Bisikletli Ulaşım

Los Angeles 2035, G. Kore’de Güneş Panelleri

Şehir içi ulaşımda bisikletin yeri ve önemi hakkında bu haberin altındaki toplu bağlantılarda da görebileceğiniz üzere sıkça yazıyoruz. Geçtiğimiz aylardan, Türkiye’yi dünyanın merkezi kabul edersek dünyanın en doğuşu ve en batısından iki haber:

Los Angeles’ın Yeni 2035 Ulaşım Planı

Bundan birkaç ay önce Los Angeles şehir meclisi “Mobility Plan 2035” adı altında, şehrin önümüzdeki 20 yıllık ulaşım politikasını çerçeveleyen bir planı oy çokluğu ile kabul etti. Bugünlerde ikinci bir oylama var, fakat gidişatın bu planın kabulü yönünde olduğu bariz. Plan, hele de otomobil odaklı ulaşım politikalarının revaçta olduğu Los Angeles gibi bir yer düşünüldüğünde çok büyük bir adım. Neden?

Plan

  • Güvenlik
  • Altyapı
  • Erişim
  • İletişim
  • Çevre

Uygulama planı alt başlıklarından oluşuyor. Los Angeles’ın ulaşım istatistikleri ve tarihine de yer veren 200 sayfalık planın tamamına şuradan (PDF) ulaşabilirsiniz.Ana hedef, bütün yukarıdaki başlıkları uygulamaya sokarak otomobil kullanımını azaltmak, insanlara alternatif sunarak otomobilden inmeye teşvik etmek. Uygulandığı takdirde kabaca Los Angeles’ta hususi otomobil şeritleri azalacak, yarısı sabit, yarısı yoğun saatlerde açılmak olmak üzere toplam 400km otobüs ve yaklaşık 500km yeni bisiklet yolu oluşturulacak. Otomobil kullanımı azalacak. Bu doğrultudaki hedef, kafa başına düşen otomobille katedilen yıllık mesafenin 2035’e kadar %20 azaltılması. Ayrıca trafikte olumlu kazaların sıfıra indirilmesi de bir hedef olarak seçilmiş.

3 Ana Hedef: Daha Fazla Kadın, Daha Fazla Bisiklet Yolu, Daha Kolay Erişim

Planda elbette 21.da şehir içinde ulaşım denince ilk akla gelen bisiklet konusunda da önemli hedefler var. Bunlardan sadece 3 tanesini, örnek teşkil etmeleri açısından sunmakta fayda var:

  • Güvenlik başlığı altında “şehirde bisiklet kullananlar içinde kadınların oranını 2035 yılına kadar %35’e çıkarmak” gibi bir hedef var. Bu özel olarak kadınlara yönelik hedefin açıklaması ise, bisiklet yollarında kadın oranının güven ve emniyet ile doğru orantılı olduğu, bisikletçiler arasında yüksek kadın oranının acemi kullanıcıların ve çok genç ya da yaşlı insanların da bisiklete yöneldiğini gösteren bir veri olduğu gerçeği. Başka bir deyişle “nerede kadın, orada medeniyet” de denebilir.
  • Altyapı başlığı altında haliyle bisiklet yolları planı var. Aşağıdaki iki haritada görülen hedefleniyor. Yolların şehri nasıl ağ gibi ördüğü ve ana eksenlerde kesintisiz tasarlandığına dikkat!
    3300H33300H4
  • Erişim başlığı altında bisiklet konulu hedef de etkileyici: 2035 yılında Los Angeles’ta evlerin %90’ının yüksek kalitede bisiklet altyapısına (ayrılmış bisiklet yolu vs) en fazla 2-2.5km mesafede olması.

Güney Kore’de Güneş Panelli Bisiklet Yolu

Güney Kore’de Daejon ile Sejong’u birbirine bağlayan yolun ortasındaki, toplam 32km’lik bisiklet yolunun tamamı güneş panelleri ile kaplandı. Panellerin iki getirisi, bir taraftan elektrik üretirken, diğer taraftan yolu gölgelemesi.

Yolun altından tüneller yolla birleşerek, bisikletçilerin akan trafiği kesmeden bisiklet şeritlerine ulaşmalarını sağlıyor.

Türkiye ortada, dünyanın en doğusu ve en batısından haberler bunlar. Bizde veya başka büyük şehirlerde neler oluyor, aşağıdaki bağlantılardan öğrenebilirsiniz.

Los Angeles 2035, G. Kore’de Güneş Panelleri
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top