Dağ Bisikleti Yarışları

Salcano Kapadokya Bisiklet Festivali XCO Yarışıyla Sona Erdi

9-13 Eylül 2015 tarihlerinde düzenlenen Salcano Kapadokya Bisiklet Festivali S2 kategorisinde gerçekleşen etap yarışlarının sonuncu ayağı XCO yarışı ile sona erdi.

18 ülkeden 115 bisikletçinin katıldığı mücadelede sporcular hem madalya hem Olimpiyat puanı için yarıştı. 5.4 km uzunluğundaki Cross Country parkurunda elit kategorilerde 6 tur, kadınlar ve ulusal kategorilerde ise 4 tur üzerinden yapılan 3. gün mücadelesi sonunda yaş kategorilerine göre genel klasman liderleri belirlendi.

Elit erkeklerde genel klasmanda Belçika ulusal şampiyonu Didier Bats birinci, Yunan Periklis İlias ikinci ve İsviçreli Barben Emilien üçüncü oldu.

HAIMY SHLOMI / ISRAEL NATIONAL TEAM

HAIMY SHLOMI / ISRAEL NATIONAL TEAM

Elit Kadınlarda Genel Klasman birinci İsrail takımından Noga Korem olurken Türkiye Milli Takımı sporcusu Esra Kürkçü ikinci ve Rus Anna Konovalova üçüncü sırada yer aldı.

Genç Erkekler kategorisinde kendi evlerinde sergiledikleri başarılı performans ile Salcano Kapadokya Bisiklet Takımı’nın üstünlüğü ile tamamlandı. Oğuzhan Tiryaki, İzzet Şahin İçen ve Tayyip Uz genç erkeklerde ilk üç sırada yer alan isimlerdi.

S2 kategorisinde yapılan yarışın ikinci günü yapılan 30km’lik noktadan noktaya yarışının bitişinde aynı zamanda yarışında favorilerinden dünya sıralamasında 36. sırada yer alan Belçikalı Kevin Van Hoovels bitişe sprint atarak girince talihsiz kaza nedeniyle yarış dışı kaldı.

12 51 ULISSE FIESCHI / FISCHER‐BMC

12 51 ULISSE FIESCHI / FISCHER‐BMC

Kapadokya Fesitvali kapsamında yapılan S2 kategorisindeki dağ bisikleti etap yarışı olimpiyat yolunda puan veren bir yarış. Her gelen yabancı sporcu bunun farkında ve kendi ülkelerini olimpiyata götürmek adına puan almak için yarıştalardı. UCI puan sıralamasında ilk siradaki sporcumuz Abdülkadir Kelleci için hepsi de birbirinden güçlü, 8’i kendi ülkesinin şampiyonu rakiplerdi. Bizde bu hedef doğrultusunda son durumumuzu öğrenmek için olimpiyat yolunda puan toplayan üç sporcumuza sorduk. Olimpiyat yolunda neredeyiz?

Abdülkadir Kelleci; “Bu yarışa Andora’dan geldim açıkçası. Orada rakım da yüksekti, yaklaşık 2500m gibi. Kapadokya’nın havası kuru sıcak olduğu için de erkenden gelmem avantaj oldu.Kapadokya da yüksek, sadece Andora’da hava daha soğuktu. Şanslıydım Kapadokya’ya erken geldim.

Bu yarışa güçlü rakiplerimin geleceğini biliyordum. Zamana karşı yarışında beni şaşırtan bir klasman geldi, 17. oldum. Kısa parkur olduğu için etap yarışında 30 saniye fark ettiriyor. Noktadan noktaya yarışında o farkı kapattım. Önümdeki bütün sporcuları geçtim. Bu gün burada (XCO) 3. tur kala ön grupta kaldım 35 saniye farkla gidiyordum, bir ara 15 saniyeye kadar düştü, ama yakalayamadım. Bu kadar güçlü rakiplerin karşısında ilk 6’dayım.

Olimpiyat yolunda 31. sıradayız, bir ay önce 29. sıradaydık. 2 dünya şampiyonasının olması rakiplerimizin ilk 60’ta yer almaları onlara çok büyük puanlar kazandırdı. Aynı rakiplerle burada da yarıştık, sanırım 29-28. sıraya çıkmışızdır.

Henüz hiçbirşey bitmedi, Mayıs’a kadar elimden gelen herşeyi yapacağım, ben inanıyorum buna.

Bayram Eroğlu; Bitlis’te 9. olmuştum. Kapadokya’da S2 yarışı. Bu yarışta Bitlis’e göre daha güçlü sporcular vardı, bunu biliyordum. Gerçekçi bir hedef koydum, ilk 15’te yer almaktı. Buradaki numaram 23. Gelen sporcular arasındaki sıralamamı da gösteriyor aynı zamanda. Zamana karşı yarışında 22. oldum, dün noktadan noktaya yarışında 15. oldum. Bugün yarışın başından beri güzeldi. Önümde gördüğüm tüm sporcuları yakalayıp geçtim, çok iyi hissettim.

Olimpiyatlara sporcu toplayan ikinci sporcuyum. Burada da Türkler arasında en yine ikinci bitirmem gerekiyordu, öyle de oldu. Arnavutköy yarışında daha da iyi olacak.

Kamil Alev Master +30

Kamil Alev Master +30

Yunus Emre Yılmaz; Kötü başladım. Okul dolayısıyla geçtiğimiz iki hafta neredeyse hiç bisiklete binemedim. Liseyi bitirdim, üniversiteye hazırlanıyorum. BESYO koordinasyon sınavlarım vardı. Bu nedenle antrenman yapamadım, buradaki yarışlarda kötü etkiledi. Olimpiyatlara puan toplayanlar arasında 3. sıraya düştüm.

Etap yarışlarında daha çok ikinci ve üçüncü güne bakılır, ilk gün sıralamadır. Sporcuların özelliğine göre patlayıcı gücü çok olan sporcular zamana karşı yarışında başarılı olabilir ama ikinci ve üçüncü gün varlık gösteremeyebilirler. Etap yarışlarını belirleyen de ikinci ve üçüncü gündür.

Benim için üç günde kötü geçti, dediğim gibi antrenmansızdım.

Kayseri yarışından döndükten sonra yıkarken bisikletimin arka çataldan kırık olduğunu gördüm. Şimdi 26″ olan eski bisikletime biniyorum. Bu benim için bahane değil, kötü performansımın en büyük nedeni antrenmansızlık.

Fotoğraf Albümleri

Zamana Karşı Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Salcano A.Ş. ana sponsorluğunda 9-13 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleşen Kapadokya Bisiklet Festivali düzenlenen kapanış töreni ile sona erdi. Törene katılan Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Ürgüp Kaymakamı Alper Balcı, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Salcano Bisiklet A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Akgül, Forum Kapadokya Genel Müdürü Uğur Arısoy ile Argeus Seyahat Acentası kurucularından Aydın Ayhan Güney sporculara ödüllerini verdi.

Genel Klasman Sonuçları

3289H6

Salcano Kapadokya Bisiklet Festivali XCO Yarışıyla Sona Erdi
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top