Olimpik Türk

WADA doping raporu varan 2: Diack ailesi ve Alptekin

WADA’nın Doping raporunun 2. bölümü hakkında bir genel değerlendirmeyi buradan okuyabilirsiniz. Aşağıdaki bölüm, heyecanlı olduğu kadar üzücü bir okuma. Tam metnine buradan ulaşabileceğiniz raporun Aslı Çakır Alptekin kısmının kronolojisi ile beraber hızlı tercümesi.

Kısaltmalar metin içinde açıklanıyor, ayrıca yazıyı okuyunca merak edecekler için

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun başkanları
Üsküdar Spor Kulübü yonetimi

2012 Londra Olimpiyat Oyunlarında 1500m’de altın madalya kazanmanın sonucu olarak Alptekin Türk hükümeti tarafından kanunda belirtildiği üzere 500 bin Avro ödül kazanmayı hak etti. Bu ödül, daha sonra IAAF danışmanlığı yapan (IAAF başkanı Lamine Diack’ın oğlu) Papa Masada Diack (bundan sonra PMD) ve kardeşi Khalil Diack’ın (bundan sonra KD) şantaj girişimine önayak oldu.

2012 Londra Olimpiyat Oyunlarından önce Alptekin’in biyolojik pasaportu anormallik gösteriyordu ancak kendisine Türk Atletizm Federasyonu (bundan sonra TAF) tarafından ancak oyunlardan sonra, Ekim 2012’de IAAF tarafından cezalandırılabileceği bildirildi. Kasım 2012’de, Alptekin’in kulübünün (Üsküdar Belediyespor) başkanına, IAAF e-mail adresini kullanan PMD, Alptekin ve kocası ile IAAF cezası hakkında konuşmak için buluşma talebinde bulundu.

Alptekin’in kulübünden iki temsilci PMD ile Monaco’da 13-17 Kasım 2012 arasında buluştular. Buluşma önce IAAF’in merkesinde olacaktı, fakat son anda üç defa Monaco’da otel değiştirildi. Buluşma sırasında PMD hemen 650 bin avro talep etti, fakat gün sonunda meblağı 350 bin avroya indirdi. Alptekin’in temsilcileri ödeyemeyeceklerini belirtip, toplantıdan ayrıldılar.

Alptekin’in temsilcileri Türkiye’ye döndükten sonra PMD onlarla İstanbul’da buluşmak istedi. PMD’nin talebi üzerine kulüp tarafından Moskova’dan alınmak ve Avrupa kros şampiyonasına katılmak üzere bir vize ayarlandı. PMD 20 Kasım 2012’de Moskova’dan uçakla İstanbul’a geldi ve Hyatt Hotel Maçka Palas’a yerleşti. Fatura Türk tarafı tarafından ödendi.

Aynı gün (20 Kasım 2012), IAAF merkezinde Dolle şüpheli ve durumu kesinleşmiş Türk biyolojik pasaport kural ihlallerinin listesini talep etti. Liste hazırlandı, içinde tek (doping ihlali) tasdikli sporcu Alptekin’di.

Aynı akşam PMD ile İstanbul’da buluşmada Alptekin, kocası, kulüp başkanı ve Fransızca konuşan kulüp doktoru toplandı. PMD buluşmada bir ödeme karşılığında Alptekin’in biyolojik pasaport ihlalinin hasıraltı edilebileceğini ya da kaldırılabileceğini belirtti. 250 bin avrodan, 100 bin avroya kadar muhtelif meblağlar konuşuldu. Alptekinler, garanti verildiği takdirde bir ödeme yapmayı kabul ettiler ve PMD’de nakit olarak kalanı PMD doping soruşturmasını durdurduktan sonra ödenmek üzere, on ödeme olarak 35 bin avro verdiler. PMD 21 Kasım 2012’de İstanbul’dan ayrıldı.

Bir hafta-10 gün sonra TAF IAAF’tan Dolle imzalı, atletin açıklamasının kabul edilmediğini, biyolojik pasaport uzman panelinin ömür boyu men cezasını düşündüğünü bildiren bir mektup aldı. PMD’nin Alptekin’in biyolojik pasaport problemnden haberdar olması, bu bilginin çok büyük ihtimalle Dolle’den geliyor olması demek.

5 Aralık 2012’de e-mail ile son konuşma gerçekleşti, bu sefer IAAF’in resmi mail adresi kullanılmadı. Bu e-mailde, uygulanacak cezayı Mart 2013’e kadar geciktirmek ve bu sayede Alptekin’e olimpik madalyasını tutma şansı vermek teklif ediliyordu.

Bir yıl sonra, bu sefer KD Alptekinlerden tekrar para sızdırmayı denedi. Bu ikinci deneme, TAF’in disiplin kurulunun 19 Aralık 2013’te Alptekin’in doping kural ihlali yapmadığı ve dolayısıyla ceza verilecek bir durum olmadığı kararı alması üzerine gerçekleşti. Bu karara 12 Şubat 2014’te biten 45 günlük bir itiraz süresi vardı.

Eski bir TAF başkanı Alptekin grubu ve KD arasında, PMD’nin dolandırıcı, fakat KD’nin güvenilir olduğunu belirterek aracı oldu. 28 Aralık 2013’te Türkiye’deki bir buluşmada KD, babası başkan Lamine Diack ile konuşarak IAAF’in TAF kararına itiraz etmesini engelleyebileceğini belirtti. Bu ikinci denemede bir meblağ belirlenmedi, fakat bu teklif karşılığında bir para ödenmesi gerektiği açıkça gösterildi.

Alptekin KD’yi dinleyerek kaybedeceği bir şey olmadığı düşüncesiyle KD ve karısının Türkiye ziyaretlerini ödedi ve uçak bileti faturalarını da tutmuş. Faturalar KD’nin İbrahim adı altında bir Senegal pasaportu ile seyahat ettiğini gösteriyor. Otel faturaları da uçak bileti faturaları ile uyumlu.

En önemli fatura, IAAF’in TAF kararına itirazı için son gün olan 12 Şubat 2014 tarihli fatura. Alptekin ailesi KD’nin kendilerine yardım ettiği inancıyla 20-25 bin avroluk seyahat giderlerini ödemiş.

Buluşmada, Türk tarafı PMD’ye nakit 35 bin avro ödediklerini, buna rağmen soruşturma durdurulmayıp devam ettiği için aldatıldıklarını hissettiklerini belirtiyor.

Seyahat faturaları KD’nin Monaco’daki IAAF merkezine en yakın havaalanı olan Nice ile İstanbul arasında gidip geldiğini gösteriyor. Komisyon, bundan KD’nin, Alptekin’in TAF tarafından aklanmasına IAAF’in itirazını önlemek için IAAF merkezinde IAAF adına biriyle görüştüğü çıkarımını yapıyor.
İtiraz süresinin 44. gününde İstanbul’a dönüşünde KD Alptekin ailesine babası ile konuştuğunu söylemesine rağmen belli bir meblağ kararlaştırılmıyor. Alptekin ailesi KD’nin rüşvet beklediği izlenimi ediniyor.

KD 12 Şubat 2014’te, IAAF’in TAF kararına itirazı için 45 günlük sürenin son gününde İstanbul’dan ayrılıyor. Aynı gün, IAAF TAF kararına itiraz ediyor.

Kronoloji

10 Ağustos 2012
Aslı Çakır Alptekin Londra 2012 Olimpiyat Oyunlarında 1500m’de altın madalya kazanıyor. Ödül olarak Türk hükümetinden 500 bin avro alıyor.

28 Ağustos 2012
TAF, IAAF’ten Alptekin’in 9 numunesinin 2-3’unde yüksek hemoglobin değeri olduğunu bildiren mektup alıyor.

1 Eylül 2012
Mektup Alptekin’e gönderiliyor.

15 Eylül 2012
Alptekin yanıtını TAF ve IAAF’e gönderiyor.

6 Ekim 2012
Eski bir TAF başkanı Alptekin’in kulüp başkanını arıyor ve PMD’nin Alptekin ve kendisi ile bir buluşma istediğini söylüyor.

25 Ekim 2012
Koşu kulübü başkanı Alptekin’i arıyor ve PMD’nun buluşmak istediğini söylüyor.

13-17 Kasım 2012
Alptekin’in kulübünden 2 temsilci PMD ile buluşmak için Monaco’ya gidiyorlar. Buluşmanın 3 defa yeri değiştiriliyor. PMD başta 650 bin avro talep ediyor, fakat problemi çözmek için 300 bin avroya razı oluyor. Türk tarafı ödemeyi kabul etmiyor.

20 Kasım 2012
PMD Alptekin ile buluşmaya İstanbul’a geliyor ve Hyatt Hotel Maçka Palas’a yerleşiyor. Türk tarafı faturayı üstleniyor.

IAAF’te Dölle şüpheli ve pozitif biyolojik pasaport bulguları kesinleşmiş Türk atletlerin listesini istiyor. Alptekin bulgusu kesinleşmiş tek isim. Dölle listeyi PMD’ye gönderiyor.

Aynı akşam PMD Alptekin, kocası, kulüp başkanı ve Fransızca konuşan kulüp doktoru ile buluşuyor. PMD birine 3 defa telefon ediyor, Türk tarafı Dölle olduğunu düşünüyor bu kişinin. PMD parayı öderse Alptekin’in probleminin ortadan kalkacağını ve Dölle’nin de yardım edeceğini soluyor. 100 bin avro ile 250 bin avro arasında değişen meblağlar konuşuluyor. Alptekin ailesi garanti karşılığında para ödemeyi kabul ediyorlar ve bir ön ödeme olarak PMD’ye nakit 35 bin avro veriyorlar.

30 Kasım 2012
TAF, IAAF’tan Dölle imzalı ve Alptekin’in açıklamasının kabul edilmediğini, ömür boyu men cezası düşünüldüğünü bildiren bir mektup alıyor.

5 Aralık 2012
PMD’den son e-mail, özel bir e-mail adresinden. Cezayı, Alptekin olimpiyat madalyasını korusun diye Mart 2013’e kadar erteleyebileceğini bildiriyor.

Nisan 2013
Alptekin Hollanda’da bir doktordan tavsiye istiyor. Doktor Alptekin’in durumunu açıklama için yeterli neden görüyor ve davayı kabul ediyor.

19 Aralık 2013
Hollandalı doktor TAF’a sunumunu yapıyor, TAF Alptekin’i aklıyor. IAAF’in itiraz için 45 günü var.

Aralık sonu
Başka bir eski TAF başkanı Alptekin’in kulübünün başkanı ile iletişime geçiyor ve PMD’nin bir dolandırıcı olduğunu, Lamine Diack’ın diğer oğlu KD’nin güvenilir olduğunu soluyor. KD’nin karısıyla İstanbul’a geldiğini ve Alptekin ile görüşmek istediğini bildiriyor.

28 Aralık
Alptekinler KD ile buluşuyorlar. KD babası ile konuşacağını ve IAAF’in itiraz etmeyeceğini soluyor. Kesin bir para meblağı talep etmiyor, ama itirazı engellemek için para gerektiğini açıkça belirtiyor.

Ocak-12 Şubat 2014
KD Nice ve İstanbul arasında gidip geliyor. Alptekin’er KD’nin ve karısının seyahat ve konaklama masraflarını ödüyorlar, toplam 20-25 bin avro. Seyahatlerin sayısından WADA komisyonu KD’nin bir IAAF yöneticisi ile görüştüğü çıkarımını yapıyor.

12 Şubat 2014
KD, itiraz süresinin 44. gününde Alptekinler ile buluşuyor. Gene kesin bir meblağ konuşulmuyor ama Alptekinler KD’nin bir teklif beklediği izlenimi ediniyorlar.

KD İstnabul’dan ayrılıyor, IAAF itirazını bildiriyor.

İtiraz sonrası
KD, Alptekin’a Whatsapp’tan bir mesaj atarak itiraz edildiği için özür diliyor.

WADA doping raporu varan 2: Diack ailesi ve Alptekin
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top