Yol Bisikleti Yarışları

Torku Şekerspor’da Soru İşaretleri

Bisiklet dünyası Fransa Turu’nun başlamasına konstantre olmuşken Çin’de bugün Türkiye Bisiklet Turu ile aynı klasmanda olan Qinghai Gölü Bisiklet Turu başladı, başladı ama geçen yıl Ahmet Örken ile yarışın 9. etabını kazanan Torku Şekerspor bu yıl yok. Takım, bu yıl Çin’e gitmedi.

Sezon Ortasında 2 Aylık Ara

Takımın Haziran sonu Türkiye şampiyonu olup, ferdi erkeklerde Ahmet Örken’in liderliğinde ilk 4 sırayı kazanmasından sonra sporculara verilen bu haber aslında “yurtdışında bir yarışa gitmeme”den çok daha fazlası demek. Takımın en büyük destekçisi Konya Şeker başkanı Recep Konuk’un son seçimlerle milletvekili olmasından hemen sonra alınan bu kararla sporcular için Ağustos sonundaki Balkan şampiyonasına kadar sezona ara veriliyor, bir nevi “hadi evinize” deniyor. Profesyonel sporda, sezon ortasında 2 aylık bir aranın ne manaya geldiğini uzun uzun anlatmaya lüzum yok.

2015 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (TUR) sonrası Torku Şekerspor hakkında yazdığımız yazılarda defalarca vurgulandığı üzere takımın en önemli ihtiyacı daha fazla üst seviye yarış koşmakken böyle bir ara, gelişmeyi bir kenara bırakın, sporcuların seviyesini korumayı bile neredeyse imkansız kılar.

2014 Tour Of Qinghai Lake 1 Etap (M. Şafakçı)2014 Tour Of Qinghai Lake 1 Etap (M. Şafakçı)

Takım Küçülecek mi?

Kararın arkasındaki gerekçe Torku Şekerspor’un bu yıl kendisine ayrılan bütçeyi aştığı ve giderlerinin sağladığı reklam gelirinden daha yüksek olduğu. Buna ek olarak, TUR esnasında kulüp başkanı Yavuz Erence’nin savunduğu üzere TUR’un başarılı geçmediği görüşü.

Bütün bunlardan daha düşündürücü olan ise takımın küçülme ihtimali. Neredeyse 70 yıldır var olan bir bisiklet takımı kapanmaz elbette, ancak konuşulan senaryolardan biri aralarında daha yeni Polonya şampiyonu olan Tomasz Marczynski’nin de bulunduğu yabancı sporculardan tamamen vazgeçip, Ahmet Örken etrafında daha ufak bir takım kurmak.

Bunun ne demek olduğu aşikar: Takım küçülürse, TUR 2017’de WorldTour kapsamına alınıp bisiklet yarışlarının en yüksek seviyesine çıktığı zaman, çok büyük ihtimalle Türkiye’den bu yarışa katılacak takım olmayacak.

Oysa ki bu yıl TUR sonrasında olması gereken hakkında herkes hemfikirdi: takımı çok kısa bir zamanda yeni bir yola sokan Lionel Marie’nin önderliğinde istikrarlı bir şekilde ilerlemek ve ülkenin tek kıta takımını 1-2 yıl içerisinde “Pro Continental” seviyesine çıkararak Türkiye Bisiklet Turu ile beraber sınıf yükseltmek.

Bu yolda atılacak en önemli adımlardan biri, defalarca yazıldığı üzere, daha fazla üst seviye yarış koşmakken, Tour de Qinghai’ya gidilmiyor olması ve takımın bir nevi “budanması”, sadece Torku Şekerspor için değil, Türkiye’de yol bisikletinin geleceği açısından çok düşündürücü ve üzücü.

Kilit Adam Recep Konuk

Pankobirlik, Anadolu Birlik Holding ve Konya Şeker yönetim kurulu başkanı Recep Konuk’un Torku Şekerspor’un bugünlere gelişindeki payından 2015 Türkiye Bisiklet Turu sonrasında yazdığımız üç Torku Şekerspor yazısında fazlaca bahsettik. Recep Konuk son genel seçimlerde milletvekili seçildi. Yukarıda sayılan bütün olumsuzluklara rağmen bu durum, takımın geleceği açısından önemli bir fırsat. Hem Anadolu Birlik Holding kapsamında potansiyel sponsor şirketlerin varlığı, hem Torku’nun marka olarak dünyaya bisiklet üzerinden açılması imkanı takımı küçültmeyi değil, tam tersine büyütmeyi mantıklı kılıyor. Recep Konuk’un siyasi nüfuzunu da takım lehine kullanacağına şüphe yok.

Uzun lafın kısası, hepimizin bildiğini vurgulamakta fayda var: 2015 yılında bir tane velodromu dahi olmayan bir ülkenin tek kıta takımı Torku Şekerspor’un küçülmesi demek, Türkiye’de yol bisikletinin yıllarca geriye gitmesi demektir.

Torku Şekerspor’da Soru İşaretleri
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top