Uluslararası Bisiklet Fuarları

2016 Gelirken Eurobike’tan Aksesuar ve Giyim

Eurobike 2015

Aşağıda Eurobike 2015 fuarında ilgimizi çeken aksesuar ve giyim yeniliklerini, modelleri marka marka kısaca sizlere aktardığımız yazıyı ve fotoğrafları bulabilirsiniz.

MTBTR’de Eurobike 2015

Northwave

Northwave dağ bisikletinde Enduro MID, ismiyle müsemma, enduro için yeni bir ayakkabı piyasaya sürüyor. Tabanı Michelin ile ortak geliştirilmiş olan ayakkabının ilk bakışta dikkat çeken özelliği asimetrik bilek kısmı, ki ayağı daha iyi korumak üzere tasarlanmış. SPD dilleri için daha geniş ayar sahası, bir makara, bir bantlı sıkıştırma sistemi, yürürken yere sağlam basmak için burunda fazladan dişler diğer özellikler.

Northwave Enduro MID

Northwave Enduro MID

Yol bisikletinde Extreme sadece 235g ağırlığında. Ayakkabıyı çıkartmak için tek düğmeye basarak bütün makaraları boşaltmak mümkün. Tamamen karbon taban esnemezlikten ödün vermeden mümkün olduğunca ince tutulmuş. Ayak ile pedal arasındaki mesafe sadece 0.5mm.

 Northwave Extreme

Northwave Extreme

Trikolarda da Northwave giderek kendini geliştiriyor. First serisinin trikosu, sadece 68g ağırlığında. Vücuda adeta ikinci bir cilt gibi yapışması, sıcak havayı atması ve çabuk kuruması ana hedef olarak gözetilmiş tasarımında.

 Northwave First

Northwave First

Camelbak

Camelbak’te bisikletçileri ilgilendiren 3 yenilik var. Her üç yeniliğin ortak özelliği de sıvı taşıma haznesini sırttan bele doğru kaydırmaları. Marka bunun, bilhassa sırt çantaları söz konusu olduğunda üst vücut/omuz hareketliliğini arttırdığını vurguluyor.

 Camelbak Palos 4LR

Camelbak Palos 4LR

Camelbak Palos 4LR

Camelbak Palos 4LR

Palos 4LR 2.5 litre taşıma, 1.5 litre sıvı haznesi kapasitesine sahip bel çantası. Geleneksel sırt çantaları ile devam etmek isteyenler içinse Skyline 10 LR serisi birebir. Sıvı haznesinin sırtın alt kısmına yerleştirilip çantanın ağla kaplı sırt kısmından ulaşılabildiği bir tasarıma sahip olan Skyline serisi 7 litre yük, 3 litre de sıvı kapasitesine sahip. Aynı serinin kadınların vücudundaki farklılıklar düşünülerek (çantanın kayışlarının göğüs bölgesindeki yapısı) tasarlanmış hali ise Solstice 10 LR. Gerek Skyline, gerekse Solstice serileri çantaya dahil edilmiş, sarılan bir alet çantası ile beraber geliyorlar.

 Camelbak Skyline 10 LR

Camelbak Skyline 10 LR

Camelbak Skyline 10 LR

Camelbak Skyline 10 LR

Garmin

Garmin de bu yıl birden fazla yenilik sergileyen markalardan. Edge Explore 1000 daha ziyade uzun yol bisikletçileri için tasaranmış, 15 saat akü kapasitesine sahip, su geçirmez ve darbeye dayanıklı, 7.6cm köşegene sahip ekranının yanında, hareket algılayıcısı ile acil durumda yardım çağrısı gönderebilme özelliğine de sahip.

Garmin Edge Explore 1000

Garmin Edge Explore 1000

Edge 20 ve Edge 25 Garmin’in şimdiye kadar ürettiği en ufak cihazlar. Edge 25, yol bisikletçileri için GPS kaydı ve ANT+ veri aktarımını 10 saatlik bir akü ile beraber sadece 25g ağırlığına düşürürken Edge 20 ANT+ özelliğinden yoksun, daha ziyade tur bisikletçilerine hitap ediyor.

 Garmin Edge 20 ve 25

Garmin Edge 20 ve 25

Markanın önemli bir yeniliği ise Varia bisiklet radarı sistemi. Sistem arkadan yaklaşan taşıtları 140m’den itibaren görüp bisikletin önündeki ekrandan bisikletçiyi uyarıyor. Sisteme dahil edilen farlar önde ve arkada ışığın hüzmesini ve şiddetini bisikletin hareketine göre (hızlı, yavaş, frenleme vs) ayarlıyorlar. Bu sistemi kendi içinde bir grup olarak almak da mümkün, markanın Edge serisi ile birleştirmek de.

 Garmin Varia

Garmin Varia

fi’zi:k

fi’zi:k bu yıl yol bisikletinde de dağ bisikletinde de bayağı yenilikler sunuyor. Yol bisikletinde R1B markanın en üst seviyedeki yeni ayakkabısı. BOA makaralara sahip ayakkabının tasarımında SKY’dan Geraint Thomas’da deneyici olarak katkıda bulunmuş. Ayakkabının üstü Microtex kumaştan, karbon tabanıyla 42 numarada sadece 227g ağırlığında.

 fi'zi:k R1B

fi’zi:k R1B

Dağ bisikletinde M6B serisi de lastik ama karbon ekli tabana ve iki tane bandın yanında bir BOA makaraya sahip. Daha ziyade all-mountain ve enduro sınıfına hitap ediyor. Yol bisikletinde olduğu gibi ayakkabının üstü Microtex kaplı, ayrıca M6B Donna adı altında (fotoğraf) kadın modeli de mevcut.

 fi'zi:k M6B Donna

fi’zi:k M6B Donna

Topeak

Topeak dağ bisikletinde değişen lastik seçenekleri için yeni pompalar dahil etmiş ürün yelpazesine. Joeblow Dualie, düşük basınçla kullanılan FatBike lastikleri ve “normal” dağ bisikleti lastikleri için iki farklı göstergeye sahip. FatBike lastiği göstergesi azami 2 bar basınca kadar, fakat çok daha detaylıyken, dağ bisikleti göstergesi 5 bar basınca kadar gösteriyor.

Topeak Joeblow Dualie ve Joeblow Booster

Topeak Joeblow Dualie ve Joeblow Booster

Joeblow Booster ise özel olarak iç lastiksiz sistemler için üretilmiş. Lastiği janta oturtabilmek için bir anda çok hava basmak gerektiği için, pompa havayı biriktirip bir kompresör gibi bir anda bırakacak şekilde tasarlanmış. Gösterge “charge” konumuna getirildiğinde pompanın ikinci haznesi 160 PSI (11 bar) hava ile doluyor. Düğme “inflate”e getirildiğinde bu hava, aynı bir kompresörden basılır gibi lastiğe basılıyor ve lastiğin janta oturmasını sağlıyor.

Ortlieb

Su geçirmez çanta deyince ilk akla gelen markalardan Ortlieb, Duffle RG ile mevcut yumuşak seyahat çantalarını tekerlekli hale getirmiş, çok büyük kolaylık olduğu “su götürmez”. 34/60/85 litrelik modeller mevcut.

Ortlieb Duffle RG

Ortlieb Duffle RG

Şehir içinde giderek artan bisikletlileri de düşünmüş marka. Commuter Daypack Urban 21 litrelik, yandan fermuarlı cebe de sahip, onunda bisiklet kilidi vs asmak için kayışlara ve poliüretan sırt yastıklara sahip model. Çanta yün ile poliüretan karışımı bir kumaştan üretilmiş, ki bu daha şık bir görüntü veriyor. Aynı çantanın bir de tamamen naylon hali Commuter Daypack City adıyla piyasada olacak.

 Ortlieb Commuter Daypack Urban

Ortlieb Commuter Daypack Urban

Lightpack 25 (Pro) adından da anlaşılacağı üzere ikinci çanta olarak tasarlanmış, katlanılıp sıkıştırılabilen, önde elastik kordona sahip çanta. En güzel özelliği, sırt yastığının şişirebilir olması, ki çantayı katlarken söndürmek ve çantanın boyutunu ufaltmak mümkün olsun.

 Ortlieb Lightpack 25 Pro

Ortlieb Lightpack 25 Pro

Velocity Design kurye çantası tasarımının renkli görsel öğeler ile zenginleştirilmiş hali. Street, Beatz ve Vector (fotoğraf) adı altında üç tasarıma ve 24 litre hacme sahip.

 Ortlieb Velocity Design

Ortlieb Velocity Design

EVOC

Çanta üreticisi EVOC bu yıl iki yeni seri piyasaya sürüyor: Stage ve CC 3L Race serileri. Stage adını taşıyan, çok yönlü kullanımlı şeride 18 litrelik, 12 litrelik, 6 litrelik ve 3 litrelik 4 çanta var. Çantaların hepsi markanın kendi geliştirdiği ve omuz kayışlarının bir metal kopça ile çantaya oynak şekilde bağlanmasını belirten “Brace Link” tasarımına sahipler. Ayrıca bu yıl yeni olan “air flow contact” sırt yapısı da dikkat çekiyor. Çantanın sırtla temas eden kısmında bir file katmanının içine aralarında boşluk olacak şekilde pedler yerleştirilmiş ve böylece sıradan sistemlerden daha fazla hava akımı sağlanmış.

EVOC Stage ve CC 3L Race

EVOC Stage ve CC 3L Race

Bir diğer yenilik, Cape Epic’de denenmiş ve haliyle taşıma konforu, çantayı çıkarmadan ceplere ulaşımın yanısıra hafifliğin de önemli olduğu yarış çantası: CC 3L. Üç litrelik hacme sahip çanta sadece 530g ağırlığında, sıvı haznesi de alabiliyor.

Limar

Limar’ın kasklarda birkaç yeniliği var 2016 için. Herşeyden önce bilhassa şehir içinde bisiklete binenler için kasklarda ışığı yansıtan yan ve arka yüzey ile kayış kullanımına geçmiş marka, bu sayede gece görünülürlüğü arttırmak amaçlanıyor.

Limar reflective range

Limar reflective range

Yeni Speed King ve 007 modelleri aerodinamik yapıları ile her ne kadar zamana karşı ve triatlon kullanımı için dese de, bütün yol bisikletçileri için tasarlanmışlar.

 Limar 007

Limar 007

Ulralight+ modeli (ki dünyanın en hafif kaskı), artık MIPS tasarımı ile de piyasada olacak. Atlamalı zıplamalı bisiklete ilgi duyanlar için üzerine kamera da takılabilen 888CL modeli ilginç olacaktır. Enduro sınıfında Limar çocuklar için kask üreten ender markalardan biri. Champ modeli, bir yetişkin kaskının küçültülmesinden ziyade sıfırdan çocuk kafası üzerine tasarlanmış. Şehir içi ve kaykay kategorisinde ise giderek yayılan nispeten kapalı tasarımıyla Ciao modeli bu yılın yeni ürünü.

Limar 888CL

Limar 888CL

Limar Ciao

Limar Ciao

Deuter

Deuter’in çantalarında uyguladığı “shield system” (kalkan sistemi) markanın alamet-i farikası oldu. SAS-TEC’in geliştirdiği darbe emici elastik madde, hem sırtın şeklini alabilip yavaş darbelerde sünger gibi eziliyor, hem de hızlı darbelerde (örneğin bir düşüş) darbe hıziyla beraber sertleşiyor. Akabinde tekrar eski haline de döndüğü için sayısız defalar darbe yiyebilen bir madde.

Deuter

Deuter

Adidas

Adidas, gözlük dışında bisiklet denince ilk akla gelmeyen markalardan. Ancak oldukça kararlı bir şekilde, sektöre giriş yapıyorlar. Takip etmekte fayda var, çünkü arkasındaki firmanın ve diğer spor dallarından elde edeceği sinerjinin haddi hesabı yok.

 Adidas giyim

Adidas giyim

Alpine Stars

Daha ziyade motosiklet sahasında isim yapmış firmalardan biri de Alpine Stars. Evolution triko, hem göğüs, sırt ve omuz korumalarına yer sunarken, isteğe bağlı olarak sırtta sıvı haznesi takip hortumu kol altından ya da omuz üzerinden aktarmaya imkan tanıyor. Buna ek olarak bel bölümünde eldiven vs koyabilecek cep de mevcut.

Alpine Stars Evolution

Alpine Stars Evolution

De Marchi

De Marchi kökleri ikinci cihan harbinden hemen sonraya uzanan bir İtalyan giyim firması. Özellikle yün, “retro” tasarımlı ürünleri ile dikkat çekiyor. Saf/doğal yünün havalandırma açısından en başarılı kumaşlardan olduğunun altını çizen markanın Merckx serisi dikkate değer.

De Marchi

De Marchi

De Marchi

De Marchi

Dainese

Dainese de motosiklet kökenli markalardan. Son yıllarda koruma sahasında bisiklete giren marka, giderek giyimin diğer alanlarına da yayılıyor. Altitune koleksiyonu, dağda bisiklete binerken her türlü hava koşulunu karşılayacak şekilde tasarlanmış.

Dainese Altitune

Dainese Altitune

Ayrıca markanın geleneksel sahası olan korumalarda Armoform tasarımı yeni dizliklerde kendini gösteriyor. Kendini değişik boyutlarda tekrar eden geometrik şekiller sayesinde dizliğe etki eden darbe vurduğu yerde kalmayıp dizliğin geri kalan kısımlarına yayılıyor.

Dainese Armoform

Dainese Armoform

Castelli

Castelli, bu yıldan itibaren David Millar ile ortak çalışmaya gidiyor. Ürün gelişiminde ve tasarımında, özellikle işlevsellik ve şıklığı birleştirmekte İskoç bisikletçinin payı oldukça büyük olacak. Markanın 2016 ürün yelpazesinde yer alan yeni seride 1.81 mümkün olduğunca hafif ve yumuşak, birinci katman. Renkler biraz daha göz alıcı, trikonun desen tasarımı ise Millar’ın kariyerindeki son yarışı 2014 Vuelta’nın 17. etabındaki telemetre verilerinin ekran görüntüsünden esinlenmiş. Bunun altına 1.11 askılı tayt, likradan, tek parça ve dikişsiz olarak üretilmiş.

Castelli 1.81 ve 1.11

Castelli 1.81 ve 1.11

1.21 triko için Millar “kullandığım en hafif kumaş” (50g) diyor. Hafifliğin bir götürüsü, üzerine reklam vs basılamadığı için yarış takımlarınca kullanılamayacak olması. Yakasındaki düğmeler ve mat rengi ile “gentleman-like” bir tasarıma sahip. Onun üzerine gelen 1.61 su ve rüzgar geçirmez ama hava alan, iki cepli dış katman. Ceplerden biri önde, biri arkada, arkadaki cep, 1.61’in altına giyilecek 1.21’in cebi ile çakışmayacak şekilde konumlandırılmış.

 Castelli 1.21 ve 1.61

Castelli 1.21 ve 1.61

Endura

Endura yol bisikletinde aerodinamik meraklıları için Drag2Zero serisini piyasaya sürüyor. Formula 1 ve UCI WorldTour takımları için araba/bisiklet tasarımında çalışmış aerodinami uzmanı Simon Smart (Drag2Zero onun şirketi) beraber tasarlanan serinin gelişmesinde Silverstone yakınlarındaki Mercedes Petronas F1 takımının rüzgar tüneli kullanılmış.

Endura Drag2Zero

Endura Drag2Zero

Dağ bisikletinde ise MT500 serisi muhtelif ürünlerle göz dolduran yenilik. Kadınlar için 3 katlı, çıkıntısız dikişli şort etek Spray Baggy ciddi dağ bisikletçileri için tasarlanmış. Hava bozduğu zamansa Waterproof Jacket II ismiyle müsemma ürün. Danny McAskill ile beraber tasarlanmış, ExoShell60 kumaşına sahip ceketin, kötü hava koşullarına mukavemeti kadar hafifliği de ön planda tutulmuş.

 Endura MT500

Endura MT500

ION

Daha ziyade korumalı ürünleri ile dikkat çeken ION’un bu yılki yeniliklerinden biri K_Lite Zip dizlik Deuter’in sırt korumasında da rastladığımız SAS-TEC pedlere sahip. Asıl önemli yenilik ise yandaki bir fermuar aracılığı ile dizliği giyip çıkarmanın çok daha kolay olması.

ION K_Lite Zip

ION K_Lite Zip

Vaude

Vaude’nin bu yılki yeniliği kendini 9 litrelik Path 9 ve Uphill 9 modellerinde gösteren M.S.P – Multi Shape Panel. Çantanın sırtındaki paneli çıkarıp insan sırtının yürüyüş ya da bisiklet esnasında aldığı farklı şekillere göre biçim vermek mümkün.

 Vaude M.P.S

Vaude M.P.S

Vaude Uphill 9

Vaude Uphill 9

Uvex

Uvex’in bir tane kask, bir tane gözlük sahasında iki önemli yeniliği var. Jakkyl 10 saniye içinde bir enduro kaskından, full-face kaska dönebiliyor. Ağırlığı 630g kaskın.

Uvex Jakkyl

Uvex Jakkyl

Bunun dışında ilginç bir yenilik gözlüklerde. variotronic teknolojisi ile gözlük camı bir düğme aracılığı ile karartılıp açılabiliyor. USB aracılığı ile şarj olan aküye sahip sistem.

Uvex variotronic

Uvex variotronic

Smith

Fuardaki ilginç ürünlerden biri de Smith kasklardı. Kaskların en dikkat çekici özelliği ana bir çatının üzerine arı peteği dokulu “Koroyd” panellerin eklenmesi, onların üzerine bir iskelet ve polikarbonat katman. Koroyd, markanın belirttiğine göre hem hava akımını daha iyi yapıyor, hem kullanılan malzeme sayısını azaltıp kaskın ağırlığını düşürüyor, hem de darbe geldiğinde peteği oluşturan minik borular sıkışarak daha yüksek darbe emiş verimi sağlıyorlar.

Smith Koroyd

Smith Koroyd

Overtake aerodinamik yol bisikleti kaskı, ayrıca gözlük takmak için de tasarımı üzerinde düşünülmüş Forefront ise all-mountain modeli. Kaskların MIPS’li modelleri de mevcut.

 Smith Overtake

Smith Overtake

Smith Forefront

Smith Forefront

Giro

Giro bu yıl hem dağ, hem yol bisikletinde MIPS’li iki model piyasaya sürüyor. Gözlük takmak için tasarlanmış, markanın kendi geliştirdiği RocLoc tasarımı sayesinde üstün hava akımı sunan Synthe modeli yolda, gene RocLoc tasarımlı ve P.O.V Plus siper ile tamamen kapalı gözlük kullanmak için düşünülmüş dağ bisikleti kaskı Montaro bu yılın yenilikleri.

Giro Synthe

Giro Synthe

Giro Montaro

Giro Montaro

Ayakkabılarda ise Privateer markanın yeni modeli. Naylondan tabanı, nefes alabilen üst kaplama dikkat çeken özellikler.

Giro Privateer

Giro Privateer

Giro, pek çok marka gibi giyimde de bu yıl iyice palazlanmış, Değişik kullanıcı tiplerine hitaben, Truant, Transfer, Venture ve Chrono adı altında kaskından çorabına, trikosundan ayakkabısına kadar birbiriyle uyumlu setler sunuyor.

Giro Giyim Serileri

Giro Giyim Serileri

Cratoni

Geçen yıl görücüye çıkan ama piyasaya çıkması geciken Alltrack modelinin yanına bu yıl iki küçük kardeş geliyor: Allride ve Allset. Her iki model de 13/14 hava yarığına sahipler, 250-300g ağırlığındalar ve endüro kasklarında daha alt fiyat aralıklarına hitap ediyorlar.

Cratoni Allset

Cratoni Allset

Cratoni Allride

Cratoni Allride

Bunlara ek olarak C-Maniac bu yılın yeniliklerinden. Kask 14 hava yarıklı, 320g ağırlığında ve mandallı sökülüp takılabilen çene kısmı var.

Cratoni C-Maniac

Cratoni C-Maniac

ixs

ixs XULT bütün yüzü kaplayan, 1100g ağırlığında, Xmatter pedler ile darbe emiciliği verimini arttırmış. Kaskın ense kısmındaki pedler “emergency release pad” tasarımına sahipler, bir kaza anında kafayı oynatmadan çıkarılmayı mümkün kılıyorlar.

 ixs XULT

ixs XULT

POC

POC Coron ile “M-Forge” adını verdiği yeni bir madde ile kaplanmış bir full-face kask piyasaya sürüyor. Maddenin getirisi kaskın ömrünü uzatmak.

 POC Coron

POC Coron

Mavic

Mavic son yıllardaki bisikletin her sahasını kaplama stratejisini devam ettiriyor. Yeni kasklar Crossmax Pro tecrübeli endüro sürücülerine hitap ederken, Crossride, aynı tekerlek setlerindeki gibi bu sahaya giriş yapanlar için. Yol bisikletinde Ksyrium Elite “tak ve yarış” tipi yeni model.

Mavic Crossmax Pro

Mavic Crossmax Pro

Mavic Crossride

Mavic Crossride

Mavic Ksyrium Elite

Mavic Ksyrium Elite

Markanın ayakkabılarında Crossmax SL Ultimate XC yarışçıları için tasarlanmış, karbon tabanlı, 340g. Crossride Elite daha konforlu ve dayanıklı bir model. Yol bisikletinde Ksyrium Elite W ayakkabının sportif yetilerinden ödün vermeden şıklık arayan (aramayan var mı?) kadınlar için.

Mavic Crossmax SL Ultimate

Mavic Crossmax SL Ultimate

Mavic Crossride Elite

Mavic Crossride Elite

Mavic Ksyrium Elite W

Mavic Ksyrium Elite W

Giant

Ayakkabı çıkarmayan firma neredeyse kalmadı. Giant’ın Charge ayakkabısı karbon taban, BOA makaralı sıkıştırma sistemi, mikrofiber sentetik üst kumaş ile donatılmış.

Giant Charge

Giant Charge

Scott

Trail ve enduro sahası için geliştirilmiş ayakkabı Shr-alp, pedal verimi kadar bisikleti sırtta taşırken rahat yürümeyi de mümkün kılmak amaçlı tasarlanmış. BOA makara ve bir bant ile sıkıştırılıyor.

Scott Shr-alp

Scott Shr-alp

Scott Shr-alp

Scott Shr-alp

Cube

Kendi markasıyla ayakkabı üreten firmalar arasında Cube da katılmış. All Mountain Pro serisi bu yıl revaçta olan BOA makarası ve bir bant ile sıkıştırılıp gevşetiliyor. Vibram tabana sahip, 39-48 arası numaralarda mevcut.

 Cube All Mountain Pro

Cube All Mountain Pro

Shimano

Shimano’nun bu yıl en çok kendini gösterdiği sahalardan biri ayakkabılar. Toplam 70’den fazla modelden bahsettiğimiz yazıları burada ve burada okuyabilirsiniz.

 Shimano AM9

Shimano AM9

Pearl Izumi

Pearl Izumi’nin iki ilgi çekici ayakkabısı var. X-PROJECT 1.0 çift BOA makaralı sistemi ve dikişsiz, sadece 0.9mm kalınlığındaki üst yüzeyi sayesinde ayağın formunu alıyor.

Pearl Izumi X-PROJECT 1.0

Pearl Izumi X-PROJECT 1.0

PRO Leader III‘te de 0.9mm’lik üst yüzey ve iki BOA makaralı sıkıştırma sistemi var. Ayakkabının kaliperin monte edilen kısmı o kadar içeri gömülmüş ki, kaliperin dışarı taşması sadece 1.5mm ile sınırlı kalmış.

Pearl Izumi PRO Leader III

Pearl Izumi PRO Leader III

Lazer

Kask markası Lazer de 2016 model yılında enduroya eğilen markalardan. Revolution modeli ayarlanabilen güneş siperi ve kamera ayak montaj yeri gibi unsurların yanında sökülüp takılabilen kulak kısımları ile dikkat çekiyor. Ağırlığı 340g.

Lazer Revolution

Lazer Revolution

Lupine

Işık üreticisi Lupine’deki, modellerin parlaklıklarını bir nebze arttırmak dışında en önemli yenilik bütün farların artık Bluetooth aracılığı ile gidondan kumanda edilebiliyor olması. Farı açmak, kapamak, yanma şeklini değiştirmek, sadece 1 değil 5 tane fara kadar gidondan tek düğme ile mümkün.

Lupine Wilma Bluetooth

Lupine Wilma Bluetooth

MTBTR’de Eurobike 2015

2016 Gelirken Eurobike’tan Aksesuar ve Giyim
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top