Bisikletli Ulaşım

Londra’da Senede 223 milyon Seyahat Bisikletle

Londra Belediyesi dün bir istatistik paketi yayınlayarak 2014 yılında şehirde bisiklet kullanımının ne kadar arttığını duyurdu. Buna göre Londra’da bisiklet ile yapılan seyahatlerin sayısı (yani bir yerden diğerine gitmek icin yapılan beher bisiklete biniş), geçen yıl günde 610 bine ulaşmış. Yani senede 223 milyon defa bisikletle bir yerden diğerine gidiliyor Londra’da.
3266H3

Bu rakam, bir önceki yıla oranla %5’e yakın bir artış demek. Ayrıca, ki bu da belediyenin kendini pazarlaması, şimdiki belediye başkanı Boris Johnson ise başladığından beri %25’lik bir artış olmuş. Bu artışı bir çerçeveye oturtmak açısından şunu da belirtmek gerek: bisikletle yapılan seyahatler, Londra’da toplam seyahatlerin yaklaşık %2’sine tekabül ediyor. Lakin Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar yazımızdan hatırlayacaksınız, son yıllarda en hızlı artış gösteren seyahat şekli.

Peki Güvenlik?

Bunun dışında önemli bir konu güvenlik. Maalesef 2015 yılının ilk 5 ayında Londra’da 6 kişi hayatını kaybetti bisiklete binerken. 2014 için bu rakam 13, yani bu yıl da geçen yılı aratmayacak gibi duruyor ne yazık ki. Buna ek olarak geçen yıl 419 ağır yaralanma gerçekleşmiş bisikletçiler arasında.
3266H4

Öte yandan altı vurgulanması gereken bir şey, bu rakamların, artan bisiklet trafiğine oranlandığında kısmen bir iyileşme gösterdikleri. Belediye başkanının basın duyurusu, bunu şöyle açıklıyor: Geçen yıl, 513 bin bisiklet seyahatinden sadece 1 tanesi ağır yaralanma ya da hayat kaybıyla sonuçlanmış. Bu oran, şimdiye kadarki en yüksek oran.
3266H5

Öte yandan istatistikleri biraz kazıyınca “kısmen” kısmını açıklama mümkün: iyileşme ağır yaralanmalarda, ölümlerde değil. 2014 yılında Londra’da 17 milyon 126 bin seyahatin birinde bir ölüm olmuş. Bu rakam, inişler ve çıkışlar bir kenara, son 10 yılda seyahat/hayat kaybı oranının çok da değişmediğini gösteriyor.

Başka İlginç Bilgiler

 

  • Londra’da her 5 kişiden biri bisiklete biniyor. Bu grup içinde de her 4 kişiden 3’ü en az haftada bir bisiklete biniyor (yani Londra’da her 20 kişiden 3’ü en az haftada bir defa bisiklet üzerinde)
  • Bisiklete binenler içinde her 4 kişiden bir tanesi haftada 5 ya da daha fazla biniyor bisikletine.
  • Bisiklete binenlerin %80’i bisikleti sosyal ve gezi amaçlı kullanıyorlar. İşe gidip gelmek için kullananların oranı %53.
  • Enteresan bir bilgi, bisiklete binmeyi azaltanların nedenleri: kalabalık trafik (%66), kazalardan korkma (%28), bisiklet yolu olmayışı (%19), kötü araba sürücüleri (%14) en önemli nedenler.
  • Güvenlik, çocukların da bisiklete binmemelerinin nedeni. Okula bisikletle gitmeyen çocukların %35’i güvenlik konusundaki endişeleri sebep göstermiş.
  • Öte yandan bisiklete binenlerin %84’ü bisiklete binmeyi 10 yaşına gelmeden, %14’u 10-19 yaşları arasında öğrenmişler. Sadece %2’si bisiklete binmeyi yetişkinliğinde öğrenmiş.
Londra’da Senede 223 milyon Seyahat Bisikletle
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top