Uluslararası Bisiklet Fuarları

2016 Gelirken Eurobike’tan Bisikletler

Aşağıda Eurobike 2015 fuarında ilgimizi çeken bisiklet yeniliklerini, modelleri marka marka kısaca sizlere aktardığımız yazı ve fotoğrafları bulabilirsiniz.

MTBTR’de Eurobike 2015

Canyon

Exceed CF SLX Canyon’un yeni sabit kadrolu XC yarışı modeli. Kadrosu sadece 870g ağırlığındaki karbon bisikletle Alban Lakata bu yıl dünya maraton şampiyonasını kazandı. Exceed serisi ağırlıkları 7.88kg ve 9.56kg arasında değişen (bir tane de kadınlar için) 9 modele sahip. Bisikletin kadrosu boruların birleşme bölgelerinde köşegenliğin azaltılması sayesinde Grand Canyon F SLX modeline oranla 109g kaybetmiş. Buna ek olarak başta kadronun alt borusu olmak üzere, boruların ovalimsi yapıları yerine altigene yakın bir yapıya geçilmiş, bu da kadroda toplam 153g ağırlık tasarrufu sağlamış.

Canyon Exceed CF SLX

Canyon Exceed CF SLX

Yol bisikletinde yenilenen Ultimate CF serisinin en üst modeli diyebileceğimiz EVO, 665g’lik kadrosu ve 270g’lik çatalık ile bisiklet halinde 4.85kg çıkarıyor tartıda. Kitleleri daha fazla ilgilendiren asıl yenilik Ultimate CF SLX (DemoDay sürüsüne buradan ulaşabilirsiniz).

Canyon Ultimate CF EVO

Canyon Ultimate CF EVO

UCI’in yol bisikletinde disk frenleri 2016’dan itibaren serbest bırakacağı konusunu sayfada muhtelif kereler belirttik (örn. Yol Bisikletinde Disk Frenlere Doğru). Ultimate CF SLX’in bu nedenle bir de disk frenli modeli mevcut, hazır bekliyor. 12mm sokma miller, Shimano’nun aerodinamik “çıkıntı yapmayan” Flat Mount frenleri kullanılmış, ki Canyon 160mm’lik disk tercih etmiş.

Canyon Ultimate CF SLX Disc

Canyon Ultimate CF SLX Disc

Canyon Ultimate CF SLX Disc

Canyon Ultimate CF SLX Disc

Canyon Ultimate CF SLX Disc

Canyon Ultimate CF SLX Disc

Roadlite WMN AL Canyon’ın “fitness”e önem veren kadınlar için geliştirdiği bir model. Halihazırda ürün yelpazesinde mevcut Roadlite AL’ye oranla kadınlar için geometrisi değiştirilmiş, alın açısı biraz yatmış, üst boru kısaltılmış. Bisiklete inip binme, sele borusunun uzatılıp oturma borusunun kısaltılması ile daha kolaylaştırılmış.

 Canyon Roadlite WMN AL

Canyon Roadlite WMN AL

Fuji

Bu yıl fuarda her marka “en hafif kadro”yu ürettiği iddiasında. Fuji de bunlardan biri. Altamira serisinin yerine gelen yeni Fuji SL, kantarda 5 kilonun altında kalıyor. Bunda en önemli etken, elbette Altamira’ya oranla 237g hafiflemiş olan ve 54cm boyda 695g ağırlığındaki kadro.

Fuji SL

Fuji SL

Marka dağ bisikletinde iki yeni model dahil etmiş ürün yelpazesine. Rakan 29” tekerlekli alüminyum kadrolu, 120mm süspansiyon mesafesine sahip model. Auric ise 27.5” tekerlekli, 160mm’lik enduro modeli. Her iki bisikletin de dikkat çeken ortak unsuru, Fuji grubuna dahil olan Breezer markasının (dağ bisikletinin mucidi diyebileceğimiz Joe Breezer’in markası) M-Link arka süspansiyon kinematiği. Bu tasarımda çeki borusundaki mafsal arka tekerlek milinin yanında değil, çeki borusunun ortasında yer alıyor. Keza her iki modelin ortak yanlarından biri de tekerlek göbeklerinde SRAM’ın yeni Boost standardını kullanıyor olmaları.

Fuji Rakan

Fuji Rakan

 

Fuji M-Link

Fuji M-Link

 

Fuji Auric

Fuji Auric

Rocky Mountain

200mm’lik bir iniş bisikletini karbon kadrolu yapmak her markanın cesaret ettiği bir şey değil. Rocky Mountain Maiden World Cup tamamen karbon kadroya sahip, BOS amortisörlerle donatılmış, Shimano Saint 1×10 çekiş sistemine (RaceFace Atlas aynakol setiyle beraber) sahip. Marka bisikletin gelişim sürecinin 4 yıl sürdüğünün altını çiziyor.

Rocky Mountain Maiden World Cup

Rocky Mountain Maiden World Cup

Norco

Norco’nun yeni “trail hardtail”i Torrent. Rock Shox’in yeni çıkardığı amortisor Yariile önde 130mm süspansiyon mesafesi sunan Torrent’de 27.5×3” eninde (Plus boyutu) lastikler kullanılmış. Race Face ve Shimano’nun iniş odaklı Zee serisi paketi tamamlıyor.

Norco Torrent

Norco Torrent

Revolver serisi ise markanın 100mm’lik yeni çift süspansiyonlu yarış modeli. Norco’nun verdiği bilgiye göre karbon kadro amortisorsuz sadece 1800g ağırlığında, dolayısıyla serinin en hafif modelinde marka 10kg’nun altında bisiklet ağırlığı hedefliyor. Tekerlek boyu olarak 27.5 ya da 29” seçimi mümkün.

Norco Revolver

Norco Revolver

Yeti

Yeti’nin bu yıl kadın odaklı yenilikleri gerçekten dikkat çekici. Genelde erkek bisikletlerinden nispeten düşük donanımlı görmeye alıştığımız kadın bisikletlerinin aksine SB5c Beti markanın “Switch-infinity” arka süspansiyon tasarımına sahip, 27.5” tekerlekli, Fox amortisörler (arkada 127mm, önde 140mm), SRAM X01 çekiş sistemi ile donatılmış.

 Yeti SB5c Beti

Yeti SB5c Beti

Marin

Dağ bisikletinde çelik kadroseverleri unutmayan az markadan biri Marin. Pine Mountain 1 dipçiklenmiş çelik kadrosu ve çatalı, 27.5+ lastikleri ile sabit kadrolu FatBike’ları çok ağır bulup, kalın lastik avantajlarını modası hiç geçmeyecek (daha doğrusu moda-üstü) bir kadro ile birleştirmek isteyenler için.

Marin Pine Mountain 1

Marin Pine Mountain 1

Cervelo

Cervelo bu yıl birkaç tane önemli değişikliği ürün yelpazesine alıyor. R2 105 markaya giriş yapmak isteyenleri hedef alan, düşük bütçeli bir model. Adından anlaşılacağı üzere Shimano 105 ile FSA’nın karışımı bir donanıma sahip. “Future Proof Cable Management” özelliği kadronun ileride muhtemel kablo aktarımı değişikliklerine hazırlıklı olmasını sağlıyor.

Cervelo R2 105

Cervelo R2 105

Belki en önemli yenilik, geçtiğimiz yıla kadar aerodinamik kaygılar nedeniyle disk frene muhalif bir görüntü çizen markanın, R3 Disc ile bu yaklaşımını değiştirmiş olması. Cervelo haliyle kadronun baştan aşağı yenilendiğinin altını çiziyor (kadroya ve çatala etki eden tork nedeniyle başka türlü diske geçmek mümkün değil zaten). Bayağı bir çalışmadan sonra kadrodan çıkıntı yapmayan “flat-mount” kaliperler ve sokma millerde karar kılınmış. R3 Ultegra Disc, ön ve arka vites olarak Shimano’nun Ultegra grubunu, aynakol ve kadro donanımında FSA ve tekerleklerde HED Ardennes ile birleştirmiş.

Cervelo R3 Disc

Cervelo R3 Disc

Cervelo R3 Disc

Cervelo R3 Disc

Focus

Focus Izalco Max Disc ile yol bisikletinde disk frene geçen markalardan. Marka Max Disc’in piyasada bulunan en hafif disk frenli kadro (790g) olduğunu söylüyor. Çekiş sistemi olarak SRAM Red 22, frenlerde SRAM Red disk tercih edilmiş bisiklette, geçen yıl kullanılmaya başlanan DT Swiss R.A.T (Rapid Axle Technology) sokma mil ile beraber. Aynı bisikletin Shimano DuraAce’li modeli de mevcut (Shimano RS 805 frenlerle).

Focus Izalco Max Disc

Focus Izalco Max Disc

Focus Izalco Max Disc

Focus Izalco Max Disc

Dağ bisikletinde Spine C serisi 27.5” tekerlekler, son derece hafif kadro (1950g) ve 120mm süspansiyon mesafesi ile çok yönlü kullanım imkanı sunan yeni model, marka da bunun altını “versatility is key” diyerek çiziiyor. Seride ikisi kadın geometrili olmak üzere karbon ve aluminyum kadrolu 10 model var. Nispeten kısa (428mm) çeki boruları, 75 derecelik dik oturma açısı ile birleşince biniciyi bisikletin ortasına almış, alın açısı ise 68 derece.

Focus Spine C

Focus Spine C

Markanın sabit kadrolu modeli Raven Max ise Rock Shox RS-1’in yanında sabit çatal ile de piyasada. Raven Max Factory‘nin çatalı yeni tasarım, DT Swiss M1700 tekerlekler ve SRAM X01 çekiş sistemine sahip.

Focus Raven Max Factory

Focus Raven Max Factory

Ridley

Ridley Fenix SL yol bisikletinde son zamanlarda gördüğümüz belirli bir alana odaklaşmanın tersine, muhtelif özellikleri bünyesinde barındıran bir bisiklet. 30mm’ye kadar lastik kalınlığına izin veren kadrosu, 3mm kısaltılmış üst borusuna bakınca bisiklet kısalmış gibi dursa da, bisikletin tekerlek mesafesi (iki göbek arası) 2mm uzamış. Yeni Fenix SL’in kadrosu, eskisine oranla 170g, çatalı ise 20g hafiflemiş. Buna ek olarak sele borusu eski modeldeki 31.6mm’den 27.2mm’ye indirilmiş, ki Ridley bunun konforu (asgari de olsa) artıran bir unsur olduğunu vurguluyor.

Ridley Fenix SL

Ridley Fenix SL

Polygon

Polygon’un yeni iniş bisikleti Collosus DH9 203mm süspansiyon mesafesine sahip, alüminyum ön üçgen ve karbon arka üçgen kadrolu model. Kadro ağırlığı amortisor dahil 4kg. Çekiş sistemi ve frenlerde Shimano Saint tercih edilmiş, amortisörler ise önde Fox 40 Float, arkada ise Fox DHX2 Factory.

 Polygon Collosus DH9

Polygon Collosus DH9

Cannondale

Slate markanın bu yıl “yoldan çıkan yol bisikleti” modasına uydurduğu model. Bisiklet kalın lastik takılmış bir yol bisikletinden çok daha fazla, bu yeni kullanım sahası için tamamen elden geçmiş. Tekerlekler 650x42c boyutundalar, yani 27.5” janta 1.6” lastik takılmış gibi düşünülebilir. Lefty Oliver 30mm süspansiyon mesafesi sunuyor. Bisikletin 405mm’lik kısa çeki boruları çok çevik bir karakter yaratmış. Disk frenler ve arkada sokma mil paketi tamamlıyorlar.

Cannondale Slate

Cannondale Slate

 

Cannondale Slate

Cannondale Slate

CAAD 12 Disc -teşbihte hata olmaz- “son Mohikan” tarzı bir bisiklet. DemoDay’de binip anlatmıştık.

Cannondale 12 Disc

Cannondale 12 Disc

Karbon yol modeli SuperSix Evo Hi-Mod da bu yılın yeniliklerinden. Orta mil esnemezliği bir önceki modele oranla %11 arttırılmış, alın borusu esnemezliği ise %12. Cannondale buna ek olarak bisikletin konforunun da arttığını belirtiyor. 56cm boyda kadro, çatal ve çatal yatağı bir arada 1123g ağırlığında. Kadro 777g, çatal 280g.

Cannondale Super Six EVO

Cannondale Super Six EVO

Dağ bisikletinde ise yeni Habit serisi göz dolduran model. DemoDay’de binip anlatmıştık. Bad Habit, serinin daha düşük donanımlı modeli.

Cannondale Bad Habit

Cannondale Bad Habit

Cannondale Bad Habit

Cannondale Bad Habit

Eddy Merckx

Eddy Merckx kariyeri boyunca 525 yarış kazanmış. EM525 markanın bu başarıyı simgeleyen en üst modeli, bu yıl üstüne üstlük disk frenli. DuraAce Di2, Ultegra Di2 ve mekanik Ultegra donanımlı üç grupla, her grupta da Fulcrum Racing Quattro Carbon Disk tekerlek setleri ile geliyor.

 Eddy Merckx EM525

Eddy Merckx EM525

 Eddy Merckx EM525

Eddy Merckx EM525

Mourenx 69 Merckx’in 1969 Fransa Turu’nda kazandığı 7. etaba ithafen tasarlanmış bir bisiklet. Etap 214.5km ile Luchon-Mourenx arasındaymış, haliyle bu bisiklet de uzun etapların bisikleti. Shimano Ultegra Di2 ve Fulcrum Racing 5 tekerlek donanımlı.

 Eddy Merckx Mourenx 69

Eddy Merckx Mourenx 69

Strasbourg 71 işe -bildiniz- Eddy Merckx’in 1971 Fransa Turu’nda Strasbourg’da kazandığı ilk etabın anısına. Etap bayağı toprak yolda atılan bir sprint ile bittiğinden Strasbourg 71 de “yoldan çıkmak” üzere ya da başka deyişle, “her yol için” tasarlanmış.

Eddy Merckx Strasbourg 71

Eddy Merckx Strasbourg 71

MTBTR’de Eurobike 2015

Pinarello

Pinarello Dogma K8-S modelini DemoDay’de kullanmıştık.. Bunun haricinde önemli yenilik Chris Froome’un Fransa Turu’nu kazanan bisikletinin diskli modeli, Dogma F8 Disc. Bisikletin kadrosu Shımano’nun yeni Flat Mount disk frenleri için değişikliklere uğramış.

Pinarello Dogma K8-S

Pinarello Dogma K8-S

Pinarello Dogma K8-S

Pinarello Dogma K8-S

 

Pinarello Dogma F8 Disc

Pinarello Dogma F8 Disc

Pinarello Dogma F8 Disc

Pinarello Dogma F8 Disc

Bunun dışında marka daha hesaplı Gan serisini de ürün yelpazesine katmış. Gan RS, Gan S ve Gan adlı üç modele sahip olan şerideki bisikletlerin karbon kalitesi birbirlerinden farklı, haliyle ağırlıkları da. Keza esnemezlikleri de F8 ile mukayese edildiğinde bir nebze düşük.

Pinarello GAN

Pinarello GAN

Elbette Bradley Wiggins’in saat rekoru kırdığı bisikleti de sergilemeyi ihmal etmemiş marka.

Look

Look zamana karşı/triatlon modeli 796 Monoblade ile bayağı bir sükse yaptı. ZED 3 aynakol tasarımı, %100 dahili kablolar, üst boru ile düz hat şeklindeki gidon boğazı, mekanik ya da elektronik Shimano DuraAce seçeneği dikkat çeken özellikler.

Look 796 Monoblade

Look 796 Monoblade

Pyga

Pyga Stage, Güney Afrikalı markanın 95mm arka süspansiyon mesafesi ve isteğe bağlı olarak 100 ya da 120mm’lik ön amortisor ile karbon kadrolu XC/maraton bisikleti. Buna uygun olarak (ama pek çok başka markanın beceremediği şekilde) kadronun içine iki matara yerleştirmek mümkün. Ayrıca marka +FIVE adını verdiği bir tasarımla kaseti 5mm dışa kaydırıp zincir eğrisini de daha verimli kıldığını belirtiyor.

Pyga Stage

Pyga Stage

Ibis

Ibis bu yıl Ripley 29 ile geçen yıl çok beğeni toplayan “dw (Dave Weagle)” eklem tasarımını korurken, diğer taraftan kullanılabilecek lastik hacmini arttırmış, kabloları kadro içine aktarmış. Kadrosu 120mm süspansiyon mesafesi sunan bisiklet 120-140mm’lik amortisörler ile kullanılabiliyor.

Ibis Ripley 29

Ibis Ripley 29

BMC

BMC’de dağ bisikletinde iki yeni model oldukça dikkat çekiyorlar. Speedfox Trailcrew 02 serisi 27.5” tekerlekler ve 150mm’lik süspansiyon mesafesi (aynı modelin 29” versiyonu 130mm) özelliklerinin yanında karbon ana üçgen ve aluminyum arka üçgene sahip. Bisikletin alın açısı 66.5 derece.

BMC Speedfox Trailcrew 02

BMC Speedfox Trailcrew 02

Julien Absalon’un kullandığı, arkada poliüretan bir elastomer ile 15mm esneme mesafesi sunan ve Shimano XTR Di2 donanımlı Teamelite 01 modelini bu yıl UCI Dünya Kupası başlarken tanıtmıştık.

 BMC Teamelite 01

BMC Teamelite 01

Granfondo GF01 Disc markanın mevcut Granfondo modelinin kadrosunda zaruri değişiklikler yapıldıktan sonra disk fren ile piyasaya sürülmüş hali. Benzer pek çok modelde görüleceği üzere fren kaliperi arkada doğrudan çeki borusuna monte ve kablolar kadro içinden aktarılmışlar.

BMC Grandfondo GF01 Disc

BMC Grandfondo GF01 Disc

Son olarak Teammachine ALR 01 markanın “a teammachine for all” sloganından da anlaşılacağı gibi nispeten hesaplı, 1295g ağırlığında kadrosuyla hafif, Shimano Ultegra’dan başlayıp Shimano Sora’ya kadar inen 4 bisikletli serisi.

BMC Teammachine ALR01

BMC Teammachine ALR01

Liv

Giant’ın kadın markası Liv bu yıl iki yeni modelle görücüye çıkıyor. Envie Advanced Pro 1 “Advanced Grade” karbon, aerodinamik unsurlar, Shimano Ultegra Di2 grubu, Giant Speed Control SLR frenler ve Giant SLR 1 Aero tekerlek seti ile donatılmış.

Liv Envie Advanced Pro 1

Liv Envie Advanced Pro 1

Dağ bisikletine eğilen kadınlar için ise enduro modeli Intrigue SX 27.5” tekerleklere sahip, önde Rock Shox Pike RCT3 SoloAir (160mm), arkada markanın bildik Maestro tasarımı ile Rock Shox Monarch Debon Air RC3 140mm süspansiyon mesafesi sunuyor. Çekiş sistemi olarak SRAM X1, fren olarak da Avid Guide tercih edilmiş.

Liv Intrigue SX

Liv Intrigue SX

Liv Intrigue SX

Liv Intrigue SX

Giant

Dağ bisikletinde hemen bütün modellerde bir değişiklik yok, fakat elektrikli dağ bisikleti sahasına Giant da Dirt-E+ 1 LTD ile giriş yapmış. 500Wh’lik aküye sahip bisiklet, SR Suntour amortisor ve Shimano XT çekiş sistemi ile donatılmış.

 Giant Dirt-E+ 1 LTD

Giant Dirt-E+ 1 LTD

Yol bisikletinde TCR Advanced LTD yeni karbon kadrosuyla bir önceki modele oranla %12 hafiflemiş.

Giant TCR Advanced LTD

Giant TCR Advanced LTD

Orbea

Bu yıl -dile kolay- 175. kuruluş yıldönümünü kutlayan Orbea all-mountain modeli Occam‘ı 2016’da 27.5 (140mm) ve 29 inçlik (120mm) tekerleklerle iki farklı halde piyasaya sürüyor. Manevra kabiliyeti daha yüksek 140mm’lik model Occam AM ismine sahip, daha uzun süre selede oturmaya teşne 120mm’lik model ise Occam TR.

Orbea Occam

Orbea Occam

Orbea Occam

Orbea Occam

Markanın yeni sabit kadrolu “trail” modeli Loki H-LTD, atlamalı zıplamalı, singletrack ağırlıklı bir bisiklet. Tercihe bağlı olarak 29” ya da 27+ (fotoğraf) lastiklerle kullanılabiliyor. Markanın Loki için kullandığı sıfatlar (omnipotent (herşeye gücü yeten) ve omniscient (herşeyi bilen)) bisikletin karakterini (ya da en azından Orbea’nın bisikleti nasıl gördüğünü) tasvir ediyorlar.

Orbea Loki H-LTD

Orbea Loki H-LTD

Zamana karşı/triatlon modeli Ordu M10i-LTD yapılan aerodinamik değişiklerle 2012’de Kona’da IronMan’i kazanan Ordu Gold modelinden %26 daha hızlı hale gelmiş.

Orbea Ordu M10i-LTD

Orbea Ordu M10i-LTD

Orbea Ordu M10i-LTD

Orbea Ordu M10i-LTD

Günlük kullanım için Katu ciddi bir seçenek. Tek kadro boyu üzerinde sele borusu ve gidon boğazı ayarları ile herkese gelen model, aynı zamanda yük taşıma kapasitesi ve elektrik takviyesi ile de dikkat çekiyor.

Orbea Katu

Orbea Katu

Storck

Alman markası Storck’un bu yıl çıkardığı Durnario uzun yol için tasarlanmış, mekanik Shimano DuraAce donanımlı model.

Storck Durnario

Storck Durnario

Bianchi

Bianchi, Robert Gesink’in de kullandığı Specialissima modelini bu yıl gösteriyor. Markanın Countervail adını verdiği bir karbon örme tasarımı ile hem darbeleri emip, hem de esnemezliği artırmak hedeflenmiş. Bisikletin kadro ağırlığı 55cm’de 780g. Muhtelif aerodinamik unsurlar mevcut.

 Bianchi Specialissima

Bianchi Specialissima

Buna ek olarak bu yılın yeni modası, “her yola giden bisiklet” kategorisinde allroad, ismiyle müsemma yeni seri.

Bianchi Allroad

Bianchi Allroad

KTM

Avusturyalı markanın Scarp modeli arkada 90mm’lik karbon kadrosu, önde 100mm’lik Rock Shox RS-1 ile 10 kilonun altında 29” tekerlekli, çift süspansiyonlu bir XC yarışçısı.

 KTM Scarp

KTM Scarp

Kapoho ise 125mm’lik, Fox Float ve 34 ile donatılmış, nispeten dik alın açısı (68 derece) ama uzun üst boruya sahip trail modeli.

KTM Kapoho

KTM Kapoho

Orange

Britanyalı marka Orange 324 modeli ile 27.5” tekerlekli iniş modelini kadro olarak da alma imkanı sunuyor. Modelin en önemli özelliği, Orange’ın 1 yıl yarış garantisi vermesi ve bu şekilde bireysel yarışmacıları hedeflemesi.

 Orange 324

Orange 324

Corratec

Alman Corratec’in bu yılki yeniliği Insidelink Enduro 175 modelinde de gözüken, “normal” amortisörun önüne 15mm’lik bir esneme kapasitesine sahip MDU (Middle Denisty Urethane) elastomer koymak. Marka bu şekilde süspansiyonun amortisöru harekete geçirmeye yetmeyecek kadar küçük darbeleri dahi emdiğini iddia ediyor.

Corratec Insidelink Enduro 175

Corratec Insidelink Enduro 175

15mm'lik MDU Elastomer

15mm’lik MDU Elastomer

Cube

Cube’un all-mountain modelin Stereo 140 bu yıldan itibaren karbon kadro ile de piyasada olacak. 27.5 ya da 29 inç tekerlek seçeneği sunan modelin yanında gene karbon zamana karşı/triatlon modeli Aerium C:62 SLT de dikkat çeken model.

Cube Stereo 140

Cube Stereo 140

Cube Aerium C:62 SLT

Cube Aerium C:62 SLT

Lapierre

Lapierre 2016 model yılında beş bisiklet içeren trial serisi Zesty‘yi tamamen elden geçirmiş. Özellikle geometride daha yatık açılar, yüksek alın, daha geniş gidon, önde 130mm/arkada 120mm süspansiyon mesafesi bisikleti her işe gelen bir model yapma yolunda önemli adımlar.

Lapierre Zesty

Lapierre Zesty

Markanın elektrikli dağ bisikleti Overvolt serisi ise bu yıl 7 ayrı modele sahip. Süspansiyon mesafeleri 120mm’den başlıyor, 170mm’ye kadar çıkıyor.

Lapierre Overvolt

Lapierre Overvolt

Yol bisikletinde Xelius SL WorldTour’da FDJ takımının bisikleti. Aircode ve Pulsium modellerinden elde edilen tecrübe ile daha hafif bir bisiklet çıkmış ortaya. PowerBox teknolojisi, Shımano Di2 aküsü için Trap Door tasarımı ve ufak aerodinamik unsurlar dikkat çeken özellikleri.

 Lapierre Xelius SL

Lapierre Xelius SL

Aircode SL ise Thibaut Pinot’nun geçen yıl Fransa Turu’nda üçüncülük bisikleti. 2016 model yılında bisiklete etki eden güçlerin tekrar değerlendirilmesi sonucu esnemezlikten ödün verilmeden karbon katmanlarının sayısı azaltılmış ve bisiklet biraz daha hafiflemiş,

Lapierre Aircode SL

Lapierre Aircode SL

Ghost

Ghost SLAMR, SLAMR X ve FRAMR modelleri ile all-mountain ve enduro sınıfını hedefliyor. Bu seri, markanın yıllanmış AMR serisinin yerine geçiyor. amortisör mesafesi 130mm’lik SLAMR’dan 5 karbon, 3 alüminyum model piyasada olacak. SLAMR X önde 150, arkada 145mm’lik süspansiyon mesafesine sahip. 160mm’lik FRAMR serisindeyse iki karbon iki alüminyum model var.

Ghost FRAMR

Ghost FRAMR

Ghost SLAMR X

Ghost SLAMR X

Ghost SLAMR

Ghost SLAMR

Simplon

Avusturyalı bisiklet markası Simplon’un 2016 model yılı yeniliklerinden biri zamana karşı modeli MR.T2. Haliyle tamamen aerodinamik odaklı bir tasarım, ayarlanabilir gidon ve boğaz ergonomisi, Shimano DuraAce Di2 ya da Ultegra Di2 olarak iki donanım paketi, ZIPP 808 tekerlekler ilk göze batan özellikleri.

Simplon MR.T2

Simplon MR.T2

Pavo Granfondo serisi adından da anlaşılacağı üzere yüz kilometre ve daha uzun yarışlarda yüksek ortalama hız kadar bisikletçiyi yormamayı da amaçlayan bir tasarıma (yüksek alın, kısa üst boru) sahip. Karbon kadrolu, 5 donanım grubu ile piyasaya sürülüyor.

 Simplon Pavo Granfondo

Simplon Pavo Granfondo

Karbon XC/maraton bisikleti Razorblade 29 yassı üst çeki borularına sahip, eski modele oranla 250g hafiflemiş. En üst modelinde Shimano XTR Di2 var. Marka bisikletin XC yarışlarındaki hız kadar maraton yarışlarında bisikletçiyi yormayacak derecede konforlu olduğunu vurguluyor.

Simplon Razorblade 29

Simplon Razorblade 29

Wilier

Bu yılın modalarından biri eski tip bisiklet kadrolarına yeni gruplar koymak. Anlayacağınız “trendy” olmak isteyen yol bisikletçileri yün formalardan sonra bir de antika tipli bisikletlere yönelecekler. Wilier’in Superleggera modeli de bu modaya uyanlardan. Campagnolo Record 115 seti, Columbus çelik borulardan oluşan kadro ile kullanılmış.

 Wilier Superleggera

Wilier Superleggera

Ritchey

Ritchey’in klasik tasarımlı sabit kadrolu modeli Timberwolf‘un geometrisi bu yıl 140mm amortisör ile uyumlu olacak şekilde geliştirilmiş. Arkada kadro sokma mil alıyor, 2.4” kalınlığında tekerleklere kadar boşluk var.

Ritchey Timberwolf

Ritchey Timberwolf

Gene benzer bir tasarıma sahip olan Ascent modeli daha ziyade uzun yolcuların ve bisikletli seyyahların ilgisini çekecek bir bisiklet. Kadroya doğrudan kaynaklanmış arka bagaj sistemi, çelik çatal ilk göze çarpan unsurlar.

Ritchey Ascent

Ritchey Ascent

Tom Ritchey ilk kadro yapmaya 1972’de başlamış. O zamanki kadroların bir benzeri (Ritchey Palo Alto) modeli tekrar yapılmış şimdi, klasik kadro, modern grup seti.

Ritchey Palo Alto

Ritchey Palo Alto

Cipollini

”Süper Mario” bu yıl fuarda bizzat kendi üzerindeki örtüsünü kaldırdı NK1K modelinin. Kadroda aerodinamik unsurlara yer verilmiş, bisiklet disk fren uyumlu.

Cipollini NK1K

Cipollini NK1K

De Rosa

İtalyan bisiklet üreticisi De Rosa fuarda SK Pininfarina modelinin örtüsünü açtı. Bisiklet De Rosa ile meşhur (ve daha ziyade otomobil tasarımı ile ünlü) Pininfarina firmasının ortak çalışması. 6.7kg ağırlığında, aerodinamik yoldan triatlona kadar uzanan bir yelpazeyi kapsıyor. Önemli özelliği, kadroda 3D baskı kullanılıyor olması. Sekiz boyda, iki renk kombinasyonunda piyasada olacak.

De Rosa SK Pininfarina

De Rosa SK Pininfarina

De Rosa SK Pininfarina

De Rosa SK Pininfarina

Nicolai

Alman butik üreticisi Nicolai, bu yıl “uzun” bisikleti ION GPI modelini tanıttı. Göbekten Pinion vitesli ve karbon kayışlı ve arkada 155mm’lik süspansiyon mesafesi sunan bisikletin ilk göze çarpan unsuru, XS kadroda dahi 600mm’yi bulan, L kadroda 661mm’lik üst borusu.

Nicolai ION GPI

Nicolai ION GPI

Nicolai ION GPI

Nicolai ION GPI

Rotwild

Rotwild R1.X FS, markanın yeni 27.5” tekerlekli all-mountain modeli. Önde 150mm, arkada 145mm süspansiyon mesafesine sahip. Tekerlek alıcılarının değişmesi sayesinde yeni “Plus” ölçüsündeki lastikleri kullanmaya da imkan tanıyor.

 Rotwild R1.X FS

Rotwild R1.X FS

R.X+ FS işe aynı bisikletin elektrik motorlu modeli. 500Wh’lık bir aküye sahip. Göze çarpan özelliği, akünün alt boruda akıllıca gizlenmiş olması. Diğer özellikleri R1 ile aynı.

Rotwild R.X+ FS

Rotwild R.X+ FS

Rotwild R.X+ FS

Rotwild R.X+ FS

Merida

Merida’nın yeniliklerini sayfamızda daha önce Türkiye distribütörü Aslı Bisiklet’in toplantısından aktardık. Dağ bisikletinde One-Twenty‘nin karbon kadrosu alüminyum modele oranla 400g hafiflemiş. Bisiklette S, M ve L modeller 27.5” tekerleklerle; M, L ve XL modeller ise 29” tekerleklerle seçilebilecek.

Merida One-Twenty

Merida One-Twenty

XC sınıfında ise çift süspansiyonlu (100mm) Ninety-Six modeli de kadro boyuna göre tekerlek boyutu seçimine imkan tanıyor. Bisikletin özellikle karbon kadrosunun (amortisörsüz) sadece 1750g olması dikkate değer bir ayrıntı.

Merida Ninety-Six

Merida Ninety-Six

Merida Ninety-Six Alu

Merida Ninety-Six Alu

Yol bisikletinde Scultura sadece 690g ağırlığındaki kadrosu ile tırmanma odaklı tasarlanmış. Scultura Superlite LTD modeli sadece 4.5kg ağırlığında (haliyle nizamı sınırdan hafif), aerodinamik tasarımı nispeten Reacto modelinden esintiler taşıyor.

Merida Scultura

Merida Scultura

Merida Scultura

Merida Scultura

Scott

Scott bu yıl tamamen Plus Size tekerlek üzerine kurulu bir devinim içinde. Bu bağlamda markanın dört yeni modeli Genius Plus, Genius LT Plus (testini burada okuyabilirsiniz), Scale Plus ve elektrikli E-Genius Plus (500Wh akü). Bütün modellerde Schwalbe’nin 2.8” ya da 3” enindeki lastikleri var. Genius Plus (önde 140, arkada 130mm) ve Genius LT Plus (önde arkada 160mm) çift süspansiyonlu ve 13kg’nun altında kalarak nispeten hafif olmaları sayesinde geziye de gelen enduro bisikletleri. Genius serisinin Genius 700 Tuned adı altında karbon kadrolu modeli var ki, sadece 12.3kg ağırlığında. Bunların bir de elektrik motorlu modeli mevcut. Scale Plus ise “trail” odaklı sabit kadrolu model (önde 120mm amortisör).

 Scott Genius 700 Tuned Plus

Scott Genius 700 Tuned Plus

Scott E-Genius Plus Contessa

Scott E-Genius Plus Contessa

Yol bisikletinde Foil aerodinamik unsurları artmış (örneğin arka fren orta mil yatağının altında), bir önceki modele göre %13.5 daha esnemez olmuş. Scott bisikletin 40km’lik mesafede sabit 45 km/s hızda 27 saniye kazandırdığını belirtiyor.

Scott Foil 2016

Scott Foil 2016

MTBTR’de Eurobike 2015

2016 Gelirken Eurobike’tan Bisikletler
3 Comments

3 Comments

  1. Pingback: Orbea 175. Yılını Kutluyor – Dağ Bisikleti Türkiye

  2. Pingback: 2016 Gelirken Eurobike DemoDay’den Haberler – Dağ Bisikleti Türkiye

  3. Pingback: Test: 2017 Cannondale Slate Force CX1 – Dağ Bisikleti Türkiye

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top