Bisikletli Ulaşım

Bisikletle Trafikte Hava Kirliliğinden Ne Kadar Etkileniyoruz?

BBC’de, MTBTR’de daha önce yayınladığımız bir yazıda da gösterdiğimiz üzere, havası kirli büyük şehirlerde bisiklet kullanımının sağlık açısından ne derece sorun teşkil ettiği konusunda çok önemli bir haber yayınlandı.

BBC muhabiri Tim Johns, üzerinde taşıdığı dizel partikülü ölçen cihaz ile her gün ise giderken kullandığı araba, bisiklet ve tren esnasında ne kadar zararlı dizel partikülü soluduğunu ölçmüş.

_88557590_meter

Johns, her sabah Londra’ya 80km uzaktaki Bedford’da, önce evinden bisikletle tren istasyonuna gidiyor, dizel motorlu bir trenle Londra’ya geliyor, Londra’da tren istasyonundan gene bisikletiyle ise gidiyor. Bunlara ek olarak Bedford-Londra arasında elektrikli trenle ve Londra içinde taksiyle de ölçüm yapmış.

Beş gün boyunca yapılan ölçümlerin sonuçları son derece çarpıcı. Aşağıdaki grafikte beher araç detaylı gözüküyor, fakat asıl altı çizilmesi gereken nokta şu: Trafikte bisiklet üzerinde teneffüs edilen dizel partikül miktarı (metreküpte 6,5 mikrogram), sıkışık trafikte araba içinde teneffüs edilenin (metreküpte 19,9 mikrogram) üçte biri!

_88557591_dieselfumes

Bu oranın, bisiklet ile yan sokaklar tercih edildiğinde daha da düşmesi muhtemel. Üstüne üstlük, daha önce kapsamlı bir şekilde bu konuyu ele aldığımız Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar yazısında da gösterdiğimiz gibi araştırmalar, bisiklet kullanmanın sağlık getirisinin de hesaba katılması gerektiğini belirtiyorlar.

Dizel araç oranı Londra gibi yüksek İstanbul’un sıkışık trafiğinde solunan dizel partikülü miktarının, bisiklet üzerinde solunandan çok daha fazla olduğunu tahmin etmek güç değil. Özellikle E5, muhtelif çevre yolları, köprü yolu vb. uzun süre kalabalık trafikte ağır ağır gidilen (ya da gidilemeyen) yolların çokluğu düşünüldüğünde, konunun önemi çok daha belirginleşiyor.

 

Bisikletle Trafikte Hava Kirliliğinden Ne Kadar Etkileniyoruz?
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top