Teknoloji Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?

Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısını arttırmak için bilhassa şehir bisikletçiliğinde önemli bu sistemler son 2-3 yıldır dağ bisikletlerinde de kendilerini göstermeye başladılar. Haliyle yokuşu bol dağ bisikletçiliğinde elektrik takviyesi, ilk bakışta akla yatan bir olgu.

Elektrikli Bisiklet Sınıfları

Elektrikli bisikletleri kabaca üç sınıfa ayırmak mümkün:

 

  • Pedal çevrilirken destek veren, 25km/s azami hız ve 250W motor gücüne sahip modeller (Pedelec)
  • Pedal çevrilirken destek veren, 45km/s azami hız ve 500W motor gücüne sahip modeller (S-Pedelec)
  • Pedal çevirmeden bisikleti götürenler

Dağ bisikletleri bugün itibariyle istisnasız birinci kategoriye dahiller. Yani hareket etmeniz için hala mutlaka pedal çevirmeniz gerekli.

Haibike XDURO Fat Six RX

Haibike XDURO Fat Six RX

Geçtiğimiz aylarda, Eurobike fuarı kapsamında biz de bir süreliğine birkaç değişik elektrikli dağ bisikleti test etme fırsatı bulduk.

Motorda Bosch, Yamaha ve Başka Markalar da Geliyor

Motor markası olarak Bosch’un neredeyse rakipsiz görülen piyasa hakimiyeti dağ bisikletinde hala yerinde. Diğer bisiklet sınıflarında örneğin Shimano’nun STEPS sistemi de giderek yayılsa da, Japon marka henüz dağ bisikletine girmiş değil. Bosch’a bu sahada tek cidi alternatif, bu yıl dünyanın en büyük bisiklet üreticisi Giant’ın Yamaha motorlara geçmesiyle ortaya çıkıyor.

Bosch ve Yamaha motorlar

Bosch ve Yamaha motorlar

Haibike XDURO Fat Six RX

Haibike XDURO Fat Six RX

Motor Konumu

Dağ bisikletlerinin kullanım sahaları düşünüldüğünde bisikletin ağırlık merkezinin orta/alt kısımda olması gerekli. Dolayısıyla birkaç deneysel yanılgıyı saymazsak, dağ bisikletlerinde bugün motor/şanzıman birimi daima orta mil yatağı kısmında, bir diğer ağırlık unsuru akü ise alt boru üzerinde bulunuyor. Ancak bu sayede, bisikletin ağırlığı bayağı artsa da kullanım özelliklerinin fazla olumsuz etkilenmemesi sağlanabiliyor.

Haibike XDURO Fat Six RX

Haibike XDURO Fat Six RX

Ortadaki konumun bir başka getirisi, motor ile beraber şanzıman sistemini de kapalı bir pakete dahil edebilmek.

Haibike XDURO Fat Six RX

Haibike XDURO Fat Six RX

Bindiğimiz Bisikletler

Elektrik motorunun etkisi hakkında geniş bir yelpazede tam bir fikir edinebilmek için 3 farklı tip dağ bisikleti, 1 tane de hibrid bisiklete bindik.

 

  • Fatbike: Haibike XDURO Fat Six RX (Bosch)
  • Sabit kadrolu dağ bisikleti: Haibike HardNine RX (Bosch)
  • Çift süspansiyonlu dağ bisikleti: Giant Full E+ 1 (Yamaha)
  • Hibrid bisiklet: Giant Explore E+ XC GTS (Yamaha)
Haibike HardNine RX

Haibike HardNine RX

Yamaha ve Bosch Farkları

Her iki motor markasının kullanımda ufak tefek farkları var. Örneğin Yamaha beş kademeli destek sunuyor, Bosch dört. Teknik özellikler olarak motorlar birbirine yakınlar, Yamaha’nın sunduğu azami tork (80Nm), Bosch’tan (75Nm) bir nebze daha fazla. Her iki motorun da aküsü 400Wh’lik (300 ve 500 seçenekleri de mevcut).

Her iki sistemin de menzili kullanım sahasına ve kademesine göre 50-130 km arasında değişiyor. Her iki sistemde kullanılan aküler 3-4 saat gibi bir süre içinde doluyorlar.

Haibike HardNine RX

Haibike HardNine RX

Kullanım Özellikleri

Kısa bir alışma devresinden sonra elektrik takviyeli bisiklet kullanmak gayet eğlenceli. Yokuş yukarı pedallarken fazla güç harcamamak, kalkışlarda çok daha rahat bir şekilde hızlanmak gibi getirileri gerçekten etkileyici. Bu haliyle gerçekten elektrikli dağ bisikleti, fazla yorulmadan, yokuşlarda oflayıp puflamadan da dağ bisikleti dünyasına giriş için çekici bir seçenek.

Haibike HardNine RX

Haibike HardNine RX

Bununla beraber elektrikli dağ bisikleti kullanımının götürüleri de yok değil.

Öncelikle bisikletin ağırlığı çok artıyor. Ortalama 10-13kg aralığında seyreden dağ bisikletleri, birden 10kg ağırlaşıp 20kg’nun bayağı üzerine çıkabiliyorlar. Düz yolda motor kullanıldığında hareket halinde bu ağırlık kendini hissettirmese de dönüşlerde bisikletin ağırlığı fark ediliyor.

Haibike HardNine RX

Haibike HardNine RX

Bisikletlerin azami takviye hızının 25km/s ile sınırlı olması, bu hiza çıkınca birden bir ağırlaşma hissedilmesine neden oluyor. Çünkü hız 25km/s’e çıkınca motor takviyeyi kesiyor, ve siz son derece ağır bir bisikletle başbaşa kalıyorsunuz. Uzun lafın kısası, elektrikli dağ bisikletleri bu azami hız sınırını aşmadığınız sürece mantıklı. Daha yüksek hıza çıkmak, hem pedal çevriminin motor aracılığı ile güçleşmesi nedeniyle, hem de bisikletin ağırlığı nedeniyle çok zorlaşıyor.

Giant Full E+ 1

Giant Full E+ 1

Ufak bir detay ama elektrikli motorların yüksek torkları nedeniyle kopan zincirler oldu deneme sırasında, haliyle elektrikli bisikletlerde zincirler de farklı.

Giant Full E+ 1

Giant Full E+ 1

Bisikletlerin menzilinin nispeten sınırlı olması kullanım sahası ile ilgili de soru işaretleri yaratmıyor değil kafalarda. Bol yokuşlu, 60-80km’lik bir turda yeter mi akü sorusu haliyle geçerli.

Giant Full E+ 1

Giant Full E+ 1

Bu soru, elektrikli bisiklet sistemlerinin bir eksiğini de ortaya koyuyor. Sistemlerde örneğin uzun inişlerde tekrar akuyu doldurabilme şeklinde bir “reküperasyon” seçeneği olmaması, sadece “doldur-boşalt” odaklı bir sistem olması sınırlayıcı bir unsur. Halbuki bilhassa uzun iniş-çıkışlı turlarda inişler akuyu doldurmak için ideal.

Giant Full E+ 1

Giant Full E+ 1

Bir de işin belki biraz felsefeye kaçan yani var tabii. Haliyle elektrikli dağ bisikletinin “dağ bisikleti” dediğimiz olgudan uzaklaştığı bir gerçek. Hem kullanım özellikleri açısından motosiklet ve bisiklet arasında bir yere geliyor, hem de o “insanın kendi gücü” faktörünü aradan çıkarıyor. Dağ bisikletini bir nebze “spor aktivitesi” olarak görüyorsanız, elektrikli bisiklet ile bu karaktere veda ediyorsunuz.

Giant Explore E+ XC GTS

Giant Explore E+ XC GTS

Giant Explore E+ XC GTS

Giant Explore E+ XC GTS

Dolayısıyla bizce elektrikli bisikletler, “fazla terlememe”nin önemli olduğu şehir içi kullanımda (örneğin Giant’ın Explore modelinde olduğu gibi) çok daha fazla anlam ifade ediyorlar. Burada giderek daha da yaygınlaşacaklarına şüphe yok.

Giant Explore E+ XC GTS

Giant Explore E+ XC GTS

Bununla beraber elektrikli dağ bisikletlerinin dağ bisikletine hevesi olup da cesaret edemeyenler için çok önemli bir eşiği kolaylaştırdıklarını söylemek gerek. Dağ bisikletini fazla yorulmadan da yapabilmek, en azından bu spora girmek için ideal gereçler.

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: Shimano’dan Elektrikli Motor Sistemi – Dağ Bisikleti Türkiye

  2. Pingback: Test: 2017 Giant Full-E+ 0 – Dağ Bisikleti Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top