Olimpik Türk

IAAF Doping Skandalında Gelişmeler

9 Kasım Pazartesi günü Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) Türkiye saati ile 16:00’da Cenevre’de bir basın toplantısı düzenliyor. Bu basın toplantısında, WADA’nın “Bağımsız Komisyon”unun (BK) atletizmde sistematik olarak doping yapıldığına dair iddiaları hakkındaki araştırmanın ilk sonuçları açıklanacak.

BK, geçtiğimiz yıl sonunda Alman devlet televizyonu ARD’nin iddiaları üzerine kurulmuş, başkanlığına artık herhalde kendisinden “dopingle mücadelenin duayeni” diye bahsetmemiz gereken Richard Pound getirilmişti (söz konusu ARD belgeselini seyretmediyseniz yukarıdaki bağlantıdan mutlaka seyredin). Komisyonun diğer iki üyesi spor hukukçusu Prof. Richard McLaren ve Alman Bavyera eyaleti emniyet müdürlüğü siber suçlar dairesi başkanı Guenther Younger.
Komisyonun ele aldığı iddiaları iki grupta toplamak mümkün.
1) Rus atletizminde sistematik olarak doping yapıldığı
2) Eski Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) başkanı Lamine Diack ve oğlu Papa Massata Diack’ın rüşvet karşılığı pozitif doping bulgularını hasıraltı ettikleri, IAAF’in eski dopingle mücadele bölümü başkanı Dr. Gabriel Dolle’nin de rüşvet aldığı.
Yeni iddialara göre aralarında Aslı Çakır Alptekin’in de bulunduğu dopingli atletlere Diack ailesi tarafından “para verin, sizi aklayalım” teklifi götürülmüş. Alptekin’den 500 bin dolar istenmiş, Alptekin reddetmiş, ama misal Rus maratoncu Lilya Shobukhova ödemiş vs.
IAAF doping skandalı, BK uyesi McLaren’a göre, FIFA’daki skandaldan da da büyük. Çünkü olay sadece rüşvet alma vs değil, tam detaylar açıklandığında geriye dönük olarak pek çok sıralamanın değişmesi, madalyaların el değiştirmesi vs söz konusu.
Salı günü hakkında Fransız mercilerinin yolsuzluk soruşturması açtığı Lamine Diack, 1999’da IAAF başkanı seçildi, yani tam 15 yıl boyunca kurumun en üst kademesindeydi. Keza Sepp Blatter, 1998’de FIFA başkanı oldu. Belki çıkarılabilecek bir sonuç, uluslararası spor federasyonlarında başkanlık sürelerine kısıtlama getirilmesi olabilir.
Lamine Diack, hala Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC onursal üyesi. Yetmezmiş gibi DailyMail gazetesinde yazdığına göre WADA başkanı Britanyalı Sir Craig Reedie, Rus spor bakanı Vitaly Mutko’ya Nisan ayı sonunda “dostluğumuza halel getirmeyeceğiz” mealinde bir mektup göndermiş.
Bir soru, ilk tepkisi “tamamen işbirliği içindeyim” olan, 2007-2015 arasında IAAF’in asbaşkanı, yeni IAAF başkanı Sebastian Coe‘nun kendisini nasıl konumlandıracağı. Bir başka büyük soru işareti, IOC dahil ulusal ve uluslararası spor kuruluşlarının yolsuzluğa ne kadar gömüldükleri.
Her halükarda pilavın daha çok su kaldıracağı aşikar.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top