Dağ Bisikleti Yarışları

Yalova’da Yüzler Güldü!

Yalova MTB Kupası 76 sporcunun katılımıyla çok sıcak bir havada koşuldu. 30+ master kategorisinde yarış koşan eski milli sporcu Kamil Alev’in hazırladığı parkur son derece hızlıydı. Ani inişler ve sert tırmanışların yer aldığı, teknik anlamda pek zorluk çıkarmayan parkur, sporcuları fiziksel anlamda çok zorladı. Elit erkeklerde Christian Helmig (Lux) ve Molla Ahmet (Yun) dışında yabancı sporcunun katılmadığı yarışta Türk sporcular olimpiyat hedefi için puan toplayabildiler.

Christian Helmig

Christian Helmig

Fotoğraf Albümleri

Elit Kategori Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Ulusal Kategori Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Kürsü Fotoğraf Albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Eroğlu - Kelleci - Helmig

Eroğlu – Kelleci – Helmig

Türkiye’de neredeyse tüm yarışlara olimpiyat puanı çıkarmak adına katılan Christian Helmig Yalova yarışında da yine ön plandaydı. Birinci turu ilk sırada geçen Helmig’i Yunan rakibi Molla Ahmet ve onun ardından Abdülkadir Kelleci izliyordu. Birinci turun sonlarına doğru, ormanlık alanda parkur içindeki tomruklar yüzünden iki lastiğini birden patlatan Molla Ahmet’i geride bırakan Abdülkadir Kelleci Christian Helmig’in arkasından ikinci sıraya yerleşti. İlk tur sonrası dördüncü sırada bulunan Bayram Eroğlu ise bu gelişme sonrası kendini üçüncü sırada buldu.

Christian Helmig tüm yarışı lider götürüp birinci olurken, Abdülkadir Kelleci etabı 28 saniye geriden ikinci, Bayram Eroğlu üçüncü ve İsak Ünal ise dördüncü bitirdi. Sporcularımızın 2016 Rio Olimpiyatları hedefinde C2 kategorili bir yarışta ilk dört içinde yer almaları sevindirici.

13 Haziran’da Bakü Avrupa Oyunlarına Esra Kürkçü ile birlikte katılacak olan Abdülkadir Kelleci 10 Haziran’da Bakü’ye uçacaklarını ve parkuru önceden test edeceklerini belirtti. 40-45 kişini katılacağı Avrupa oyunlarında Abdülkadir, iki haftalık süreçte iyi antrenman yapması durumunda ilk 25’i hedefliyor. Türkiye’de bu hafta yarış olmaması halinde Dünya Kupası’na katılmak istediğini ve orada kendini test etmeyi düşündüğünü belirten Kelleci, Avrupa oyunlarında katılımın üç, ayrıca ilk altmış içinde bulunanlara ise sıralamaya göre UCI puanı verildiğini belirtti. Puan almanın dışında bu tarz yarışlarda kendi yerini görmenin önemine değinen Kelleci bilinçli olarak bir hedefin peşinden koşulması durumunda başarının geleceğine inancının tam olduğunu yineledi.

Abdülkadir Kelleci

Abdülkadir Kelleci

İyi bir yarış koşup yarışı üçüncü bitiren Bayram Eroğlu ise, üçüncülüğün istediği bir derece olduğunu söyledi. Olimpiyat hedefine takım olarak yakın olduklarını belirten Eroğlu sezon sonunda ilk 24 içinde yer alacaklarına inancının tam olduğunu” söyledi. Yabancı ülkelerin sezonlarını Ocak gibi açmaları dolayısıyla sezon başındaki yarışlarda çok puan toplayamadıklarını söyleyen Bayram, şu an iyi olduklarını ve bundan sonra olimpiyatlar için durmadan puanlar toplayabileceklerini belirtti. Bunun yanında sporculara desteğin yetersiz olduğundan yakınan sporcu, birçok kişinin ferdi olarak yarıştığını, en azından olimpiyat hedefi için yarış koşan sporcuların desteklenmesi halinde bu hedefin çok daha erişilebilir olduğunu söyledi.

Takvimin yoğunluğuna rağmen “yurtdışı yarışlara katılıp puan toplamak ne kadar gerçekçi” sorumuza içtenlikle cevap veren Bayram, “ biz oraya üç sporcu gitsek de burada aldığımız kadar iyi puanlar alamazdık, burada yarış koşmamız çok daha iyi oldu bizim için” dedi.

Yarışı iyi bir performans göstererek birinci tamamlayan Helmig ise parkurun teknik olarak görece kolay olduğunu fakat tırmanışların çok zor olduğunu belirtti. Yarışın ikinci yarısındaki iki sert tırmanışın ritmini kırdığından bahseden Lüxemburglu sporcu, sıcakla ilgili problem yaşadığını da ekledi. Sürekli Türkiye’de yarışlara katılması sebebiyle burada antrenman yapıp yapmadığını sorduğumuz sporcu “sıklıkla burada yarışlara katılıyorum, burada olmaktan memnunum fakat antrenmanlarımı burada yapmıyorum, yani sürekli olarak burada değilim” dedi. Türkiye’de yarışlara katılmanın federasyonlarının bir kararı olduğunu ve buradan olimpiyat yolunda puan çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Helmig, Türkiye’de yarışların kendi federasyonlarının düşündüğü kadar kolay geçmediğini özellikle belirtti.

 İsak Ünal - Agit Salman

İsak Ünal – Agit Salman

Yarışı dördüncü olarak tamamlayan İsak Ünal ise ilk üç ile aralarında bir performans farkı olduğunu ve sonucun beklediği gibi olduğunu belirtti. Isparta’daki fiziksel koşullar ve hava durumu yüzünden bu sezona yeterince hazırlanamadığını ama elinden gelenin en iyisi yapmaya çalıştığını belirten İsak, olimpiyat hedefinin uzak olmadığını, bunu gerçekleştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını söyledi.

Genç Erkekler kategorisinde startta Brisasporlu sporcuların arkasında kalmasına rağmen yokuşlarda farkını ortaya çıkaran Antalya SK sporcusu Serdar Anıl Depe tüm yarış boyunca liderliğini korudu ve son iki turda zorlanmasına rağmen yer yer bir dakika fark attığı Mustafa Köklü’nün 20 saniye önünde yarışı birinci bitirdi. İkinci Mustafa’nın dört dakika kadar ardından finişe gelen Mustafa Eren Cin ise yarışta üçüncülüğü elde etti.

Elit Kadınlar kategorisinde hızlı bir çıkış yapan ve ilk dört tur boyunca liderliği sürdüren Cansu Türkmenoğlu beşinci turda teknik desteği geçtikten hemen sonra lastiğini patlatması sebebiyle süre kaybetti ve peşinden gelen Eda Konuk’a son yokuşta geçildi. Bu talihsizlikten sonra rakibini yakalamayı başaramayan Cansu yarışı ikincilikle bitirdi. İlk turda lastik patlatıp liderlik hedefinin çok uzağında kalan Bosna Hersek’li sporcu Lejla Tanovic ise yarışı Ayşe Yeşilyurt’un ardından dördüncü olarak bitirdi.

Cansu Türkmenoğlu

Cansu Türkmenoğlu

30+ Master yarışında genç erkeklere taş çıkaran performansıyla Gökhan Uzuntaş birinci olarak göz kamaştırırken, Brisasporlu duayen Nevzat Kıral ikinci, parkuru düzenleyen Yalovalı eski milli sporcu Kamil Alev ise üçüncü oldu.

Gökhan Uzuntaş

Gökhan Uzuntaş

40+ Master kategorisinde ise sıklıkla podyumda görmeye alıştığımız Cem Anamurluoğlu birinci, Yusuf Kartar ikinci, Erol Özbey ise üçüncü oldu.

Cem Anamurluoğlu

Cem Anamurluoğlu

Sonuçlar

3257H10 3257H12 3257H13

Yalova MTB Kupası Yaklaşırken Önemli Bilgiler

Bisiklet Federasyonu’nun faaliyet programında yer alan “Yalova Dağ Bisikleti Kupası ” 24 Mayıs 2015 Pazar günü Yalova ili, Altınova ilçesinde bulunan Kent Ormanı’nda yapılacak.
Denizçalı Köyü’ndeki parkura alışmıştık. Bu sene Yalova’nın farklı bir bölgesinde yarış düzenleniyor, yeni yerimiz Altınova ilçesinde. Parkur hakkında yarışta büyük emeği bulunun Kamil Alev’den aldığımız bilgiler ise şöyle. Yarışma parkurunun bir turu 4400 metre, tahmini geçiş zamanı 12-14 dk’dır. Başlangıç ve bitiş (Altınova Kent Ormanı, Festival alanı) düzlüğü çakıl zeminli, güzergahın devamı stabilize ve patikalardan oluşuyor.

Parkurun teknik kısmı kent orman içinde bulunmakta. Parkurun geneli kuvvete yönelik, ayrıca kısmi zorluklar içermekte.

2015 Yalova MTB Kupası Parkur Detayı

2015 Yalova MTB Kupası Parkur Detayı

Yarış için ön kaydınızı buradan yapabilirsiniz.

1-) Yarışmanın sporcu kayıtları 23 Mayıs 2015 tarihinde saat:14.00-16.00 arasında Altınova Belediye Düğün Salonunda yapılacaktır. Sporcular, UCI kategorileri için UCI lisanslarını kayıtlar sırasında teslim edeceklerdir. SGM lisansı ve UCI lisansı olmayan yarışmacılar yarışmaya alınmayacaktır. Saat 17.45’den sonra kayıt yapılmayacaktır.2-) Yarışmanın teknik toplantısı aynı tarihte saat:18.00’ de aynı salonda yapılacaktır.

3-) Kafile listesini Teknik toplantıda teslim etmeyenlere Harcırah Bordrosu düzenlenmeyecektir.

4-) Yarışmalarda ;

a)Toplantı saatinde bulunmayan antrenör ve sporcuların harcırahları, geldikleri güne göre yapılacaktır.

b) Yarışmaya katılan sporculardan yarışmayı tamamlayan ilk %65’ine tam harcırah ödenecek olup bu oran dışında kalan sporculara ödeme yapılmayacaktır. Yıldız Bayan kategorisinde baraj uygulanmayacaktır. (Yönetim kurulunun 18.04.2007 ve 8 nolu kararı)

c) Ferdi olarak illerden katılan sporcuların yanında gelen idareci ve antrenörlere herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Ancak, Kulüplerin İl Müdürlüğü listesinde yazılan ve kategorilerde toplam 2’den fazla sporcusu harcırah almaya hak kazanan Kulüp antrenöre, harcırahları. (a) bendinde belirtilen sayıları aşmamak kaydıyla merkezi ödeme şeklinde yapılacaktır.

5-) İllerden katılan ferdi sporcular ve Kulüp Takımları; bulundukları ilin Spor İl Müdürlüklerinden onaylı kafile listelerinin aslını Federasyon Görevlisine Teknik toplantı başlamadan vereceklerdir. Kafile listeleri harcırah ödenmesine esas olacaktır, kafile listesi getirmeyen illerin ferdi sporcuları ve kulüplere harcırah ödenmeyecektir. Harcırahlar; Kulüplerin ve ferdi sporcuların hesaplarına yatırılacağından, banka bilgilerini yanlarında getireceklerdir. (Banka Adı ve Iban Numarası)

6-) Federasyonca harcırah ödenmeyen antrenör ve sporcuların yolluk ve harcırahları imkanlar dahilinde İl Müdürlükleri tarafından karşılanabilecektir.

7-) Sporcuların antrenman ve müsabaka esnasında Milli Takım kıyafetlerini giymeleri yasaktır. UCİ K.3.1 maddesine istinaden, Sporcular kulüp adına koşuyorsa kulüp forması, ferdi koşan sporcu tek renk taşıyan forma giyeceklerdir. Kurala uymayan sporcuya start verilmez.

😎 Formalarında sponsor reklamı olanlar, Federasyona sponsorluk antlaşmalarını bildirmek durumundadırlar. Kulüpler ve ferdi sporcular, kayıt yapılırken sponsorluk antlaşmalarını Yarış Komiserine ibraz etmek zorundadır. Yarış Komiserine sponsor antlaşmasını ibraz edilmeyen forma ile yarışmaya başlatılmayacaktır.

9-) Sporcuların antrenman ve müsabaka esnasında dünya şampiyonu renkleri taşıyan forma, tayt, aksesuar, vb. giysileri ve 2015 yılında UCI’a kayıtlı profesyonel bisiklet takımlarının formalarını giymeleri yasaktır.

10-) En az 5 sporcunun katılmadığı kategoriler iptal edilecektir.

11-) Kafile listelerinde belirtilen kategoriler ve bilgiler eksiksiz bir şekilde girilecektir.

Yarış Programı

23 Mayıs 2015 Cumartesi

Teknik toplantı ve sporcu kayıtları saat:14.00-16.00 arasında Altınova Belediye Düğün Salonu’nda yapılacaktır.

24 Mayıs 2015 Pazar;

10:00’da Genç Erkekler, Genç Bayanlar, Master Erkekler, U15 Erkekler, U17 Erkekler

13:00’de Elit Erkekler, Elit Bayan Startı,

15:30’da Kapanış ve ödül töreni yapılacaktır.

Yalova’da Yüzler Güldü!
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top