Olimpik Türk

Sebastian Coe Atletizme Ne Vaad Ediyor?

Uzun lafın kısası pek de yeni birşeyler vaad etmiyor. Bugün Ukraynalı rekortmen sırıkla atlayıcı Sergei Bubka ve İngiliz orta mesafe koşucusu Sebastian Coe arasındaki, Uluslararası Atletizm Federasyonu IAAF başkanlığı için olan çekişme sonuçlandı ve Sebastian Coe 115-92 oyla 82 yaşındaki Senegalli Lamine Diack’ın yerine IAAF başkanı oldu.

Coe 1980 ve 1984 olimpiyatlarında 1.500m birincisi (parantez açıp bu olimpiyatların soğuk savaş boykotlu oyunlar olduğunun (Moskova 1980 ve Los Angeles 1984) altını çizmek gerek).
Coe aynı zamanda bu blogun başlangıcı, Londra 2012 olimpiyat oyunlarının organizasyon komitesi başkanıydı ve oyunlardan beri Britanya Olimpiyat Komitesi başkanı. Dahası da var, Coe sisteme dışarıdan dahil olan yeni biri değil, zaten 2007’den beri IAAF’in asbaşkanı.

Coe’nun Manifestosu

Eski muhafazakar Tory partisi milletvekili Coe’nun adaylık manifestosuna buradan ulaşabilirsiniz. Ana başlıklarına bakmak gerekirse:

 • Değişime kucak aç (takvimler, dallar, sunum, halka inme vb konularda değişim ihtiyacı)
 • Adem-i merkeziyetçilik (federasyonlara daha fazla güç = daha fazla para dağıtımı, üniversitelerle işbirliği, IAAF’in kaynaklarını daha verimli dağıtme)
 • Ticari büyümeyi/pazarlamayı azami seviyeye çıkarma
 • Dopingle mücadele kaynaklarını arttırma, muhtelif sorunlarla (bahis vs) mücadele.

  Gene Vero Communications

  Dört ana başlık/vaad altında toplanan bu manifesto size neyi hatırlattı? Biraz MTBTR’yi takip ediyorsanız Dünya Bisiklet Federasyonu başkanı (gene İngiliz) Brian Cookson’ın seçim manifestosunu hatırlatmış olmalı. UCI Başkanlık seçimleri hakkındaki yazımıza ve Cookson’ın manifestosuna buradan ulaşabilirsiniz.
  Bu yuvarlak laflar etrafında manifesto sistemi (gene Olimpiktürk ve MTBTR’yi takip ediyorsanız duymuş olabileceğiniz) olimpiyat ve uluslararası federasyonlarda PR deyince ilk akla gelen isimlerden olan Mike Lee’nin Vero Communications şirketine özgü. Cookson’ın kampanyasını yürüten Vero Communications, Sebastian Coe’nun da kampanyasını yürüten şirket. Ayrıca olimpiyata squash sporunu da sokmaya çalışmıştı.
  Vero Communications’in “müşteri” sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Görüldüğü üzere “yok yok”.
  Son olarak bu firma hakkında ek bir bilgi de Sepp Platter’in yerine geçmesi kuvvetle muhtemel UEFA başkanı Michel Platini’nin Vero Communications ile çalışması. Platini’nin nasıl 2022 dünya kupasını Katar’a sattığını okumuşsunuzdur.

  Sebastian Coe’nun Şirketi CSM

  ”Bu işler böyle” diyeceksiniz belki, haklı olabilirsiniz. Sebastian Coe’nun başkanı olduğu kendi şirket CSM spor organizasyonu yapan, kişileri buluşturan vs. bir spor pazarlama şirketi. Dahası da var, düşünün, Sebastian Coe Londra 2012 olimpiyat oyunları organizasyon komitesi başkanı, kendi şirketi CSM Londra 2012 olimpiyatı için “zorlu bir eleme süreci” sonrasında (duy da inanma) “Look of the Games” (oyunlardaki görsel tasarım) sorumlusu seçilmiş. Şimdi Coe IAAF başkanı olduğuna göre şirket patlama yaşar herhalde.

  Sonradan ek: Alman Frankfurter Allgemeine’de Coe’nun akçeli işleri konusunda güzel bir yazı var. Coe, Londra 2012 organizasyon komitesi başkanı, CSM de Londra 2012 oyunlarında 30 milyon sterlinlik ihale almış. Oyunların bitmesinden 2 hafta sonra CSM, Coe’nun şirketi Complete Leisure Ltd.’i 1.5 milyon sterlin nakite satın almış ve Coe’yu başkan yapmış. Toplam ödenen para ise sonraki yıllardaki taksitlerle beraber 10 milyon sterlin.
  Sebastian Coe, CSM ile 2002’den beri Azerbaycan devletine çalışıyor, geçtiğimiz ayki Avrupa Oyunları’nın alınmasında başrol oynamış. Türkmenistan ile de 2017 salon oyunları için çalışıyorlar.
  Uzun lafın kısası CSM’deki rolünün IAAF başkanlığı ile bir çıkar çatışması olmadığını belirten Coe, şimdi IAAF başkanı olarak hem bu tür etkinliklerin hangi ülkeye, kime verileceğinden baş sorumlu olacak, hem de bu etkinliklerin organizasyonundan para kazanan bir şirketin başkanı.

  IAAF Doping Skandalı – Savaş İlanı

  Son olarak Coe’nun son IAAF doping skandalı hakkında “başkan olursam bu işin üzerine gideceğim” demek yerine “dopingle kafi derecede mücadele etmediğimizi söylemek, benim sporuma savaş ilanıdır, tarihimizde böyle bir ithamı haklı çıkaracak hiçbir şey yok” dediğini hatırlatalım.
  Uzun lafın kısası, başlıktaki soruya tek cümlelik bir cevap vermek gerekirse: Michel Platini FIFA’yı Blatter sonrasında ne kadar değiştirecekse, Coe da IAAF’i o kadar değiştirecek.
  Sonradan ek: FIFA demişken, BBC’de Coe’nun 2007 FIFA etik komisyonu başkanı olduğu dönemden bir haber var. Haber şimdi Blatter odaklı FİFA skandalında gırtlağına kadar rüşvet vs. işlerine boğulmuş Jack Warner’ın İskoç Federasyonu’na rüşvet teklif etmesi üzerine etik komisyonu başkanı Sebastian Coe’nun ne yaptığını irdeliyor. Haliyle hiçbir şey yapmamış.

  Britanya IOC’de en fazla üyeye sahip ülke oluyor

  Coe’nun başkanlığının sonucu olarak Britanya’nın Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC’deki ağırlığı artacak. Britanya zaten 4 üyeye sahip. Coe IAAF başkanı olduğu sürece “hariçten” IOC üyesi de olacak. Bu şekilde Britanya 5 üye ile IOC’de en fazla üyeye sahip ülke olacak.

2 Comments

2 Comments

 1. philwest

  19 Ağustos 2015 at 11:24

  1980 ve 1984 hangi 1500m atletler Coe'u geçip ama boykot yüzünden yarışamadılar?
  İsimler ve dereceler lütfen!

 2. Cem Turam

  21 Ağustos 2015 at 12:06

  Blogunuzu yeni takip etmeye başladım, çok güzel ve detay bilgiler var. Umarım bizi aydınlatmaya devam edersiniz…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top