Teknoloji Donanım

Trek’ten İki Yeni Seri: Farley ve Emonda ALR

Geçen yılın en çok ses getiren yol bisikleti yeniliklerinden biri şüphesiz Trek’in Emonda modeliydi. Marka bu yıl bu modeli alüminyuma da geçiriyor: Emonda ALR. Buna ek olarak bu yıl da revaçta olan bisiklet tiplerinden “fat bike” serilerine bir yenisi ekleniyor: Farley

Farley

Dağ bisikletinde son 2 yılın en büyük furyası kalın lastikleri ile fat bike modelleri. Trek’in yeni fat bike’ı Farley, bu bisiklet tipini “egzotik” olmaktan çıkarıp, gerçekten birinci dağ bisikleti seçeneği olarak sunmak için düşünülmüş bir model.

Farley 7

Farley 7

Azami 5 inç tekerlek kullanmaya imkan tanıyan Farley serisinde üç aluminyum, iki karbon model var. Bisiklet 26”x5” ölçüsünün dışında aynı zamanda daha hızlı 27.5”x4” tekerlek boyutuna da uygun. Dolayısıyla değişik koşullar için değişik lastikler kullanmak mümkün.

Farley 9

Farley 9

Bunun için arka göbek genişliği önceki modeldeki 177mm’den (4”e kadar lastik) şimdi 197mm’ye çıkarılmış, fakat Trek’in yeni PF121 (press fit 121mm) orta mil yatağı sayesinde bu durum Q-Faktör’e (iki aynakolunun birbirinden uzaklığı) yansımamış.

Farley 9.6

Farley 9.6

Bisiklette kullanılan ön çatal eski modele oranla 250g daha hafif. Farley 7 ve 9.6’da yeni, 600 gramlık bir karbon çatal kullanılmış. Farley 9.8’de ise 550 gramlık bir karbon çatal var. Karbon kadronun ağırlığı 17.5” kadro boyunda 1300 gram. Farley 9’da ise Rock Shox Bluto var.

Farley 9.8

Farley 9.8

Farley 9.8 modeli Wampa adında ve iç lastiksiz kullanıma da imkan tanıyan yeni bir karbon tekerlek setine sahip.

Farley kadro seti

Farley kadro seti

Farley aynı zamanda kadro seti olarak da piyasada olacak.

Emonda ALR

Markanın alüminyum Emonda ALR serisini 4 ana başlıkta özetlemek mümkün:

Yüksek hafiflik: Bisiklet, Trek’in en hafif alüminyum kadrolu modeli. 56cm boyundaki kadro 1050g ağırlığında. Boyanmış haliyle ve 240mm şaft borusu ile ön çatal358g.

Yeni alüminyum kadro: 300 serisi Alpha Aluminyum borular hydroforming yöntemi ile esnemezlik ve hafiflik arasında denge kurmak için üretiliyor.

Görünmez kaynak: Trek “görünmez kaynak teknolojisi” adını verdiği teknoloji ile hem ağırlıktan tasarruf etmiş ve görsel olarak karbona daha yakın bir tasarım sağlamış, hem de boruların birleşme noktalarının daha sağlam olduğunu belirtiyor.

Ömür boyu garanti

Emonda ALR 5

Emonda ALR 5

Trek Emonda ALR tam teşekkül gruplarla donatılmış. Misal Emonda ALR 5, zincirinden tekerleğine, viteslerinden frenlerine kadar Shımano 105. Numaralandırma sistemi de aşağıdan yukarıya artan donanımı temsil ediyor: Emonda ALR 4 (Shimano Tiagra), 5 (Shimano 105), 6 (Ultegra 6800 – MTBTR Ultegra 6800 grubu testi), 8 (mekanik Dura Ace), 9 (elektronik Dura Ace), 10 (SRAM Red).

Emonda ALR 6

Emonda ALR 6

DuoTrap S hız ve pedal devri alıcısı ile de kullanılabilen kadrolar için Trek’in üst sınır olarak belirlediği ağırlık 127kg.

Emonda ALR kadro seti

Emonda ALR kadro seti

Bisiklet hakkında daha fazla bilgi için Emonda ALR sayfası

Trek’ten İki Yeni Seri: Farley ve Emonda ALR
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top