Yol Bisikleti Yarışları

3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldTour’a Aday

UCI’ın bilhassa WorldTour odaklı olmak üzere yol bisikletinde köklü değişiklikler planladığı bir süredir herkesin malumu. 2013 yılında sayfamızda bu konuyu oldukça etraflıca incelemiş, potansiyel reformların nerelere etki edeceğine bakmıştık.

UCI dün gece, Richmond’daki dünya şampiyonası esnasında yapılan toplantı sonucunda belli başlı reformlar hakkında karar alındığını bildirdi.

Azami 18 WorldTour Takımı & 3 Yıllık Lisans

Yeni değişikliklere göre 2017-2019 sezonlarında UCI WorldTour lisansları (gene malum ahlaki, mali, sportif, idari ve organizasyonel kıstaslar sonucu) azami 18 takıma verilecek. Bu 18 takıma, şimdiye kadar olduğu gibi 1 yıllık değil, 3 yıllık WorldTour lisansı verilecek. Bu adımların bisiklete yönelik yatırımları artıracağı ve takımları daha istikrarlı bir yapıya kavuşturacağı umuluyor.

Lisans süresinin 3 yıla çıkarılması takımların ağırlığını artıracak bir etken. Özellikle ASO gibi dişe dokunur yarışları bünyesinde barındıran, daha önce UCI’ya dahi “Fransa Turu’nu takvimden çekerim!” diye gözdağı veren bir kuruma karşı takımların elinin güçlenmesi önemli.

Takım İşleyişinde Yenilikler

UCI takımların bilhassa doping konusunda işi sıkı tutmaları için 2017’den itibaren takım işleyişine yönelik yenilikler de getiriyor. Buna göre takımların işleyişinde lisans başvuruları için önkoşul olacak 10 ana kural (Cahier des Charges) uygulamaya sokulacak. Bu kurallar sporcuların ciddi ölçüde yakından yarış öncesi, esnası ve sonrasında desteklenip takip edilmelerini sağlayacak, takımda sporcularla ilgilenecek (doktor dahil) kafi sayıda eleman bulunmasını garanti edecek. Kısmen 2014’ten beri 8 gönüllü takımda (AG2R La Mondiale, FDJ.fr, Team Garmin-Cannondale, IAM Cycling, Etixx-Quick Step, Orica GreenEdge, Team-Giant ve Trek Factory Racing Alpecin) test edilen bu kurallar, 2018’den itibaren WorldTour altındaki kıta takımlarında da uygulamaya konulacak.

WorldTour’a Yeni Yarışlar

UCI WorldTour takvimine 2017’den itibaren sınırlı sayıda yeni yarış katılacak. Başvuru süreci 2015 sonuna doğru açılacak. Haberi hazırlarken Türkiye Turu yetkililerinden, TUR’un da adaylardan olup olmadığı hakkında görüş alamamıştık, alınca bilgilendireceğiz. Muhtelif defalar yazdığımız üzere Türkiye Bisiklet Turu’nun WorldTour’u gözüne kestirdiği son 2 yıldır çokça konuşuluyordu. Gelen bilgilerin de doğrultusunda TUR’un yeni WorldTour adayları arasında ilk sırada olduğu kesin diyebiliriz.

UCI yeni başvuruların, yarış organizatörlerinin “Cahier des Charges”ına bakılarak değerlendirileceğini belirtiyor.

Burada mühim bir ayrıntı, halihazırda WorldTour takvimindeki yarışlara katılım kurallarının devam edeceği, fakat WorldTour’a dahil olacak yeni yarışlarda bu kuralların değişebileceği. UCI bu yeni yarışlara katılım kurallarında kısmı esneme/değişim ile bisiklette küreselleşmeyi ve büyümeyi amaçlıyor.

Erkekler Sıralamaları Değişiyor

Erkeklerde bireysel UCI sıralamaları bütün yarış seviyelerini kapsayacak şekilde düzenlenecek. Ülkeler sıralaması her ülkenin bireysel sıralamadaki ilk 8 bisikletçisi temel alınarak yapılacak. UCI Worldtour takımları sıralaması sadece WorldTour yarışları temel alınarak yapılacak.

Ayrıca seyirci ve medya ilgisini arttırmak bireysel dallarda da (tırmanma, sprint, en başarılı bir günlük yarışçı, en başarılı etap yarışçısı vs) sıralamalar oluşturulacak.

Sıralama sistemlerinin tam detayları 2016 sezonu içinde açıklanacak.

3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldTour’a Aday
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top