Bisikletli Ulaşım

Paris Bisiklet Başkenti Olma Yolunda

Geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın en önemli başkentlerinden Paris, 2015-2020 arası “Bisiklet Planı”nı açıkladı. Banliyöleri ile beraber 12 milyonu aşan bir nüfusa sahip şehrin planında 3 ana unsur var:

 

 • 150 milyon avro bütçe
 • Bugün şehir ulaşımında %5 olan bisikletin payını 2020’de %15’e çıkarmak
 • Paris’teki 700km’lik bisiklet yolu ağını iki katına, 1.400km’ye çıkarmak (kısmen eldeki bisiklet şeritlerini iki yönlü kullanarak)

Plan çok yeni değil, ilk olarak Eylül 2014’te “butun Parisliler fikrini belirtsin” çağrısı ile ortaya atıldıktan sonra bugünkü halini aldı. Şehrin yaya, arabalı ve tabii ki bisikletli ahalisinden aşağı yukarı 7.000 teklif, tavsiye, görüş alınmış ve bunların büyük kısmı plana dahil edilmiş.

Planın arkasındaki önemli bir zaruret var elbette: Paris, bugün Avrupa’da havası en kirli şehirlerden biri. Hava kirliliğinin büyük kısmı da motorlu taşıt trafiğinden kaynaklanıyor. Bunu azaltmak için zaman zaman plaka sistemi uygulandı ve şehrin belediye başkanı Anne Hidalgo şehri 2020’ye kadar “dizelden arınmış” hale getirmeyi amaçlıyor.

Buna ek olarak Aralık 2015’te Paris’te Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı düzenlenecek. Dolayısıyla bir imaj çalışması olarak şehrin çehresinin bu yönde değişmesi de hedefleniyor.

Velib

Velib

Şehrin ayırdığı 150 milyon avronun planlanan dökümü de şu şekilde:

 

 • 63 milyon avro yeni bisiklet yollarına harcanacak
 • 40 milyon avro bisikletin toplu taşım ve otomobil yolları, şehir meydanlarına entegre edilmesi projelerine harcanacak
 • 30 milyon avro “Paris 30km/s hızda” programına ayrılıyor. Buna göre hız sınırı 30km/s olan bütün yollarda her iki yöne de bisiklete binilebilecek
 • 7 milyon avro 10.000’den fazla bisiklet için park saha ve sistemleri için harcanacak
 • 10 milyon avro bisiklet ve elektrikli bisiklet alım teşvikleri için ayrılmış
Plan Velo 2015-2020

Plan Velo 2015-2020

Yeni Bir Bisiklet Yolu Ağı

Aşağıdaki harita Paris’in yeni bisiklet yolu ağını gösteriyor (tıklayıp büyüterek bakın). Şehir içi ulaşımı bisiklete kaydırmak için Londra’da da benzeri olduğu üzere şehri kesen Kuzey-Güney ve Doğu-Batı ana arterleri boyunca çalışılmış.

Plan Velo 2015-2020

Plan Velo 2015-2020

Değişen Trafik Kuralları

Özellikle kullanımın iki yönlü olmasını da sağlayacak saatte 30km hız sınırının büyük ölçüde uygulanmasına çalışılacak. Bunun dışında

 

 • Paris’te anayollarda hız sınırı 50km/s kalacak, fakat bu yollar da bisikletler için özel hatlarla donatılacaklar.
 • Halihazırda 30km/s hız sınırı olan yollarda geçerli olan bisikletin kavşaklarda önceliği kuralı, şehrin bütün kavşaklarında geçerli olacak.
 • Londra’da trafik ışıklarında kullanılan “Bike Box”lara benzer şekilde trafik ışıklarında bisikletleri yaya geçidinin hemen arkasında, arabaların önünde tutacak 7.000 yeni şerit çizilecek.

Velib Planın Parçası

Bisikletseverlerden Paris’e gidip de Velib’e binmeyen yoktur herhalde. Paris’in bisiklet paylaşım sistemi olarak 2007’de uygulamaya sokulan Velib, dünyada bu tarz sistemler arasında en çok kullanılanı. 2014’te 283.000 abonesi olan sistem, haliyle önümüzdeki yıllarda genişletilecek. Bu genişlemenin sadece sayısal olarak bisikletleri arttırma dışında iki önemli ayağı var:

 

 • P’etit Velib, adından da anlaşılacağı üzere Velib sisteminin çocuklar için düşünülmüş hali. Bildiğimiz Velib bisikletlerinin 2 yaştan itibaren kullanılabilecek modelleri yaygınlaştırılacak
 • Elektrikli bisikletler Velib filosuna dahil edilecekler
P'tit Velib

P’tit Velib

Velib

Velib

Velib

Velib

İstanbul Nerede?

Paris elbette dünyanın bisiklet başkenti vs olmayacak. Kopenhag, Amsterdam vs varken bu işin pazarlama kısmı. Fakat bu ve benzer projeler sonunda 2020’ye geldiğimizde Avrupa’nın İstanbul’la en çok mukayese edilebilecek 2 büyük kenti Londra ve Paris, çok daha yaşanabilir, çok daha eğlenceli, insanları çok daha mutlu eden şehirler olacaklar.

İnsanın tabii aklına geliyor, İstanbul ne yapıyor diye. İstanbul’daki durumu anlatmak için muhtelif deyişlerimiz mevcut: “eller aya, biz yaya” bunlardan biri, ya da “eller gider Mersin’e, biz gideriz tersine”.

Hakikaten ne var? diye merak edenler, İBB 2015-2019 Stratejik Plan’da Bisiklet Yolları haberimizde önümüzdeki 5 yıllık “planı” incelemiştik.

Paris Bisiklet Başkenti Olma Yolunda
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Durma bisiklete bin!

Arşiv

2001 - 2016 @ Tüm hakları saklıdır.

To Top