Dağ Bisikleti Yarışları

MTB Yarış Sezonu Açıldı

Arnavutköy MTB Kupası 2015 ,@ MTBTR Arşiv

2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana’da açılmış oldu. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) 80 Yıl Ormanı’nda gerçekleştirilen yarışlara toplam 174 sporcu katıldı. Elit Erkeklerde Abdülkadir Kelleci, Elit Kadınlarda da Esra Kürkçü kategorilerini birinci olarak tamamlayan sporcular oldular.

Yunan UCI Komiseri Mittas Thomas ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Dağ Bisikleti Teknik Kurul Başkanı Gürol Çaydaş, Bisiklet Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Şükrü Aydın’da yarışta görev aldılar.

Abdulkadir Kelleci

Abdulkadir Kelleci

Adana’da MTB Hakem Gelişim Semineri’de Yapıldı

Yarıştan bir gün önce de yine Adana’da MTB Hakem Gelişim Semineri vardı. Bu sene takvimde 2 eliminator, 2 tepe inişi ( DH) ve birde MTB maraton yarışı yer alıyor. Seminerde (Türkiye için) yeni disiplinler olan eliminator ve tepe inişi (DH) ile ilgili hakemlere Türkiye Bisiklet Federasyonu Dağ Bisikleti Teknik Kurul Başkanı Gürol Çaydaş bilgi verildi.

Gürol Çaydaş Uluslararası UCI Hakemi Adayı

Bu arada adını anmışken Gürol Çaydaş’ın Uluslararası UCI hakemi adayı oldu. UCI Elit hakem sertifikasına sahip olan Gürol Çaydaş halen Türkiye Bisiklet Federasyonu Dağ Bisikleti Teknik Kurul Başkanlığını da sürdürüyor.

Adana MTB Kupası

Yarış güzel bir havada gerçekleşti. Önceki günlerde yağan yağmur zemini yarış için elverişli hale getirdi.

Yarışta yabancı katılımcı da vardı. Kohei Yamamoto elektronik vites (Shimano XTR DI2) sisteminde sorun yaşadığı için yarışı bırakmak zorunda kaldı. Bir süredir Türkiye’de olan Yamamoto, olimpiyatlara katılabilmek için Türkiye’deki yarışları hedeflemiş, 24 Mayıs’a kadar birçok yarışta kendisini görebiliriz.

Abdulkadir Kelleci çok rahat bir yarış çıkartarak birinci olduğu yarışta Alperen Kır fazla hızlı bir başlayınca yerini koruyamayarak gerilere düştü.

Olimpiyata Gidebiliriz!

Türkiye’nin dağ bisikleti dalında olimpiyata bir sporcu gönderebilmesi için 300 puana ihtiyacı var. Bu puanları alabilmek için Elit kategoride yarışan Bilal Akgül’ün ya da Junior kategorisinden bir sporcunun katkısına ihtiyacımız var. 24 Mayıs’a kadar alacakları yüksek puanlar işimize yarayabilir.

Bilal Akgül Yarışlara Geri Döndü

Yarışa dönecek olursak, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunlarında Türkiye’yi temsil etmiş, birkaç sezondur geçirdiği bir sakatlık nedeniyle yarışlardan uzak kalan Bilal Akgül’ü yarışırken görüyoruz. Bu sene yeni bir takımla Sakarya Üniversitesi Spor Kulübü adına yarışmaya başladı. Yaşı ilerlemesine rağmen Elit kategoride yarışan Bilal, ilk yarışında 5’i oldu. Bu sene milli takım kampına da katılan Bilal, bu sene hedefini “toparlanmak” olarak belirlemiş.

Böyle bir tecrübenin, tekrar yarış camiasının içinde olmasının çok büyük katkılarını gelecekte göreceğimize inanıyor ve MTBTR olarak Bilal’e hoş geldin diyoruz.

Kategorilere göre ilk Üç

Elit Erkekler: Abdulkadir Kelleci (İzmit Brisaspor), Faraz Shokri (Giant Shimano), Toki Sawada (Bridgestone Anchoi)

Elit Kadınlar: Esra Kürkçü (Başkent Üniversitesi Spor Kulübü), Cansu Türkmenoğlu (İzmit Brisaspor), Shadi Noroozi (Liv Shimano)

Master + 30: Kamil Alev (Yalova Gençlikspor), Oğuz Özçelik (İstanbul Ferdi), Mehmet Can Balcı (Parkur Bisiklet Spor Kulübü)

Master + 40: Nevzat Kıral (Kocaeli Ferdi), Mesut Tekin (Karaman Gençlikspor), Salih Yalızat (Trabzon Ferdi)

U15 Erkekler: Murat Can Öztoprak (Yalova Gençlikspor), Kaan Doğan (Batı Akdeniz Demirat Spor Kulübü), Halil Çakır (Kütahya Gençlikspor)

Yıldız Erkekler: Zeki Kaygısız (Sakarya Üniversitesi Spor Kulübü), İzzet Şahin İçen (Kapadokya Bisiklet Kulübü), Serdar Anıl Depe (Antalya Spor Kulübü)

Yıldız Bayanlar: Samome Maletzkı (Muğla Gençlikspor), Kader Şahin (Karaman Gençlikspor), Aybüke Ünlü (Karaman Gençlikspor)

U17 Erkekler: Halil İbrahim Doğan (İzmit Brisaspor), Deniz Deniz (İzmir Gençlik Merkezi Spor Kulübü), Tahir Buğra Yiğit (Alanya Belediyespor)

Yıldız Bayanlar: Azize Bekar (Alanya Doğa Spor Kulübü), Dilara Şahin (Alanya Doğa Spor Kulübü), Gülnur Çankaya (Alanya Belediyespor)

MTB Yarış Sezonu Açıldı
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top