Yol Bisikleti Yarışları

Recep Ünalan Moskova’da Omnium 5.si

Pist bisikletinde olimpiyat hedefi 2016 için oldukça zor da olsa devam ediyor. Puan toplamak için yarışan tek sporcumuz Recep Ünalan, antrenörü Mutlu Erçevik ile birlikte bu hafta Moskova’da. Milli bisikletçi, Sovyet bisikletçi Alexander Lesnikov anısına yapılan C1 pist bisikleti yarışlarında pedal basıyor.

Recep Ünalan Moskova'da (Fotograf: Mutlu Erçevik)

Recep Ünalan Moskova’da (Fotograf: Mutlu Erçevik)

30 Mayıs Güncelleme

Moskova’da Sovyet Bisikletçi Alexander Lesnikov anısına düzenlenen pist yarışları sona erdi. Türki cumhuriyetler (Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan), Almanya, Ermenistan, Gürcistan, Beyaz Rusya, Ukrayna, Norveç ve Rusya’dan toplam 150’den fazla sporcunun yarıştığı etkinlikte milli formayı sırtlayan Recep de omnium yarışlarını genel klasmanda 5. bitirdi.

Recep

  • 45 tur/15km’lik scratch yarışında 6. oldu ve 30 puan aldı.
  • 4km’lik individual pursuit’te ortalama 51.8km/s ile 12. oldu ve 18 puan aldı. Güzel bir detay ilk 3km’de 11-12. sıraları koruyup, son kilometreyi 7. olarak tamamlaması.
  • Eleme yarışında 4. oldu ve 34 puan aldı.
  • 1km zamana karşı yarışında ortalama 54,86km/s ile 5. oldu ve 32 puan aldı.
  • Flying Lap’te 65,415km/s ile 6. oldu ve 30 puan aldı.

    Moskova omnium sonuclar

    Moskova omnium sonuclar

Recep 5 yarış sonunda toplam 174 puan ile omnium genel klasmanını 5. sırada tamamladı (detaylı sonuçlara buradan (PDF) ulaşabilirsiniz). Önemli ve büyük bir başarı. Geride bıraktığı Arthur Ershov bu yılın point race dünya şampiyonu. Genel klasman 4.sü Raman Tsishkou bu yıl omnium’da dünya 6.sı oldu. Genel klasmanda ikinci olan Victor Manakov 2012 U23 Avrupa Şampiyonu (aynı yarışta Recep 4. olmuştu) ve 2014 omnium dünya 3.sü.

Recep yarıştan 1-2 gün önce piste çıkıp ısınırken beraber pedalladığı bütün isimler pistte, pist bisikletine özel antrenman yapan isimler. Bilhassa en kötü derecesini yaptığı ‘individual pursuit’ ile flying lap ya da 1km zamana karşı yarışları özel pist antrenmanı gerektiren dallar.

Recep’in derecesi çok güzel ve önemli, özellikle potansiyeli bir defa daha vurgulaması açısından. Sonunda gene tekrarlamak kalıyor: Daha önce de (örneğin burada ve burada) altını çizdiğimiz bu büyük potansiyeli kalıcı bir neticeye tahvil etmek için velodrom şart.

Recep Ünalan Moskova’da C1 Yarışlarında

Yarışların ilginç bir özelliği 35 yıl önce, 1980 Moskova Olimpiyat Oyunları’nda kullanılmış velodromda düzenleniyor olması. 1980’de Victor Manakov, Valery Movchan, Vladimir Osokin, Vitaly Petrakov ve Alexander Krasnov, şimdi Recep’in pedalladığı Krylatskoye velodromunda takım takipde dünya rekoru ile altın madalya almışlar. 6.000 kişilik, 333,33m uzunluk ve azami 42 derece ile Krylatskoye velodromu, sayılı yüksek hızlı velodromlardan biri olmuş. Rus bisiklet sitesi http://pedalstrike.ru/‘nun güzel bir videosu var:

Asıl hedefi Omnium yarışları olan Recep, ilk gün puan yarısında pedal bastı. Ortalama hızım 51 km/s’ten yüksek olduğu yarışta 48 tur/16km’lik sıralamada 7. olduktan sonra 90 tur/30km’lik asıl yarışı, 6 turda bir atılan sprintlerde üç defa puan toplayarak 46 puanla 5. sırada bitirdi.

 Points race sonuçlar (Fotograf: Mutlu Erçevik)

Points race sonuçlar (Fotograf: Mutlu Erçevik)

Recep Ünalan Moskova’da Omnium 5.si
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top