Yol Bisikleti Yarışları

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2. Etap: Cavendish’ten Varan İki

TUR2015’ın 2. etabını sonundaki toplu sprintte Mark Cavendish (EQS) birinci, Sacha Modolo (LAM) ve Nicola Ruffoni’nin (BAR) önünde bu TUR’daki ikinci etabını, TUR kariyerindeki 6. etabını kazandı.

Cavendish bitirirken

Cavendish bitirirken

182km ile TUR’un ikinci en uzun etabında (en uzun etap 184km ile 6. etap Denizli-Selçuk) ilk 20km boyunca pelotondan bir ayrılma olmadı. 23.km’de önce bir üçlü (Luis Mas – CJR, Adrien Niyontushi – MTN ve Fredeik Veuchelen – WGG) koptular, onları bir başka ikili (Kevin de Mesmaeker – TNN ve Federico Zurlo – UHC) takip ettiler. Bu beşli, birinci saat biterken 44.km’yi bitirdiler ve farkı 45 saniyeye kadar açtılar.

Manavgat geçildiğinde fark 2 dakika 15 saniyeye kadar çıkmıştı. 54.km’deki sprint kapısından Mas / Zurlo / de Mesmaeker sırasıyla geçildi. Bundan sonra fark kısa süreli olarak 85.km’de 5.5 dakikanın üzerine kadar çıktıysa da 100km geçildikten sonra tekrar kapanmaya başladı.

İkinci sprint kapısından (107km) Zurlo / Niyontushi / Veuchelen sırasıyla geçildi, 70km kala fark tekrar 3 dakikanın biraz üzerine indi.

48km kala aralarında Theo Bos’un da olduğu bir grup viraj dönerken kayıp kaza yaptı, neyse ki yaralanan bisikletçi olmadı. 40km kala öndeki beşli ile peloton arasındaki fark 2 dakikanın altına inmişti. Bundan sonrası zamanla azalan fark ile bitişe gelişi izledik.

36km kala fark 1.5 dakikanın altına indi, pelotonda da EQS lokomotifliği yüklendi. 149.km’deki ikinci sprint kapısı Zurlo / de Mesmaeker / Mas şeklinde geçildi.

Etabın bundan sonrası toplu sprinte hazırlık şeklinde geçildi. Son 10km’de Drapac ve Etixx Quickstep arasında önde çekişme seyrettik. Bitişe 5km kala Cavendish’in lastiği hava kaybetmeye başlamasına rağmen son 1km’de EQS treni Cavendish’i dün olduğu gibi başarıyla öne taşıdı. Son 500m’ye girildiğinde Fabio Sabatini, Tom Boonen ve Mark Renshaw Cavendish’in yanındaydı. Cavendish’in kendi ifadesiyle Modolo erken atağa kalktığı için etabı aldı.

Modolo / Cavendish / Ruffoni

Modolo / Cavendish / Ruffoni

Günün en büyük başarısı Ahmet Örken’in (Torku Şekerspor) etabı kürsünün hemen arkasında 6. bitirmesi oldu. Takımın yeni antrenörü ve işe yeni bir anlayışla el atan yönetimi anlaşılan Torku’yu bu yıl bambaşka bir seviyeye taşıyor. Önümüzdeki etaplarda Torku’dan daha neler göreceğiz bakalım!

2. etap sonucu durum

2. etap sonucu durum

BACKSTAGE 2.ETAP ALANYA ANT-MPEG-4 from Tour of Turkey on Vimeo.

Yarın bir tane 2. kategori, iki tane 1. kategori tırmanış primi içeren 3. etap (Kemer – Elmali, 165km) TUR’un kraliçe etabı denebilir.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2. Etap: Cavendish’ten Varan İki
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top