Yol Bisikleti Yarışları

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 5. Etap: Modolo Yeşil Mayoda, Rebellin Rahat Lider

51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 5. etabını Lampre Merida takımında Sacha Modolo, yaklaşık 40km’lik bir inişin sonundaki kısa yokuş yukarı sprinti alarak kazandı. Andre Greipel’in (Lotto Soudal) dünkü birinciliğinden sonra Giro’ya hazırlanmak için bıraktığı yarışta Modolo’nun peşinden Carlos Barbero (Caja Rural) ve Jay McCarthy (Tinkoff Saxo) geldiler. Modolo bu birinciliği ile yeşil mayoyu da sırtlayan isim oldu. Günün önemli gelişmesi, Rebellin’in fazla ortalarda gözükmemesine rağmen genel klasmanda en yakın takipçisi Kristijan Durasek (Lampre Merida) ile arasındaki farkı 15 saniye daha arttırması oldu.

TUR2015 5. etap

TUR2015 5. etap

 TUR2015 5. etap durum

TUR2015 5. etap durum

Etabın başında Greipel’in yokluğunda takım liderliğine Adam Hansen’in yükseldiği Lotto Soudal pelotonu çekti. İlk 20 dakika sonunda 3 kişilik bir grup (Thomas De Gendt – Lotto Soudal / Alessandro Bazzana – UnitedHealthcare ve Frederik Veuchelen – Wanty – Groupe Goubert) etabın ilk kaçışını gerçekleştirdiler ve ana grup ile aralarındaki farkı 7 dakikanın üzerine kadar çıkardılar. Özellikle etabın ilk yarısındaki uzun inişte bisikletçilerin hızı yer yer 100km/saate çıktı.

Bu üçlü hem 74.9.km’deki 3. kategori tırmanış primini (De Gendt / Veuchelen / Bazzana sırasıyla), hem de 100.4.km’deki sprint primini (bu sefer Bazzana / Veuchelen / De Gendt sırasıyla) beraber geçtiler.

TUR2015 5. etap

TUR2015 5. etap

Bu iki kapıdan sonra durum ciddileşti. Pelotondan kaçan 9 kişilik bir grup (Sean De Bie – Lotto Soudal, Damien Howson – Orica GreenEdge, Davide Appollonio – Androni Gıocattoli, Frédériç Brun – Bretagne – Seché, Ferrarı – Caja Rural, Natnael Berhane ve Songezo Jim – MTN Qhubeka, Jef Van Meirhaeghe – Topsport Vlaanderen ve Ahmet Akdilek – Torku) öndeki üçlüyü yakaladı ama son inişten önce risk almak istemeyen peloton farkı 40 saniye civarında tuttu.

111.5.km’deki 3. kategori tırmanıştan Songezo (MTN Qhubeka) / Van Meirhaeghe (Topsport Vlaanderen) / Appollonio (Androni Gıocattoli) sırasıyla geçildi.

5. Etapta Pelotona Geçildim!

TUR’un ilk 5 etabı Muğla – Pamukkale arasında koşuldu. Ben ise gün aşırı binerek bugün kendi 3. etabımı yapacağım. 160km’lik etabta iki tırmanış, bir sprint bir de Türkiye güzellikleri primi var. Bugün ilk defa yalnız değilim, Cyclist Türkiye’den Tufan Sağnak’la birlikteyim.

Hep birlikte yarışın başlamasına 20 dakika kala araçla bitişe doğru hareket ettik. Plan ilk 55km araçla geçip, bitişe kadar olan 105km’yi pelotona yakalanmadan bitirmekti. Başlamadan yaklaşık zamanı hesapladığımızda 33km/s orta ile 100km’yi yapabilirsek yarışçılardan önce bitişe varabilecektik. En azından son inişte yakalanmayı planlıyorduk.

55. km’ye geldip araçtan indiğimizde yarış çoktan başlamıştı. Yol sathı dişli asfalt, rüzgar ise hep kafadan olduğu için istediğimiz gibi hızlanamadık. Yaklaşık 100. km’de durup peletonun geçişini seyredip, açılan trafiğin içinde kalan km’leri tamamladık. Etap 120. km’den bitişe kadar sürekli inişti, asfalt ise Denizli içine kadar bozuk, rüzgar karşıdandı.

Toplam 106km yol yaptık, 1200m irtifa kazandık. Ortalamamız ise 28.4km/s. Yarışı 5. olarak bitiren Manuel Belletti ise tam parkurda 37.5km/s ortalama yapmış. Doğru bir karşılaştırma değil belki ama biz de zaten yaşımız yakın olsa da bir Davide REBELLIN değiliz.

Başlarken T. Sağnak - A. Başkır

Başlarken T. Sağnak – A. Başkır

Denizli'ye Yaklaşırken A. Başkır - T. Sağnak

Denizli’ye Yaklaşırken A. Başkır – T. Sağnak

 Bitişte A. Başkır - T. Sağnak

Bitişte A. Başkır – T. Sağnak

5. Etap: Muğla - Pamukkale Son 105km'si

5. Etap: Muğla – Pamukkale Son 105km’si

Arada dağılan peloton gene birleştikten sonra son 30km’de aralarında Nazım Bakırcı’nın da (Torku) olduğu birkaç kişilik bir grup kaçış denemesinde bulundular. Torku’dan Muhammet Atalay’ın atağı da sonuç vermedi.

TUR2015 5. etap

TUR2015 5. etap

139.km’deki Türkiye Güzellikleri kapısından Mas (Caja Rural) ilk olarak geçti ve bu mayodaki hakimiyetini güçlendirdi. Bu kapıdan sonra Etixx ve Bardiani son sürat sprinte pedal çevirmeye başladılar. Son toplu sprintte Sacha Modolo (Lampre Merida) birinci oldu.

TUR2015 5. etap kürsü: Barbero / Modolo / McCarthy

TUR2015 5. etap kürsü: Barbero / Modolo / McCarthy

Modolo bu birincilikle puan sıralamasında birinci sırada (41 puan), en yakın rakibi Daniele Ratto (UHC) 3 puan arkasından geliyor. Onların ardından Manuel Belletti (STH, 31 puan) ve Mark Cavendish (EQS, 31 puan) geliyorlar.

Bugünkü Denizli-Selçuk (184km) etap Meryem Ana tırmanışı içeriyor, yarınki İstanbul öncesi son etapta da hatırı sayılır tırmanış primleri var. Genel klasmanda David Rebellin (CCC), en yakın rakibi Kristijan Durasek’in (LAM) 22 saniye, üçüncü Eduardo Sepulveda’nın 54 saniye önünde. Bu şartlar altında Rebellin’in bu yıl TUR’u kazanması çok zor değil.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 5. Etap: Modolo Yeşil Mayoda, Rebellin Rahat Lider
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top