore XT M8050 vites kolları ve dijital ekran

SYNCRO SHIFT teknolojisi sayesinde tek vites kolu ile ön ve arka vites attırıcıları kontrol etmek de mümkün. Örneğin yokuş çıkarken hangi vites oranından itibaren önde bir dişli azaltılacak, hızlanmaya başlandığında hangi vites oranından bir sonraki adımda önde büyük dişliye geçilecek… bunların hepsini önceden programlamak mümkün artık. Shimano’nun Rhythm Step filozofisi bisikletçilerin pedal devrinde büyük bir değişiklik yaşamadan vites oranlarını değiştirmesini sağlıyor.

Vites kolları, RD-M8050 arka attırıcı ve FD-M8050 ön attırıcının yanında haliyle SC-MT8050 ekran da sistemin bir parçası ve sadece verileri takip etmeye değil, bütün sistemi kontrol etmeye ve bilgisayar, telefon vb. üçüncü cihazlarla bağlantı kurmaya yarıyor.

Önemli bir nokta FD-M8070 ve RD-M8070 vites attırıcılarının her koşulda, yüksek tork altında dahi rahatça vites geçirmeleri. Shimano, M8050 Di2 grubundaki motorların Dura-Ace ve Ultegra Di2 motorlarından iki kat daha güçlü olduğun belirtiyor.

Shimano Deore XT M8050 ön vites attırıcı

Shimano Deore XT M8050 ön vites attırıcı

Shimano Deore XT M8050 arka vites attırıcı

Shimano Deore XT M8050 arka vites attırıcı

Sistemin akü performansı XTR Di2 ile aynı, Shimano “ağır kullanımda birkaç yüz kilometre” olarak belirtiyor bunu. Akünün tekrar dolması 90 dakika alıyor, ayrıca akü değiştirme imkanı da mevcut.

Shimano Deore XT M8050 göbekler

Shimano Deore XT M8050 göbekler

Su geçirmez bir kapalı sistem halinde tasarlanmış XT Di2, Eylül 2016’dan itibaren piyasada olacak.

Yeni Shimano Deore XT Di2 M8050
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top