Sağlık ve Antrenman

2015 Fransa Turu’nda 656 Numune Alınmış

UCI dopingle mücadeleyi ciddiye aldığını göstermek için birkaç yıldır önemli yarışlardan sonra doping istatistiklerini yayınlıyor. Bu yıl da UCI’ın doping konusundaki tutumunu denetleyen bağımsız “Cycling Anti-Doping Foundation”’ın (CADF) bildirdiğine göre Fransız Dopingle Mücadele Ajansı (Agence Française de Lutte contre le Dopage – AFLD) Fransa Turu esnasında toplam 656 numune toplamış. Dahası, bu sefer yarış esnasında muhtelif kaynaklardan elde edilen bilgiler ve tüyolar doğrultusunda sadece yarış sonrası değil, “hedefe yönelik” numune toplama çalışması da yapılmış.

656 numuneden 482 tanesi kan, 174 tanesi idrar numunesi. Alınan kan numuneleri biyolojik pasaport çerçevesinde de incelenmişler. Testleri yapan laboratuar geçen yıllarda da olduğu gibi Châtenay-Malabry. Bununla beraber Lozan’daki laboratuar da destek için tur öncesinde kullanılmış.

Her üç kurum da (UCI, CADF ve AFLD) toplanan numunelerin ileride yeni testlerden geçirilmek için muhafaza edildiğinin altını çiziyorlar. Bütün büyük turlarda olduğu üzere ilk beş bisikletçinin numuneleri 10 yıl süre ile saklanacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

2014 Dünya Doping İstatistikleri – Hangi Sporlar, İlaçlar, Ülkeler…

ve OlimpikTurk’te Doping yazıları.

2015 Fransa Turu’nda 656 Numune Alınmış
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top